1. YAZARLAR

  2. Selçuk DÜZGÜN

  3. Özbekistan`ın Türk Keneşine Girişi!
Selçuk DÜZGÜN

Selçuk DÜZGÜN

Yazarın Tüm Yazıları >

Özbekistan`ın Türk Keneşine Girişi!

A+A-

Özbekistan Senatosu, ülkesinin Türk Keneşi'ne üyelik sürecinin başlamasını öngören Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin kurulmasına ilişkin anlaşmayı onayladı.

Bu ne demek oluyor?


Adım adım Türk Birliğine yol alınıyor.

Bilindiği üzere kökleri asırlara dayanan Türk Birliği ruhunu somut hale getirmek için 2006’da Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından Türk Birliğine giden adım için bir öneri sunuldu.

Bu öneri doğrultusunda 3 Ekim 2009`da Nahcivan`da imzalanan Nahcivan Anlaşması ile Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan arasında uluslararası bir örgüt kuruldu.

Örgütün adına; TÜRK KENEŞİ denildi.


Türk Keneşi`ni oluşturan devletler ortak bir bayrak kabul ettiler.
Bu bayrak bir hilalin içinde ortasında sekizgen yani ortada Turan yıldızı olan ve rengini gök bayraktan alan, etrafı güneş saçan bir bayraktır.

Kuruluş temelleri, 1992 yılında ortaya atılan, felsefi ve ideolojik temelleri asırlar önceye dayanan bu örgüte giden yola aslında Türk Birliği denir.

Dünyanın farklı yerlerinde yaşasalar da , farklı devletler altında yönetimlerini sürdürselerde bütün  Türk toplulukları, aynı köke sahip ulu bir çınarın dallarıdırlar.

Soy varlığımızın geşmişten günümüze kadar gelişi dışında kültürel birlikteliğimiz tarihin hiçbir döneminde yok olmamıştır.

Zaman zaman göçmen kuşlar gibi bazı ayrılıklara düşsekte, bu ayrılıklar asla eşyanın tabiatını bozamamış bu çınarın dallarına dahi farklı renkler yöklememiştir.

Öyle ki; tarihte kurduğumuz devletler, inşa ettiğimiz medeniyetler dünyanın her yanına ulaşmış ve her ulaştığı yere hürriyet ve şahsiyet yüklemiştir.

Hunlar`dan Selçuklulara, Selçukluklardan Türkiye Cvumhuriyetine ve bugünkü 7 bağımsız Türk devletine kadar oluşturulan ve yaşatılan medeniyetin adina Türk Medeniyeti denir.

Bugün Hindistan`dan Semetkan`a , Kırım`dan Kıbrıs`a, Bosna`dan Hazar`a kısaca Altaylar`dan Tuna`ya nereyi gezerseniz gezin bu medeniyetin izlerini ve o izlerin oralara getirdiği barış ve hürriyeti de göreceksiniz.

Bugün dünyaya baktığımızda medeniyetin inşaasını batı yapıyormuş gibi görünse de o batı yani ABD ve AB gittiği her yere kaos, kargaşa, kan ve gözyaşı götürmekte ve insanlığın kardeşçe yaşama arzusuna hançer olup saplanmaktadır.

Hele hele bunu yapanların “BARIŞ” çığlığı atarak yapması da ayrı bir garebetin örneğidir.

Evet yukarıda Türk Medeniyetini anlatırken ve bu medeniyetin dünyaya getirdiği barışı vurgularken bu barışın sağlanmasının tek yolunun Türklerin Birlikte hareket etmnesinden kaynaklandığına şahit oluyoruz.

Türk milleti ve onun devletleri tarihin hangi çağında bir araya gelmişse o çağ insanlığın huzur çağı olmuştur.

İşte günümüz dünyasında AB ve ABD`nin insanlık emperyalizmine karşı bu gücün bir araya gelmesi artık mecburidir, huzuru için buna muhtaçtır.

Bakınız bugün sadece Türkiye,  Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan yani  ` `Bir çok Devlet Tek Millet` olan bu güç birlikte hareket etse ortaya çıkan güç tahminen şudur;
 
-Bu ülkelerin arazilerinin toplamı  4,8 milyon kilometrekaredir. 
 -Bu ülkelerin ekonomik gücü  dünyada sıralamasında  7. yeri tutmaktadır.
 - 140 milyon insan potansileyi ile dünyada  9. Sıradadırlar.
 - Askeri güçleri birlikte hareket etse , dünyanın en güçlü ordusu ortaya çıkmaktadır.

Eeee… hal böyle iken, her şey net ortada iken elini sorumluluğun altına koymak artık bu devletlerimizi idare eden yöneticilerimiz için bir insanlık görevidir.
 
İnanın bana bu güçler birlikte hareket etse; ne Türkiye`de PKK sesini çıkarta bilir, ne Karabağ`ın işgali devam eder, ne Türkistan`da zulüm olur, ne Suriye bu halde olur ve ne de KKTC`yi  dünyanın tanıyıp tanımama derdi olur.
 
Kısacası bugün Türk dünyasının ne derdi varsa bu birleşmenin gecikmesinden kaynaklanmaktadır.
Özbekistan Türk Keneşine üye olarak bu birleşmeye giden yolda umudumuzu daha yeşertmiştir.
 
Unutmayın; şu an dünyada haklıların değil, güçlülerin adalet sistemi işlemektedir.
 
Ve bu güç diğer mazlum milletlerin hakkını aramak içinde bizde fazlasıyla var ve bir an önce harekete geçilmelidir. 
Aksi takdirde tarih bizi beceriksizliğimiz, korkaklığımız ve acılarımızla yazacaktır.

Evet, Türk Birliğinin sadece kendi milletimiz için değil insanlık için getireceği sonuçlar nettir.
Ve o birlik dünyada gerçek  barışın adam gibi  teminatıdır.
O teminata dahil olan kardeş ülkemiz Özbekistan`ı tebrik ediyor ve sözleri mi Orhun Yazıtlarındaki şu cümleler ile bitirmek istiyorum `““Ey Türk! Senin ilini ve Töreni kim bozabilir?”  

Buradan ayrıca yıllardır savunduğum bir fikri yineliyorum ` Türk Keneşi`nin ilan edildiği 3 Ekim Türk Dünyasının ortak bayramı olmalıdır.
Adına da,  Türk Dünyasının Birlik Günü denmelidir.

 

Siyasetcafe.com

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.