TRT'de 800 muhabirin işine son verildi

TRT'de 800 muhabirin işine son verildi

TRT geçtiğimiz hafta 800 kaşeli yurt muhabirinin işine son verdi. Buna tepki gösteren Aydın Gazetecileri Dayanışma Derneği 'bu insafsızlığı kınıyoruz' dedi.

Aydın Gazetecileri Dayanışma Derneği (AGD) Başkanı Mehmet Aydın, TRT’nin Türkiye genelinde işine son verdiği yaklaşık 800 kaşeli yurt muhabirinin mağduriyetinin giderilmesini istedi.
 

Yazılı bir açıklama yapan AGD Başkanı Aydın, şunları kaydetti:
 

“Geçen hafta TRT yurt haberleri örgütünde sözleşmeli ve kaşeli olarak yurt genelinde çalışan 800’e yakın meslektaşımız işten çıkarılarak, kış ortasında geçim sorunlarıyla baş başa bırakılmışlardır.
 

TRT’nin yurt haberleri alanlarında zor şartlar ve ekonomik sıkıntılar içerisinde geçimini sağlamak için çalışan 800 meslektaşımızın işlerine son verilerek mağdur edilmeleri, ülkemizde benzeri ilk kez görülen ve oldukça üzüntü verici bir uygulamadır.
 

Bugün ülkemizde gazetecilerin büyük bir çoğunluğunun, 212 sayılı yasadan ve çeşitli sosyal güvencelerden mahrum bırakılarak yoksulluk sınırı altında verilen ücretlerle çalıştırılması yetmiyormuş gibi TRT’nin de 800 yurt muhabirini işten çıkarması, Türkiye’de basın çalışanlarının hangi güç şartlarda geçim mücadelesi verdiklerinin somut bir göstergesidir.
 

Medya sektöründe işsiz gazeteciler ordusunun çığ gibi büyüdüğü bir ortamda 800 dolayındaki yurt muhabiri meslektaşımızı topluca ve insafsızca mağdur etmesinden dolayı TRT yönetimini kınıyoruz.
 

AGD yönetimi olarak, iktidarın ve TRT yönetiminin, TRT çalışanlarının mağduriyetlerini en kısa zamanda gidermelerini bekliyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.