Mürteza ÖZTÜRK

Mürteza ÖZTÜRK

Siyasetcafe’nin siyaseti

Siyasetcafe’nin siyaseti

Değerli siyasetcafe okuyucuları,

Siyasetcafe haber sitesi 8. Yılına girerken, geçtiğimiz yıllarda bizimle beraber olan okuyuculara, emek veren tüm çalışanlarımıza ve yazarlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

2013 yılının Ağustos ayında yayın hayatına başlayan haber sitemiz, geçtiğimiz 7 yılın sonunda büyük mesafe kaydetti. Gerek okunma oranı, gerekse siyasetteki etkisi açısından sürekli yükselen grafiği bizlere doğru yolda olduğumuzu gösterdiği gibi, gelecek için de umut veriyor.

Son bir yıl içerisinde aramıza katılan değerli ve konularında uzman köşe yazarlarının ve uzun zamandır birlikte olduğumuz usta gazetecilerin katkıları ile daha da güçlendik.

Yine son aylarda yayına başlayan siyasetcafe TV  Youtube kanalında, dosya haberler, sesli makaleler ve video/haberler ile sesli ve görüntülü yayınlar yapılmaya başlandı.

Bir başka yenilik ise, yakın zamanda siyasetcafe yepyeni bir ara yüzle ve yeni nesil uygulamalar ile yayın yapmaya başlayacak.

***

Bu vesile ile yayın politikamız ve yapılan eleştiriler ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum

Sitemizin izlediği yayın politikası hakkında parti taassubu ile yapılan eleştirileri anlıyoruz. Zira, particilikten öte partizanlık o kadar yayınlaşmış ki, her parti mensubu kendi partisi hakkındaki eleştirilere tahammül edemiyor. Tarikat-cemaat mensupları için de durum aynı, kendi tarikatları için yapılan eleştirilere saldıran, diğer tarikatların eleştirilerini alkışlayan bir kitle var. Yani, ister tarikat ister siyasi parti olsun, lider, parti, şeyh ve tarikat bağları o kadar güçlü ki, bu bağlılıkları Türk milletinden ve devletinden önce geliyor. Hırsızlığı, yolsuzluğu, adaletsizliği, din istismarını mensup olduğu parti veya tarikat yapmış olsa bile görmek istemeyen milyonların bu aymazlığına karşı, önceliği parti veya tarikat olmayan, Türk milletinin yüksek menfaatlerini koruyan bir nesle ihtiyacımız var. Türkiye’nin kurtuluşu, Türk milletinin refahı ancak böyle bir nesil ile gerçekleşir. Atatürk’ün dediği gibi, “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hürnesiller yetiştirmek gerekir. Bu her aydının, her basın organının görevidir. Toplumu parti veya tarikat liderlerine köle yapmak için yapılan her türlü haber, yorum ve yazılar yerine, şuurlu bir nesil yetiştirmek için yazılan her cümle bu ülkeye yapılmış en iyi hizmettir.

***

Tarafsızlık ve bağımsızlık

Hemen hemen her gazete “tarafsız ve özgür” olduğunu iddia eder. Ancak Türkiye’de biz dahil hiçbir gazetenin veya diğer basın organlarının tarafsız olmadığı bir gerçektir. Zaten bu da mümkün değildir. Hele Türkiye şartlarında hiç değildir. Bir siyasi görüş ile ve onun temsil ettiği siyasi parti ile taraf olmayan gazete yoktur. Ya iktidarın ya da muhalefet partilerinin yandaşlığı artık alışılmış bir hale geldi. Hani o meşhur havuz medyası diye bildiğimiz ve iktidar basını diye eleştirdiğimiz medyanın tarafsız olması mümkün mü?

Ya muhalefet? Neredeyse her siyasi partinin bir internet gazetesi var. Ayrıca son zamanlarda palazlanan, sözde muhalif internet gazetelerine bir bakın. Havuz medyasından farkları yok. Siyasi partilerin yayın organlarını gibi çalışıyorlar. Aralarındaki ilişkiyi her ne kadar Milliyetçilik-Atatürkçülük veya bir dava olarak tanımlasalar da bu ilişkinin tamamen “duygusal” olduğu aldığı reklamlardan ve yaptığı haberlerden çok açık belli oluyor.

Siyasetcafe tarafsız bir site mi?

Hayır, siyasetcafe’nin de taraf olduğu bir gerçek. Biz yola çıkarken tarafımızı açıkça ilan ederek başladık ve dedik ki, “Türk Milleti’nden yana tarafız

Çizgimiz, Atatürk’ün kurduğu ve adına Türkiye dediği bu devletin ve Türk Milleti’nin menfaatleri doğrultusunda yayın yapmaktır. Türk Milleti’nin dostuyla dost düşmanıyla düşman olmak, sevenini sevmek, sevmeyenini yermek, başladığımız günden beri izlediğimiz ve bundan sonrada izleyeceğimiz yoldur. Atatürk devrimlerini, Cumhuriyet’in kazanımları savunmak, bunlara savaş açanlara karşı kalemimizle mücadele etmek, Milliyetçilik, Atatürkçülük ve dincilik adı altında Türk gençliğini Türklük ülküsünden uzaklaştıran, yozlaştıran besleme basın ve kalemlere karşı durmak için yola çıktık.

Hiçbir siyasi partiye taraf değiliz. Hiçbir partinin pravdası olmadık ve olmayacağız. Siyasi partilere olan yakınlığımız, onların Türk milletine ve devletine yakınlıkları ile doğru orantılıdır.

Ve şu güne kadar da hiçbir partiden, tarikat veya cemaatten, kamudan, siyasetçiden yardım, bağış almadık. İnanmadığımız ve Türk milletini için tehlikeli gördüğümüz, parti ve kurumların piarını yapmadık. Değerlerimize küfredenleri reklam karşılığı haber yapmadık. ABD-AB fonlarından beslenmedik.

Belediyelerdeki yolsuzlukları parti farkı gözetmeksizin ifşa ettik. Çünkü hiçbir belediyeden kapalı zarflar veya müteahhit çekleri almadık.

Buna rağmen milyonluk bütçe ve onlarca kadro ile çalışan sitelerden daha çok okunuyoruz. Yazarlarımızın yüz bin okunan köşe yazıları var. 1-1,5 milyon okunan onlarca habere imza attık. Bizim tirajımızın yarısı/çeyreği kadar okunması olmayan sitelere kamudan ve belediyelerden her ay yüz binlerce liralık reklam aktarılırken biz kendi yağımızla kavruluyoruz. Bu bağımsız olmanın bedelidir.

Belediyelerin ve kamu kuruluşlarının oluk oluk akıttığı reklam paraları iktidar veya muhalif yandaşlığı yapan internet sitelerine, gazetelere gidiyor. Doğal olarak onlar da aldıklarının karşılığını fazlasıyla veriyorlar!

Partizanlık yapmadık ve yapmayacağız. Hiç kimsenin sözcülüğünü yapmadığımız için de bağımsızlığımızı koruduk ve koruyacağız.

Türk milletine kalemi ile hizmet etmek isteyen genç yazarlara, bizim gibi hiçbir siyasi beklentisi olmayan ve para peşinde koşmayan, her türlü yolsuzluğu, haksızlığı parti farkı gözetmeksizin eleştirecek gerçek ve cesur gazetecilere alan açtık.

Hiçbir baskıya, tehdide boyun eğmedik. İnandığımız kutlu yol Atatürk’ün çizdiği Türk milliyetçiliği yoludur. Bu yolda yürümek isteyen, önceliği Türk milleti olan herkes bizim silah arkadaşımızdır. Hangi siyasi partiden olursa olsun, Türk devletinin yüksek menfaatlerini savunanlarla birlikte yürürüz.

Soros’tan beslenen veya siyasi partilerin sözcülüğünü yaparak gazetecilik yaptığını sanan ve bu sayede servetlerine servet katan sözde basın ile aramızdaki fark budur.

Siyasetcafe, kendi imkanları ile yayın hayatını sürdürmeye çalışan, Türk milletinden yana taraf olan ve bağımsız bir haber sitesidir.En büyük destekçimiz, bize inanan okuyucularımızdır. Ve siz değerli okuyucularının verdiği destek ve güçle Türk milletine hizmet etmeye devam edecektir.

Daha nice 8. Yıllarda buluşmak dileğiyle…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
Mürteza ÖZTÜRK Arşivi