1. YAZARLAR

  2. Şener Mengene

  3. Türk Siyasetinde Yeni İttifak Arayışları
Şener Mengene

Şener Mengene

Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Siyasetinde Yeni İttifak Arayışları

A+A-

Siyasi hayatımızdaki ittifakların verimli ve sürdürülebilir olmamasından dolayı, yeni bir ittifak arayışı daha ortaya çıktı.

Dünyada yaşanan salgın ve ağırlaşan ekonomik şartlar iktidar açısından ciddi bir sorun olarak gözüküyor.

İktidar bloğu kan kaybetmeye devam ederken, muhalefet bloğu ise yeniden şekilleniyor. Yeni bir blok daha oluşuyor. Siyaset stratejisi açısından çok yoğun bir döneme giriliyor.

İktidar elindeki imkanları kullanarak bu tabloyu değiştirebilecek bir potansiyele sahip. Yine'de mevcut sistemde 50+1'i hiçbir ittifak şimdilik sağlayamıyor.

Bu nedenle liderler ittifaklarını güçlendirmek ve tabanlarını konsolide etmek için yoğun bir çaba harcıyor. Siyasi kulisler çok hareketleniyor. Bir taraftan erken seçim söylemleri dillendirilmeye başladığı gibi diğer taraftan yeni ittifak arayışları tüm hızıyla devam ediyor. 

Bunun iki nedeni var, birincisi HDP ile anılmak istemeyen ve yanyana gelmek istemeyen partiler böyle bir arayış içerisinde, ikinci olarak da yeni kurulan partilerin tek başına barajı aşamama sorunu. Bu sorunu aşmak için önümüzdeki günler siyasette yeni ittifak görüşmeleri çok hareketli geçecektir.

Yeni ittifaklar, yeni partiler ve yeni liderler ön plana çıkabilir.

Bir çok yeni alternatif denenecektir. Seçim yasası, siyasi partiler kanunu gibi değişiklikler ve barajın aşağıya çekilmesi gibi gündeme gelecek ve yeni arayışlar olacaktır. Hatta parlamenter sisteme dönüş bile daha güçlü gündeme gelecektir. Özellikle yeni kurulan partiler olası bir erken seçime daha güçlü girmek için ittifaklara mecburen sıcak bakıyor.

Cumhur İttifakı, Ak Parti, MHP, BBP, Yeniden Refah Partisi ve Vatan Partisi de buraya dahil olabilir.

Millet İttifakı, CHP, DSP, HDP, DBP ve Türkiye İşci Partisi ve diğer sol bileşenler olabilir.

Milli İttifak/Merkez İttifakı, İyi Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti ve Merkez Parti olabilir. 

%50+1'i sağlamak için ittifaklara takviyeler olabileceği gibi karşı blokları bölmek içinde girişimler olabilir. İttifakını güçlendirmek isteyen başat partiler yeni partileri kendi bloklarına da çekebilirler. Partilerde lider değişimi de olabilir. İçeriden ve dışardan stratejik hamlelerde olabilir. Bazı partiler blok da değiştirebilir. Siyaset önümüzdeki günlerde erken seçimde dahil birçok yeni ve önemli hadiseye sahne olabilir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar