4 bin hakim ve savcı tasfiye edildi!

4 bin hakim ve savcı tasfiye edildi!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, mesleğe başlayacak olan hakim ve savcılarla bir araya geldi. Oktay, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra içindeki FETÖ'cüleri en hızlı temizleyenin yargı kurumu olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "21. Dönem Adli Yargı Hakim ve Savcı Adayları ile 13. Dönem İdari Yargı Hakim Adayları Kura Töreni'nde konuştu. 

Konuşmasından satır başları:

Adliye binalarımızda "Adalet Mülkün Temeli"dir yazıyor. Önemli olan bu güzel ifadenin gönüllere nakşedilmesidir. Adalet insanlık tarihi kadar eski bir kavramdır. İlk insanla arayan adalet arayışı dünyanın sonuna kadar devam edecek beşeri bir mücadeledir. 

Yusuf Hashacib günümüze şöyle sesleniyor; İster oğlum ister yakınım ister hısımım olsun, ister yolcu, ister geçici olsun kanun karşısında hepsi benim için birdir.

Hz. Mevlana'ya göre adalet ağaçları sulamak, zulüm ise dikene su vermektir. Hakimleri ise düşmanlıkları kesen bir makas olarak görmektedir. Bugün zulüme uğrayan yerlerde adalet mekanizmasının tam olarak işlemediği görülür. 

Fuat Oktay: 'Yeni bir hikaye yazacağız'

Yargı sistemindeki birçok düzenlemeyle dosyalarının yığılmasının önüne geçilmiştir. Hakim ve savcılarının sayısı artırılarak daha kaliteli bir hizmet verilmektedir. Ülkemiz çapında 245 adalet sarayı vardır. Vatandaşlarımızın sorununa yönelik daha etkin sonuç alınmasına yönelik AYM'ye bireysel başvuru hakkı getirilmiş, İstinaf Mahkemeleri hayata geçirilmiştir. Hakim ve savcılarımızın güncel gelişmeler doğrultusunda kendilerini yenilemelerine imkan verilmiştir.

"Hakim savcı elbisesi giymiş hainler"

17-25 Aralık girişimi ve 15 Temmuz hain darbe girişimi hepimize yargının ne kadar önemli olduğunu birkez daha göstermiştir. Adalet mekanizmamız içindeki FETÖ'cüleri en hızlı temizleyen kurum olmuştur. 4 bin FETÖ üyesi hakim ve savcı tasfiye edilmiştir aslında bunlara hakim ve savcı demek doğru değildir. Bunlar hakim ve savcı elbisesi giyen hainlerden başkası değiller. Kararlarını ideolojik bağnazlıkla alanların ne adalet ne de devlet teşkilatımızın herhangi bir noktasında barınmasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz. 

 Daha etkin uygulamaya yönelik yürütme organından gerekli çalışma yapılacaktır. 

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan liderliğinde her zaman olduğu gibi sizlerin yanınızda olduğumuzu birkez daha ifade etmek isterim. Sizlerden de beklentimiz adaletin tesisidir. Vazifenizi yaparken bir mazlumun ahının arşı titretmeye yeteceğini aklınızdan çıkarmamanızı istiyorum. 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.