1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ülkü Ocakları'ndan çocuklar için Dede Korkut
Ülkü Ocakları'ndan çocuklar için Dede Korkut

Ülkü Ocakları'ndan çocuklar için Dede Korkut

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Türk kültürünün gençlere tanıtılması amacıyla 'Çocuklar İçin Dede Korkut' isimli bir kitap yayımlandı. 

A+A-

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi, Türk kültürünün gençlere tanıtılması amacıyla " Çocuklar İçin Dede Korkut" isimli bir kitap yayımladı.

Türk kültürünün Türk gençliğine tanıtılması için bu tür eserlerin önemli olduğunu ifade eden Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, 'Yakın geçmişte bulunan bir yazma eser içinde on üçüncü hikâyesi keşfedilen 'Dede  Korkut Hikâyeleri'ni siz değerli çocuklarımızın anlayabileceği seviyede 'Çocuklar İçin Dede Korkut' ismiyle yayına hazırlayıp istifadenize sunmaktan dolayı Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak hem büyük bir sevinç hem de büyük bir heyecan duyuyoruz.' ifadelerini kullandı.

ulku-ocaklari-dede-korkut-siyasetcafe.jpg

Dede Korkut Hikayeleri’nin Türk tarihinin ve Türk milletinin toplumsal yapısının daha iyi analiz edilmesi hususunda en büyük kaynaklardan biri olduğunu belirten Genel Başkan Sinan Ateş, 'Bu kitapta Oğuz Türklerinin sosyal hayatını, kültürel zenginliklerini, millî vasıflarını yansıtan on üç destansı hikâye yer almaktadır.

Destansı bir üslup taşıyan 'Dede Korkut Hikâyeleri', Türk toplumunun kültürel yapısının, değerler sistematiğinin, tarih boyunca yaşadığı büyük gelişim ve değişim süreçlerinin anlaşılması açısından üzerinde ehemmiyetle durulması gereken bir cevherdir. Mehmet Fuat Köprülü “Bütün Türk edebiyatını terazinin bir gözüne, Dede Korkut’u diğer gözüne koysanız yine de Dede Korkut ağır basar.” şeklindeki sözleriyle bu eserin millî kültürümüz açısından taşıdığı kıymeti izah etmiştir' şeklinde konuştu.

ulku-ocaklari-dede-korkut-siyasetcafe7.jpg

ulku-ocaklari-dede-korkut-siyasetcafe702.jpg

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak millî kültürümüzü yansıtan en zengin numunelerden biri olan bu eserin çocuklarımız tarafından okunup anlaşılmasını, geçmişten beslenen sağlam bir gelecek fikrinin oluşması bakımından çok önemli bulduğunu söyleyen Ateş, 'Şunu da ifade etmek gerekir ki sizler için hazırladığımız bu kitabın, içerisinde Dede Korkut’un on üçüncü hikâyesini bulunduran ilk çocuk yayını olması bizim için ayrı bir övünç kaynağıdır. Bu vesile ile Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak çocuklarımız için yaptığımız yayınların hız kesmeden devam edeceğinin müjdesini vermekten de kıvanç ve gurur duyuyoruz. Bu önemli eserin sizlere ulaşması sürecinde vermiş olduğu desteklerden dolayı Türk gençliğini daima okumaya, araştırmaya ve sorgulamaya yönlendiren Bilge Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’ye sonsuz şükranlarımı sunuyorum' dedi.

 

 

SİYASETCAFE.COM

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler