1. YAZARLAR

  2. Selçuk DÜZGÜN

  3. SAHİ BİZ NASIL BU KADAR MANKURTLAŞTIK!
Selçuk DÜZGÜN

Selçuk DÜZGÜN

Yazarın Tüm Yazıları >

SAHİ BİZ NASIL BU KADAR MANKURTLAŞTIK!

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2017-2018 Akademik Yılı açılış töreninde büyük bir cesaretle ve samimiyetle şu cümleleri kurmuştu; ''Türkiye'de her alanda çok büyük reformalar imza attık. İki alanda arzu ettiğimiz gelişmeyi sağlayamadık. Bunlar eğitim ve öğretimdir. Kültürdür''

Erdoğan'ın eğitim-öğretim konusundaki başarısızlığa dair verdiği özeleştiri herhangi bir gelişme sağlanamamış gibi görünüyor.

Örneği çokta en son internete düşen ve Çorlu Ahi Evran Lisesi`nde olduğu iddi edilen görüntüler bu işin hangi düzeye geldiğinin göstergesidir.

Görüntülerde öğrenciler bir çete kültürü ile öğretmenleriyle alay ederken, kırmızı kapüşonuyla öğretmeninin yanında dolaşan öğrencinin yaptığı hareketler ise en iyi psikopat filmlerine pes dedirtecek cinstendi.

Bu görüntüler öğrencilerin davranış bozukluğunun lise düzeyindeki okullarda zirveye olduğu ve özellikle meslek liselerinin hangi durumda olduğunun bir göstergesidir.

Bu durumla ilgili şöyle kısa bir araştırma yaptığım da gençlerde genel olarak görülen davranış bozuklukları kısaca şöyledir; okul eşyasına zarar verme, madde alışkanlıkları, öğretmene hakaret, tehdit ve fiziki saldırı, dersi dinlememe, yazılı kâğıtlarını boş verme…

Peki tüm bunların ana nedeni ne?

Elbette ki, çok net bir sebebi var önünde `MİLLİ` olan eğitim bakanlığımızın millilik üzerine yaklaşık 60 yıldır düzenli bir eğitim müfredatı oluşturamamasıdır.

Nerede ise her sene değişen eğitim sistemimizin bu durumu benim kanaatimce karşımızda terörden daha fazla sonuçları olacak olan bir bomba gibi durmaktadır.

 Konu derhal milli güvenlik kuruluna taşınmalı ve en az 100 yıllık bir eğitim müfredatı hazırlanmalıdır.

Türk kültürü, ahlak ve terbiyesi üzerine oluşturulacak olan bu eğitim müfredatı her ne olursa olsun anayasanın değiştirilmez maddeleri içerisine konulmalıdır.

İlmin kapısı Hazreti Ali`nin  'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum' sözünün büyüklüğüne sadık olmak için,  öğretmenin atının nalından sıçrayan çamuru silmeyip saklayan bir ecdadın torunlarına layık olmak için milliliğimizin en önemli reformunun eğitim sahamızda yapmalıyız.

Sahi biz; 15 yaşında vatan savunması için şahadet şerbeti içmeyi bilen o genç kınalı kuzulardan,  15 yaşında uyuşturucudan kaldırımlarda yok olan bu gençlere nasıl dönüştük.

Sahi biz; Nasıl bu kadar Mankurtlaştık?

liseeeee.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.