Mehmet Salkım

Mehmet Salkım

Özdağ bombası!

Özdağ bombası!

Ümit Özdağ katıldığı programda toplumun kalbinden geçenleri söylese de resmen bombayı ortaya bıraktı.

Muhalefet seçimi kazanırsa, parlamenter sisteme yumuşak geçişi sağlayacak en ideal kişi Sn. Yavaş. Hatta bu iş için adeta biçilmiş kaftan. 

Zaten anket sonuçları bunu gözler önüne seriyor. Anketlerde, Ekrem İmamoğlu’ndan ve Kılıçdaroğlu’ndan her zaman önde görünüyor.  Hem de sıfır propaganda ile.  

Ancak, Mansur Yavaş işinde gücünde, Ankara için güzel işlere imza atıyorken Sn. Özdağ’ın açıklamalarıyla zor durumda kaldı. 

Neden? 

Tekrarlanan İstanbul seçimlerinden sonra, Ekrem İmamoğlu’na karşı üç yıldır süren kampanya ortada. Çünkü İmamoğlu, Cumhurbaşkanı adayı olsa iktidar için bir tehdit unsuruydu. 

Bu süreçte, İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu arasında çekişmelerin olduğunu, İmamoğlu’nun istekli ve egolu oluşunu çeşitli yerlerde dile getirdiler. 
Hatırlayın, ilk aday olduğunda İmamoğlu için herkes “klasik CHP’li figürü dışında” yorumunu yapıyordu. Ve AKP’den de oy alabilecek gözüyle bakılıyordu ki İstanbul seçimlerinde aldı da. 

Sıralı yazılı ve görsel medyada İmamoğlu’nu getirdikleri nokta, “klasik CHP’li figür” olarak lanse etmeyi başardılar. Kısacası AKP tabanında “Dersimli Kemal’in, Trabzonlu hali” oldu. Böylelikle İmamoğlu’nun AKP bahçesine girme potansiyelini sınırladılar. 

Bu süre içerisinde sessiz sedasız Mansur Yavaş ismini büyütmeyi başardı. Şu an Mansur Yavaş, muhalefet için en umut veren isim konumunda. 

Muhalefet, Cumhurbaşkanı adayının yıpratılmaması için olabilecek en geç tarihte açıklamayı planlarken, Özdağ’ın açıklaması hem muhalefeti hem de Mansur Yavaş’ı zor durumda bıraktı. İmamoğlu’nun başına gelenler, Yavaş’ın başına da gelecektir. Yavaş için nerede bir dezavantaj varsa toplumun önüne sırasıyla dizilecektir. 

En büyük dezavantaj ise toplum, Yavaş’ı hiç iktidar ile polemiğe girerken görmedik. Zaten AKP ve MHP seçmeni Yavaş’ı sevip desteklerim diyorsa İktidarı kızdıracak adımlar atmamış olmasıdır. 

Öyleyse Özdağ’a soruyorum;

CHP’yi HDP ile ortaklıkla suçlamışsın, İyi Parti’yi FETÖ ile suçlamış ve bu yüzden partiden istifa etmişsin. CHP ve İyi Parti ittifakında değilken, neden bu iki partinin Belediye Başkanı olan Mansur Yavaş’ı Cumhurbaşkanı adayın olarak açıklıyorsun? 

Benim anladığım şu, Ümit Özdağ gündemde kalmak ve siyasette etkinlik devşirmek istiyor. 

Yavaş adına kampanya başlatacağınıza, önce il ve ilçe teşkilatlanmanıza odaklanılsanıza. Neyi bekliyorsunuz? 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Mehmet Salkım Arşivi