Soylu'dan 'Her şey çok güzel olacak' açıklaması

Soylu'dan 'Her şey çok güzel olacak' açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Her şey çok güzel olacak pankartının yasaklandığı" iddialarına karşın, "Bir kelime bütününe, cümle bütününe yönelik yasaklama söz konusu değildir." dedi.

A+A-

Süleyman Soylu, "Bildirildiği sürece kanunlarla, kurallarla mütenasip olduğu sürece herkes seçim propagandasını özgür bir şekilde yapabilme kabiliyetine haizdir. Bizim görevimiz de bunu sağlamaktır" ifadelerini kullandı.

Kadıköy'de gerçekleştirilen Soma faciası eyleminde bir emniyet mensubunun, valilik tarafından yasaklandığı gerekçesiyle "Her şey çok güzel olacak" pankartını grubun taşımasına izin vermediğine ilişkin soru üzerine Soylu, yenilenecek İstanbul seçimi için Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) bir takvim açıkladığını hatırlattı.

"BİR KELİME BÜTÜNÜNE YÖNELİK BİR YASAKLAMA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

Söz konusu takvimde İçişleri Bakanlığı ile valiliklere belli görevler verildiğini vurgulayan Soylu, şunları kaydetti: "Bu takvime bağlı kalmak kaydıyla 13 Haziran'a kadar mülki idare amirlerimizin, seçimin güvenliğini tesis etme konusunda birtakım yükümlülükleri ve sorumlulukları söz konusu. Bu sorumlulukların, siyasi partilerimizin yapacağı açık veya kapalı hava toplantıları, pankartlar, afişler, yapacakları propaganda çalışmalarına yönelik bir çerçevesi söz konusu. Burada X pankartın, Y pankartın veya X çalışmanın, Y çalışmanın yasaklanması diye bir şey söz konusu değildir. Bir kelime bütününe, cümle bütününe yönelik yasaklama söz konusu değildir."

"KURALLARA VE İLKELERE ÖLÇÜLÜLÜK ESAS"

Daha önceki seçimlerde de böyle davranıldığını anımsatan Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Söylenen şudur, bu tip bir eylem, gösteri yapılacaksa veya bir pankart, bilboard asılacaksa onun içerisindeki cümlenin ne olduğunun bir anlamı olmaz. Orada zaten kurallara ve ilkelere ölçülülük esastır. Burada ilgili mülki idare amirlerinin bilgisi dahilinde olunması söylenmiştir. Bu zaten genel bir kuraldır. Bu genel kuralın dışında bir cümleye, bir değerlendirmeye ait bir yasaklama elbette ki söz konusu değildir."

Bakan Soylu, "Bildirildiği sürece kanunlarla, kurallarla mütenasip olduğu sürece herkes seçim propagandasını özgür bir şekilde yapabilme kabiliyetine haizdir. Bizim görevimiz de bunu sağlamaktır ve biz de bunu sağlamak için çaba sarf ediyoruz." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler