ABD basını "çekilmeyi" destekliyor: Kürtlere borcumuz yok, savaşmaya değmez"

ABD basını "çekilmeyi" destekliyor: Kürtlere borcumuz yok, savaşmaya değmez"

Amerika Birleşik Devleti Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekileceğiz açıklamasının ardından Ortadoğu’da sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Avrupa ülkeleri başta Fransa ve Almanya olmak üzere bu karara tepki gösterirken, Amerikan basını çekilme kararını destekledi. ABD basınında ‘Kürtlere borcumuz yok, savaşmaya değmez’ ifadeleri kullanıldı.

Amerikan basınında son günlerde Başkan Trump’ın Suriye’den çekilme kararını destekleyen sesler yükselmeye başladı.

Foreign Policy dergisine “Trump doğru işi yanlış yoldan yaptı” başlıklı bir makale yazan Stephen M. Walt, ABD’nin Ortadoğu’da stratejik hedeflerine yoğunlaşması gerektiğini, bölgenin petrol ve gazının dünya pazarına ulaştırması gerektiğini belirtti.

Stephen Walt yazısının devamında ABD’nin bölgeden çekilmesinin Kürtleri terk edilmesi anlamına geleceğini fakat ABD’nin kürtlere borcunun olmadığını, Kürtlerin de kendi çıkarları için savaştığını, milletlerin ve devletlerin çıkarları örtüşünce ittifak yaptığını ama çıkarlar ayrılınca da işbirliğinin sona erdiğini vurguladı.

Foreign Policy dergisinde yer alan Robert Zaretsky imzalı bir makalede ise; Macron’un eleştirilerine yer verildi ve bu eleştirilerin haksız olduğu belirtilerek, “Macron’un Ortadoğu’nun en büyük savaşındaki sorumlulukları, onun kapasitesini aşacak” ifadelerine yer verdi.

USA Today ise Trump’ın kararını destekleyen bir haber yorum yayımladı. Benjamin Friedman ve Justin Logan imzalı haberde, Donald Trump’a hak verildi.

Yazarlar haberin devamında şu ifadeleri kullandılar:

Kürtler dahil ABD’nin Suriye’deki müttefikleri acı gerçeği bilmeli: Amerikan güçleri IŞİD’le savaşmak için Suriye’ye girdi, müttefiklerin özerkliğini güvenceye almak için değil. Onlara ebedi bir koruma borçlu değiliz.”

Yazarlar son olarak Amerika Birleşik Devleti’nin Kürtler için savaşmak zorunda olmadığını ifade etti.

Washington Post’ta emekli Korgeneral Keith Kellogg’un kaleme aldığı yazıda ise Trump’ın aldığı karar savunulurken, “Ortadoğu’da sonsuz savaşların dikkatimizi dağıtmasına izin veremeyiz” ifadelerine yer verildi.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.