1. HABERLER

  2. MEDYA

  3. Nihat Zeybekci kafalarını karıştırdı İslamcı medyada şarap kavgası
Nihat Zeybekci kafalarını karıştırdı İslamcı medyada şarap kavgası

Nihat Zeybekci kafalarını karıştırdı İslamcı medyada şarap kavgası

AK Parti'nin İzmir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci'nin geçtiğimiz günlerde şarap üretiminin desteklenmesi gerektiğini söylemesi çok tartışılmıştı.

A+A-

AK Parti'nin İzmir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, geçtiğimiz günlerde şarap üretiminin desteklenmesi gerektiğini belirterek, "Bu bir üründür, bir sanayidir, bir ticarettir, bu bir ekonomidir. Sonuçta ben dini kimliği, kişiliği olan bir müftü değilim. Diyanet İşleri Başkanı değilim. Orası beni hiç ilgilendirmez" demişti. Zeybekçi'nin bu açıklamaları oldukça dikkat çekmişti.

Yeni Akit gazetesi yazarı Rasim Bolbol ise bugünkü köşe yazısında Zeybekci'nin sözlerini eleştirdi.

Bolbol, Zeybekci'nin sözlerine ilişkin olarak 'Vallahi biz de ne müftüyüz ne Diyanet İşleri Başkanı. Fetva verecek konumda da bulunmuyoruz. Ancak, şarapla ilgili dinimizdeki hükümler bizleri doğrudan ilgilendiriyor. Bu konudaki İlahî emir ve yasaklar, Müslümanları direkt olarak alakadar ediyor" şeklinde bir yanıt verirken, "Zeybekci, tıpkı 'diyanet işleri'nden anlamadığı gibi, 'siyaset işleri'nden de mi anlamıyor? Anlamıyor mu ki, ısrarla bu tür sandıktaki götürüsü getirisinden çok daha fazla olacak açıklamalara imza atıyor' diye sordu.

Rasim Bolbol'un yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

'AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Nihat Zeybekci, şu 'şarap' konusunu nedense bir türlü kapatmıyor.

Son olarak, çıktığı bir TV programında, 'İzmir şarabını uluslararası marka yapmak istiyorum' şeklindeki sözleri üzerine kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verme ihtiyacı hissetmiş. 'İzmir’de şarap üretiminin desteklenmesi' konusunun 'ekonomik ve ticarî' bir konu olduğunu söyleyip, 'Sonuçta ben dinî kimliği, kişiliği olan bir müftü ya da Diyanet İşleri Başkanı değilim. Orası beni hiç ilgilendirmez. Fetva verecek durumum da yok' demiş.

Vallahi biz de ne müftüyüz ne Diyanet İşleri Başkanı. Fetva verecek konumda da bulunmuyoruz. Ancak, şarapla ilgili dinimizdeki hükümler bizleri doğrudan ilgilendiriyor. Bu konudaki İlahî emir ve yasaklar, Müslümanları direkt olarak alakadar ediyor.

***

Hadi, tüm bu gerçeklere rağmen, bir an için sayın Zeybekci’nin dediğini kabul edelim. 'Din-diyanet işleri'nin kendisini ilgilendirmemesi gerektiğini varsayalım.

Peki ya 'siyaset işleri'? Yıllardır politikanın içinde olan Nihat Bey’i, 'siyaset işleri' de mi ilgilendirmiyor? Yoksa sayın Zeybekci, tıpkı 'diyanet işleri'nden anlamadığı gibi, 'siyaset işleri'nden de mi anlamıyor? Anlamıyor mu ki, ısrarla bu tür sandıktaki götürüsü getirisinden çok daha fazla olacak açıklamalara imza atıyor?

***

Maalesef görünen acı gerçek şu: AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı, laik kesime göz kırpmak isterken, kendi tabanının gözünden düşüyor. Belki farkında değil ama, Dimyat’a pirince gideyim derken evdeki bulgurdan oluyor.

Yazık! İnşallah bu 'nabza göre şerbet verme politikası' bir an önce sonlandırılır.'

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.