1. YAZARLAR

  2. Mehmet Salkım

  3. Tek derdimiz İBB’mi? 
Mehmet Salkım

Mehmet Salkım

Yazarın Tüm Yazıları >

Tek derdimiz İBB’mi? 

A+A-

İBB’nin ve Belediye Başkanı İmamoğlu’nun terörle iltisaklı bir grup kişileri işe aldığı iddia-sıyla “terörle mücadele” kapsamında bir teftiş heyeti oluşturuldu.

Konu bu kadar basit ve net. Konuyu uzun uzun konuşmanın, kurumları suçlamanın mantıkta yeri yok. Çünkü bir heyet var ve o heyetin raporunu beklemek en sağlıklı yol olduğunu düşünenlerdenim. 

Burada benim dikkatimi çeken konu başka.  31 Mart seçimlerinden bu yana muhalefet gündem belirlemede Cumhur İttifakını hegemonyası altına almıştı.

Gündemi muhalefet belirliyor Cumhur İttifakı ise peşinden sürükleniyordu.

20 Aralık akşamı Cumhurbaşkanının yeni ekonomik modeli açıkladıktan sonra 4-5 TL düşmesi muhalefete şok etkisi yarattı ve gündemi yakalamakta zorlanmıştı. Deyim yerindeyse Cumhurbaşkanı şapkadan tavşan çıkardığı günlerde Süleyman Soylu’nun İBB çıkışı tekrardan gündemi muhalefetin eline geçmesini sağladı.

Eğer Sn. Soylu’nun iddiasını, teftiş heyetinin raporu onaylarsa derhal gereği yapılmalıdır. 16 Milyona hizmet veren bir kurumun içerisinde terör örgütü üyesi çalışanların olması büyük güvenlik zafiyeti oluşturur. 

Ancak ortaya atılan bu iddia;

20 Aralık gecesiyle ilgili muhalefetin kafa karıştıran sorularını örtbas etmek için mi bu tür iddialar atıldı?

Yoksa Sn. Soylu uzun süredir sessiz kalmasının ardından tekrar gündeme gelmek için mi bu çıkışı yaptı soruları, ayrı tartışma konusudur.

Peki, kamuoyunun gündemi İBB mi? Hayır. 

Gençlerin gündemi, mülakatta elenen öğretmenler.

Esnafın gündemi, piyasanın tam anlamıyla rayına oturmamış olması.

Asgari ücretle çalışanların gündemi, hayat pahalılığı. 

Emeklinin gündemi, geçim sıkıntısı. 

Saydığım gündemler toplumsal sorunlardır ve ağır psikolojik yükleri var.

Siyasetçilere çağ-rımdır. Milletin asıl sorunlarını gündeminize taşıyın ve çözüm bulun. Türk Milleti zaten zekidir. Kim neyi hak etmişse sandıkta o hakkı verecektir. 

Son olarak, yeni yılın Türk milletine, İslam âlemine ve bütün insanlığa sağlık, huzur ve barış getirmesini yüce Allah’tan niyaz eder esenlikler dilerim...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar