1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son dakika! Emekli maaşıyla ilgili korkutan iddia; maaşlar bloke edildi!
Son dakika! Emekli maaşıyla ilgili korkutan iddia; maaşlar bloke edildi!

Son dakika! Emekli maaşıyla ilgili korkutan iddia; maaşlar bloke edildi!

CHP Adana Milletvekili Burhanettin özel bankaların borç nedeniyle emekli maaşlarını bloke edip, maaşını çekmesini engellediğine yönelik, çok sayıda şikâyet gelmektedir” dedi.

A+A-

Bankaların emekli maaşlarına bloke koyduğu yönünde şikayetler arttı.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Bulut, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

Sözcü'de yer alan habere göre, emekli maaşlarına haciz konulamayacağını ve bu konunun yasa ile güvence altına alındığını belirten CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, nafaka alacakları haricinde emeklinin maaşından kesinti yapılamadığını vurguladı.

 

 

Bulut, “Ancak özel bankaların borç nedeniyle emekli maaşlarını bloke edip, maaşını çekmesini engellediğine yönelik, çok sayıda şikâyet gelmektedir” dedi. Bulut, önergede Bakan Selçuk'a “Emekli maaşı bloke edilen kaç vatandaşımız bulunmaktadır? Son 5 yılda kaç emeklinin maaşına haciz gelmiştir' diye sordu. 

 

EMEKLİ MAAŞLARI NASIL HACZEDİLİR?

Emekli maaşlarına nafaka borcundan dolayı haciz işlemi yapılabiliyor. Bunun dışında emekli maaşlarına özel alacak veya kamu alacağı için icra dairesi tarafından haciz konulması yasal olarak mümkün değil. Emekli maaşları yasa ile güvence altındadır.

İlgili haber

56597.jpg

 

Ancak, bazı bankaların kredi borcundan dolayı emekli maaşlarına bloke koydukları hakkında şikayetler var. Haciz koymak mümkün olmadığı için bankaların bloke koyarak maaşları ödemediği iddiası ile şikayetler olduğu bildiriliyor. Bu ise yasalara aykırıdır. Hiç bir bankanın her hangi bir alacak için emekli maaşlarına haciz veya bloke koyma yetkisi yoktur.

Emekli maaşına haciz konulamayacağıyla ilgili Yargıtay kararları var. Emeklinin rızası olmadan maaşı haczedilemez.

MAAŞA HACİZ VEYA BLOKE KONULMUŞSA NE YAPMALI?

Emeklinin rızası dışında maaşına bloke veya haciz işlemi yapılmışsa; emeklinin bankadan, ‘Haciz konulan maaş benim emekli maaşımdır’ şeklinde bir yazı alarak icra dairesine götürüp itirazda bulunması gerekiyor.

Kanun yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) nezdinde doğacak alacakların ve nafaka alacaklarının muvafakatname olmadan haczine izin veriyor. Üstelik bu haciz miktarı maaşın dörtte birini (yüzde 25) geçemiyor.

BANKALAR BLOKE KOYAMAZ

Bazı durumlarda, bilhassa kredi kart borçlarında eğer aynı bankadan maaş alınıyorsa ilgili banka maaşın tamamını bloke edebiliyor. Ancak bankanın böyle bir hakkı ve yetkisi bulunmuyor. Borçlu ve ailesinin geçinmeleri için gerekli miktar düşüldükten sonra haciz yapılması gerekiyor. Bu rakam da maaşın yine %25’ini, yani dörtte birini geçemez. Eğer birden fazla haciz talebi varsa hacizler sıraya konulur. Sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemiyor.

Banka tarafından tüketici kredisi ve kredi kartı alacağından kaynaklı, herhangi haciz talep yazısı olmadan ve borçlunun açık izni bulunmadan emekli maaş hesabına bloke konularak alacağa mahsup edilmesi mümkün mü?

Taraflar arasında imzalanan bireysel kredi sözleşmesi ve kredi kartı üyelik sözleşmesinden kaynaklanan banka alacağı sebebiyle emekli maaşı üzerine konulan blokenin kaldırılması ve kesilen paranın iadesi istemine ilişkin açılan bir davada, yerel mahkeme tüketici/borçluyu haklı buldu, kararında,emekli maaşına blokenin konulamayacağını belirterek yapılan kesintinin de iadesine karar verdi. Ancak bankanın kararı temyiz etmesi üzerine Yargıtay 19. Hukuk Dairesi kararı bozarak bankayı haklı buldu.

Yüksek Mahkeme gerekçesinde,Banka Alacağının dayanağını teşkil eden bireysel kredi sözleşmesinde, bankaya hesap ve alacaklar üzerinde rehin, takas ve mahsup hakkı tanındığını, ve ayrıca personele kullandırılacak kredilerde alınacak ek sözleşme başlıklı taahhütnamede ise, Bankadaki görevinden......., ayrılma, emeklilik ve ölüm halinde T.C. ... A.Ş.'den, T.C. ... 'ndan veya T.C. Emekli Sandığı'ndan olan her türlü hak ve alacaklarımın da bu borcuma mahsup edilmesini şimdiden kabul ve taahhüt ederim." Hükmüne ilişkin düzenlemeler nedeniyle banka nezdindeki maaş hesabına bloke konularak kesinti yapılmasında bir hata bulunmadığını değerlendirdi.

Özetle, hem sözleşmeler ile hem de ayrıca düzenlenen ek sözleşme ile taahhüt edilen bir konuda daha önceki bankaya olan borçları sebebiyle kişinin malulen emekli maaşına bloke konulması mümkündür.

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum
İlgili Haberler