1. YAZARLAR

  2. Özgür UYANIK

  3. Siyasette İcat Olmaz
Özgür UYANIK

Özgür UYANIK

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasette İcat Olmaz

A+A-

Lafı dolandırmadan söyleyelim: AKP tüm iktidar aygıtlarına egemen olmasına karşın en zayıf dönemine girmiş bulunuyor. Öncelikle her hükümet gibi yıpranmış ve yorulmuş durumda. İkincisi, kendisi iktidara getiren sistemi yıkmış ve yerine koymaya çalıştığı rejimin de kısa vadede ne gibi depremler yaratacağını tahmin edemez halde, kafalar karışık. En önemlisi de 15 yıldır uyguladığı birikim modeli tıkandı. Ekonomik veriler; ağır borç yükü, enflasyon ve Türk Lirasında durdurulamayan değer kaybı iç politikayı eskisi kadar kolay yönetemeyeceğini gösteriyor. Bu yüzden Afrin harekatının da rüzgarını arkasına alan iktidar yazın ortasında patlayacak bir krize savunmasız yakalanmamak için daha yasasını yapmadan seçim ilan etti.

 

İktidar zayıf da muhalefet güçlü mü? Seçime iki ay var daha CHP’nin adayı belli değil. Bir sabah ansızın CHP milletvekilleri İyi Parti’ye katılıveriyor. Bu konsensüse nasıl varıldı, kimsenin haberi yok. Eğer demokrasi için yapılmış bir hamleyse Vatan Partisi için de aynısını yapmaları gerekirdi. Doğu Perinçek adaylığını ilan edeli üç ay oluyor. Daha Meral Akşener adaylığını bile ilan etmemişken neyi kimden kurtarıyorlar?

 

Her şey bir tarafa, siyaset gücünü açık yapılmasından alır. Bir sabah aniden ilan edilen politikayı halk nasıl anlasın? Mesela, Erdoğan’ın politika yapma becerisinin altında yatan gerçek kafasındaki projeyi çok önceden gündeme getirip halkı bu fikre “ısındırmak” değil de nedir? Cumhurbaşkanlığı referandumundan beri bu seçime gideceğimiz belli. Ana muhalefet partisi halkı hangi politikalarla bugünkü gelişmelere hazırladı? İktidar adayı bir parti daha dün kurulan bir partiye böyle bir desteği vermekle kendi gücü ve iddiasını da “kiralamış” olmaz mı? Bunun yarın CHP’nin iktidar olmasına faydası nedir?

 

İyi Parti’nin adayı Meral Akşener, CHP’ninki kim? Adı her gün başkasıyla çıkan iktidar adayı parti mi olur? İlhan Kesici, Yılmaz Büyükerşen deniyor. Sürpriz devlet başkanı adayı mı olur? Neymiş, ikide bir adlarının Abdullah Gül’le beraber anılmasından rahatsızlarmış. Sizin kimle beraber yürüdüğünüzü anlamadıysa suç millette mi? Hem nedir Abdullah Gül’ün adının Erdoğan’a alternatifmiş gibi her seçim dönemi gizemli aday olarak sunulması? Bir siyasetçi bir pozisyona adaysa açıkça çıkar ortaya. Politik kişi sözüyle ve eylemiyle vardır. Biz Gül’ün ne siyasetçiliğinden ne de devlet adamlığından bir şey anlamadık. Bana kalırsa %5’ten fazla oyu yok ama belli ki birileri tarafından sürekli gündemde tutuluyor. Ününü hiçbir şey yapmamasına borçlu bir siyasetçi tarihte az bulunur doğrusu.

 

Saadet Partisi’nin başkanı Karamollaoğlu aklı başında sözler eden, duruşu karakterli bir lider. Belli ki güçlü bir isimle çıkış yapmak istiyor. İdeolojik açıdan etkileyebileceğini düşündüğü AKP kitlesini hedef alıyor. Gül’ün AKP kurucusu olması sebebiyle bunu kolaylaştıracağını sanıyor. Gül’ün adaylığı Saadet’e biraz oy kazandırabilir. Fakat seçim kazandıramayacağı kesindir. Ancak daha da kötüsü Gül etkisi Saadet’i daha iktidara gelmeden AKP’lileştirebilir.

 

Bir de değişik siyasi kesimlerde Erdoğan karşıtı tepkiden zafer çıkarma beklentisinde olanlar var. Bu anlayışa göre geçen referandumdaki hayır cephesini yeniden toparlayıp, üstüne AKP çevrelerinden oy alabilecek bir aday gerekli. Bir takım anketler bu özelliklerin Gül’de toplandığını söylüyor. Yahu bugüne dek Gül AKP’den ne koparabildi ki seçimlerde koparsın? İddiaya girerim Meral Akşener bile bu konuda ondan daha başarılı olur. Hiç olmazsa AKP’ye giden MHP oylarını alır.

 

Son iki bin yıldır, Roma’da ilk cumhuriyet ortaya çıktığından bu yana, politika denilen şey özünde pek değişmedi. Zira siyasetin araçları daha politika icat olmadan önce onu yaratan koşullar tarafından hazırlanmıştır. Bu nedenle hiç kimse politikada bir icat yapamaz. Siyasette icatlara umut bağlayanları ise büyük hayal kırıklıkları bekler.

 

Sürpriz adaylar ve ittifaklar sonuç getirmez. Kazara getirse bile Ekmelettin vakası gibi sakat doğum olur. Erdoğan seçimi kazanacağından emin ama üzerindeki dış ve iç baskı sebebiyle ilk turda bu işi bitirmek istiyor. Kuşkusuz bu normal bir seçim değil ve elindeki tüm iktidar araçlarını kullanıyor. Onun karşısına muhalefetin tek adayla çıkabilme ihtimalini pek mümkün görmüyorum. Eğer olursa ikinci turda bu gerçekleşebilir ama halkı nasıl ikna edecekler orası bir muamma.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum