YSK Başkanı Güven açıkladı: Kısıtlı seçmenler listede olacak!

YSK Başkanı Güven açıkladı: Kısıtlı seçmenler listede olacak!

YSK Başkanı Sadi Güven, 23 Haziran'da yenilenecek İstanbul seçiminde kısıtlı seçmenlerinde listede yer alacaklarını ancak bunların karşısına 'oy kullanamaz' işareti düşüleceğini söyledi. 

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yenilenecek İstanbul seçimleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Güven, ''Sandık seçmen listeleri aynı olacak, herhangi bir güncelleme olmayacak. 23 Haziran'da kullanacağımız listeleri paylaştık. Sadece sandık kurulları değişecek'' dedi.

"SANDIK KURULLARI DEĞİŞECEK"

Güven, bugün itibariyle tüm siyasi partilerle; seçmen kütüğünün siyasi partilerle bilgi paylaştığı sistem üzerinden paylaştıklarını belirterek, "Vatandaşlarımız da bugün öğleden sonra kendileri sorgulayabilecekleri gibi; hangi sandıkta nerede oy kullanacaklarını görme imkanına sahip olacaklar" dedi. 

YSK Başkanı Güven, 31 Martta görev yapan sandık kurullarının değişeceğini ifade ederken, "Sadece sandık kurulları değişecek. Onun dışında bir değişiklik olmayacak. 31 Mart seçimlerindeki şartlarla seçime gidilecek" dedi. 

KISITLI SEÇMENLER LİSTEDE YER ALACAK AMA OY KULLANAMAYACAK

Güven şu şekilde konuştu: "Oy kullanamayacak kısıtlı seçmenlerle ilgili 5 gün önce 18 Haziran'da aynı listelerde, değişiklik yapmadan yanına oy kullanamaz işareti düşülecek. Seçmen sayılarında değişiklik olmayacak, onlar silinmeyecek, sadece sistem 'oy kullanamaz' şerhini düşecek.

"SEÇMEN LİSTESİNE HER ZAMAN ULAŞILAMAZ"

Güven bazı kişilerin seçmen kaydının silindiği iddialarına karşı ise şu açıklamayı yaptı:

"Bugüne kadar yapmış oldukları sorgulamada bulamazlar. Sistem şöyle işliyor. Türkiye'de kim seçmen ise; o an itibariyle seçmen listeleri yayınlanıyor. 

Kendini bulamayan vatandaşlarımız, adres değişikliği olup da İstanbul dışına giden, listeden düşen seçmenlerdir. 23 Haziran'da yapacağımız seçim, 31 Mart'takinin yenilenmesidir, tekrarıdır. 31 Mart'ta kim oy kullanma hakkına sahip idiyse, 23 Haziran'da aynı şahıslar oy kullanacaklardır.

Siyasi partilerle de biz bunu paylaştık. Siyasi partiler de 31 Mart listesi ve seçmen listesiyle karşılaştırma imkanına sahip olacaklar. "

PEKİ KISITLI SEÇMEN NEDİR? 

İstanbul seçimleri ile birlikte gündeme gelen kısıtlı seçmen kimleri kapsıyor? Buna göre kişiliğe bağlanan hukuki sonuçlar ile kişilerin hak ve fiil ehliyetlerini düzenleyen temel kanun olan 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, çeşitli maddelerinde ''kısıtlı'' olmaktan söz etmekte ve 404. ve devamındaki maddelerinde kısıtlılığı; ''Vesayeti Gerektiren Haller'' başlığı altında düzenliyor. 

Kanuna göre, reşit olmayan (18 yaşından küçük olan) şahısların velayet veya vesayet altında bulunma zorunlulukları bir tarafa bırakılırsa, Türk Medeni Kanunu açısından kısıtlılık, aşağıdaki 4 halde mümkündür:

1) Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı (TMK.m. 405),

2) Savurganlık, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, kötü yönetim (TMK.m. 406),

3) Bir yıl veya daha uzun süreli özgürlüğü bağlayıcı bir cezaya mahkum olma durumu (TMK.m. 407),

4) İlgilinin geçerli nedenlere dayanan talebi (TMK.m. 408).

Yukarıda sayılan bu dört durumdan bir veya birkaçının varlığı halinde, Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre ilgili şahsın belli işlemleri tek başına yapma yetkisi kısıtlanır ve kendisine, bu işlemleri onun yerine yapması için bir ''vasi'' veya ''kayyım'' atanır.

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler