Takvim'den 100 yılın yalanı!

Takvim'den 100 yılın yalanı!

Takvim gazetesinin ABD'nin en saygın düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü'nü 'Hizmet Hareketi'nin bir kuruluşu” olarak göstermesi, Brookings'te çalışan Türk uzmanlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Takvim gazetesinin ABD’nin en saygın düşüncekuruluşlarından Brookings Enstitüsü’nü “HizmetHareketi’nin bir kuruluşu” olarak göstermesi, Brookings’te çalışan Türk uzmanlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı. “Haber10” ve “son.tv” gibisitelerde de Takvim’e atıf yapılarak yayınlananhaber, Twitter’da alay konusu oldu.Enstitüde kıdemli araştırmacı olarak görev yapan Kemal Kirişçi, Brookings’in 2 yıl sonra 100. yılını kutlayacağını hatırlatırken, Türkiye ve Ortadoğuuzmanı Ömer Taşpınar, haberi “hükümetinHizmet Harketi’ne yönelik komplocu yaklaşımınamalzeme taşımak” olarak değerlendirdi.


Washington merkezli Brookings Enstitüsü, birçok Türk akademisyen ve politikacı tarafından yakından tanınıyor. ABD Başkanı Barack Obama, Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel dahil mevcut kabinenin nerdeyse tüm bakanlarını farklıorganizasyonlarla ağırlayacak kadar saygın bir düşünce kuruluşu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Brookings’in ağırladığı Türk siyasilerin başında geliyor.

"CEMAATİ KARIŞTIRACAK BELGE"


Takvim, “Cemaat'i karıştıracak belge!” başlığıylaverilen haberde Brookings'ten, “Cemaat'in, mensuplarından topladığı bağışlarla kurduğuenstitü” olarak bahsediyor. Ancak haberde sözkonusu düşünce kuruluşunun 1916 yılındakurulduğu detayı verilmemiş.


Cihan Haber Ajansı’na konuşan Brookings Enstitüsü Kıdemli Araştırmacısı Kemal Kirişçi, Brookings’in 2 yıl sonra 100. yılını kutlayacağını hatırlattı. Köklü kurumun ABD’nin en ‘yerleşik ve prestijli’ düşünce kuruluşlarından biri olduğunu ifade eden Kirişçi, “Brookings’e verilen tüm fonlar özellikle şeffaftır ve bu konudaki bilgilere web sayfasından rahatlıkla ulaşılabilir.” dedi.


Brookings’in Türkiye ve Ortadoğu uzmanı Ömer Taşpınar ise yapılan haberin kesinlikle yalan ve çok cahilce olduğunu söyledi. Haberin ciddiye alınacak bir tarafı olmadığını dile getiren Taşpınar, hükümete yakın gazetelerde Hizmet Hareketi’ne yönelik komplocu yaklaşıma destekhaberlerinin yapıldığını ifade etti.


Türkiye’de “Batılılar bizim güçlü olmamızı istemiyor, güçlendiğimiz anda bizi yıkmayaçalışıyorlar. Şer güçler, dış mihraklar…” benzeri argümanların hâlâ alıcı bulduğunu belirten Taşpınar, Hizmet Hareketi’nin Amerika güdümlü bir hareket olduğunu söylemek ve bunubelgelendirebilmek adına bu ve benzeri haberlerin yapıldığını dile getirdi. Taşpınar, “Bu şekilde kamuoyu oluşturmayı amaçlıyorlar.” şeklinde konuştu.


TWITTER’DA ALAY KONUSU OLDU


Öte yandan “haber10” ve “son.tv” gibi sitelerde de Takvim’e atıf yapılarak yayınlanan haber,sosyal medyada alay ve eleştiri konusu oldu. Twitter’da yapılan bazı yorumlar şöyle:


-Dikkat Dikkat!. AKtung AKtung ! Takvim'den Zaytung ötesi VAYTUNG haberi: 98 yıllık ABDenstitüsünü cemaat kurmuş! Takvimler karış(TIRıl)mış!


-Asıl adı Medresetü'l Brookings.. F. Gülen doğmadan önce Robert S. Brookings'in rüyasına girerek kurdurmuş. Brookings’i 'cemaat kurumu' yapabilecek bir zekadan ürkerim ben!

-Geri zekalılık değil bu, bilerek yapıyor ahlaksızlar.

-İnsanın bu kadar yalanı aynı anda uydurabilmesi için insan olmaması gerekir... Rezillikte sınır tanımıyorlar.


-Meğer 100 yıl önce kurulan, ABD'nin en itibarlı düşünce kuruluşu da cemaatinmiş! S.Nursi mi yapmış? Bravo!


-Eee sevgili Takvim, Amanpour ile hayali röportaj yaparsan Brookings'e de cemaatçi dersintabi.


-Brookings, Cemaat'in kurduğu bir enstitü… Süper yalan. Yuh be!


-Zaytung, Takvim’in yanında Le Monde gibi kalıyor!


-AKP medyasında cehalet ve dezenformasyon diz boyu! Takvim Gazetesi Brookings'i Cemaatin kurduğunu iddia etmiş.


-Cemaat'in topladığı bağışlarla kurdurduğu Brookings Enstitüsü" 100 yıl önce kurulmuş ama olsun(!)


-Eğer Brookings'i de Hizmet kurduysa sırtı yere gelmez :) Cahile satacak malzeme…


-@Zaytung için öneri: Brookings'e rakip "think-tank" Takvim'in adı "TAKtung", Akit ise AKtung olsun!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.