1. YAZARLAR

  2. Gülbeniz BAYRAMLI

  3. Osmanlı Ermenileri!
Gülbeniz BAYRAMLI

Gülbeniz BAYRAMLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Osmanlı Ermenileri!

A+A-

`OSMANLI ERMENİLERİ!`


Bakış açısı `Osmanlı Ermenisi` şeklinde.
 
Gülsem mi, ağlasam mı?
 
'Buyur buradan yak` diyor güzel Türkçem…
 
Bu nasıl bir mantıktır, bu nasıl bir devlet anlayışıdır, bu nasıl ecdada sadakattir?
 
 Var mıdır dünyada acaba `Bizans Türk`ü, Rusya Türk`ü, Avrupa Türk`ü` diye bize bakan bir anlayış?
 
Siz hiç bir ermeninin  `Osmanlı Türk`ü, Kafkas Türk`ü ` diye meselesine baktığını gördünüz mü?
 
Veya var mıdır başka devletlerin milli politikalarında millet tanımı   `oranın-buranın `diye ayıran bir anlayış?

Ne diyorlar bu `Osmanlı Ermenileri` için: 
 
“Osmanlı Ermenilerinin hatırasına ve Ermeni kültürel mirasına sahip çıkmak Türkiye için tarihi ve insani bir görevdir. Bu anlayışla, bu yıl 24 Nisan günü Ermeni Patrikhanesince düzenlenecek dini bir törenle, Osmanlı Ermenileri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de anılacaktır.`

Peki soralım; Siz ogün orada sahte soykırımcıların arasına katılacaksanız, aynı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale`de neyi anacak ve Azerbaycan Cumhurbaşkanını Çanakkale`ye niye ve ne için davet etti? 

Ne diyorlar bu `Osmanlı Ermenileri` için:
 
`Yüz yıl önce, sevinç ve hüzünde aynı kaderi paylaşmış iki halkın torunları olarak bize düşen ortak sorumluluk, yüzyılın yaralarını sarıp, insani bağlarımızı yeniden tesis etmektir. Türkiye, bu sorumluluğa kayıtsız kalmayacak, dostluk ve barış için elinden geleni yapmaya devam edecektir. Hayatını kaybeden masum Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyor, torunlarına taziyelerimizi sunuyoruz.`

Peki soralım; örneğin ben Türk`üm ve izin mantığınızla bakarsak ben de Kafkas Türküyüm. Siz Anadolu`dan vazgeçmişsiniz belli, peki benim soykırıma uğrayan dedelerim için, benden kim özür dileyecek, benim acılarımı kimler paylaşacak? 

Sizler, ` Savaş mecbur kalınmadıkça bir cinayettir ` diyen bir kahramanın yani ülkesinin evlatlarısınız.  Biz de o başkumandanı kendimize baş tacı yapmış, aynı acıları sizlerle paylaşan kardeşleriniz.
 
Elbette ki,  savaş şartları yüzünden hayatlarını kaybeden insanlar için kimse sevinç duymaz ve elbette ki masum insanların hayatlarını kaybetmesi üzücüdür. 
 
Ne var ki, savaş mağdurlarını etnik kökene, dine göre ayırmak Haçlı zihniyetinin bir yansımasıdır. Balkanlarda, Kafkaslarda, Anadolu’da ölen, öldürülen milyonlarca Müslüman Türk’ün acısına bugüne kadar “ortak acı” diyen başka bir devlet oldu mu?  1915-22 arasında Anadolu’da Ermeni çeteler tarafından katledildiği sabit olan 520.000 Müslüman’ın torunlarına taziye mesajı yayımlayan oldu mu?

Sizin `Osmanlı ermenisi` dediğiniz o insanlar Anadolu`dan tecrit sonunda gelip Azerbaycan toprakları olan İravan`a  yerleştirilmişler ve kendilerine bir devlet kurdurulmuştur.

O yerleşme sırasında ve sonrasında da 31 Mart olayları yapılmış ve on binlerce Azerbaycan Türk`ü katledilmiştir.

Şimdi Azerbaycan Türkleri bu olaya `Katil Osmanlı Ermenileri` mantığı ile mi bakmalı ?

24 Nisan`da kim Ermeni Patriği ile ne acı paylaşırsa paylaşsın,  biz o gün ve her gün Çanakkale ruhunda olacağız ve atalarımıza dualarımızla şükranlarımız sunacağız. 

Gülbeniz Bayramova
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.