1. YAZARLAR

  2. Murat ÜNLÜ

  3. TERÖRİZM ENDÜSTRİSİ VE REİNA
Murat ÜNLÜ

Murat ÜNLÜ

Yazarın Tüm Yazıları >

TERÖRİZM ENDÜSTRİSİ VE REİNA

A+A-

Reina katliamı faili emniyet ve istihbarat teşkilatımızın çok yoğun ve özverili çalışması sonucu yakalandı. Bu başarılarından dolayı emniyet ve istihbarat teşkilatlarımızı kutlarız. Uzun zamandır terörle yaşayan Türkiye’de duyduğum en güzel gelişmeydi. Öylesine kötü gelişmeler oldu ki ardı ardına insanlar ne oluyor diye sormaya başladılar emniyet teşkilatımızın başarısı vatandaşlarımızın yüreğine su serpti..Peki Türkiye’de birdenbire niçin ardı ardına olaylar patlak vermeye başladı..Bunun nedenlerinden biride global dünyanın yaratmış olduğu terörizm endüstrisidir..

 

Terörizm endüstrisi nedir?


Devletlerin ve silah sanayinin yaratmış olduğu insan, silah ve enerjiden oluşan bütünleşik sistemlerin kuruluş ve devamlılığını yöneten devletler ve devletlerin istihbarat teşkilatlarının bir organizasyonudur. Egemenlerin soğuk savaş döneminde bir birlerini yok etmek için ürettiği terör örgütlerinin sonucun da terörizm endüstrisi kavramı ortaya çıkmıştır.


Güçlü devletlerin etkin politikaları karşısında kendisi için bir çıkış noktası bulamayan bazı devletler, terörü engelleri aşmada bir araç olarak görmüşlerdir. Güçlü bazı devletlerin de uluslararası alanda kendi politikalarının işlerliğini kolaylaştırmak ve rakiplerini etkisiz kılabilmek için terörü bir araç olarak kullandıkları görülmektedir.


Çağımızda uluslararası ilişkileri, siyasal sistemin temel aktörleri olan devletlerarasında rekabet ve çıkar çatışmalarını topyekûn bir savaş üzerinden dizayn etmesine izin vermediği için devletler bir birlerine karşı terörizm endüstrisini kullanırlar. Bu endüstri ne bir ideoloji ne bir doktrin hatta sistematik bir fikir değil stratejidir.


Öncelikle terör eylemlerini meşrulaştıracak bir senaryo hazırlanır. Eleman kazanmak halkı yanında tutmak adına yeni bir düzen ve gelecekte zafer vaat edilir.

 

Son yıllarda gözlemlenen tablo, sorunlu bölgelerde çıkan çatışmaların devlet ve devlet arasında olmayıp devlet-terör grupları arasında yaşandığını ortaya koymaktadır endüstri aracı olarak terörizmin anatomisini ortaya koymak zor olmakla birlikte terörle mücadele eden devletlerin yaşadığı kaosu anlamak ve çözüm üretmek için göze girecek analizler değil somut bilgiler dâhilinde analizler yapmak gerekir.


Uluslararası çıkar çatışmalarının yüzünden Türkiye istihbarat savaşlarına sahne olmaktadır.

 

Anakara’ da Rus büyükelçinin suikasta uğraması sonrasında Türkiye’nin kayıtsız şartsız Rusya ve İran politikalarını kabullenmesi bir tesadüf mü? Yoksa egemen güçlerin kendi aralarında terör örgütlerini kullanarak yaptıkları örtülü bir savaş mı?

 

Yılbaşı akşamı İstanbul Ortaköy’de bulunan Reina katliamı öyle anlık kararlarla yapılacak türden eylem değildir. Eylemi bir terör örgütünün kabul etmesi kesin onun yaptığının delilide değildir. Bir eylemi bir den çok örgütte kabul edebilir. Bu örgütlerin reklâmlarını yapmanın kısa yoludur.


Bu tür eylemler günler ve aylar önce hazırlanan türden eylemlerdir. Eylem yapılmadan önce alan istihbaratı yapılır eylemi gerçekleştirecek kişi aylar önce tehcire alınarak kroki ve kaçış planları üzerinde çalışır. Reina saldırısını düzenleyen teröristin evinde yakalanan malzemelerin içinden DRON çıkması Reina ve başka hedefler üzerinde çalışıldığını göstermektedir.


Eylemin yapılış biçimi DAİŞ örgütünün eylem yöntemlerinden çok farklıdır, ayrıca teröristin kullanmış olduğu silahın seri numaralarının silinmiş olması silahın bir envanter’e kayıtlı olduğu takip edilmemek için silindiği ve eylemin yapılış tarzı, eylemde kullanılan özel timlerde bulunan “Flashbank”(stun grenada) kullanılmış olması ve üzerindeki seri numarası ve menşeinin silinmiş olması terör örgütü tarzı değildir.

 

Bu zamana kadar hiçbir terör örgütünün seri numaraları silinmiş silahlarla eylem yaptığına rastlanmamıştır.


Maşaripov’un ifadesinde verdiği cevapların basına yansıdığı kadarıyla 2015 yılında İran'da sahte pasaport sebebiyle tutuklandığını söylediği ve yaklaşık 3-4 ay tutuklu kaldığını söylediği öne sürüldü. Buda aklımızda bir operasyon için tehcire mi alındı şüphesi uyandırmaktadır.

 

Bunlar da bize gösteriyor ki; Türkiye uluslararası istihbarat hesaplaşmalarına daha çok sahne olacak


Murat ÜNLÜ

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.