Celal Eren ÇELİK

Celal Eren ÇELİK

AKP'NİN MUHTEŞEM SAĞLIK SİSTEMİ

AKP'NİN MUHTEŞEM SAĞLIK SİSTEMİ

AKP iktidarının en çok övündüğü konuların başında Sağlık Sistemi gelmekte.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP’li yetkililer her fırsatını bulduklarında “Türkiye’ye sağlıkta çağ atlattık” lafını ağızlarından düşürmüyorlar.

Ama o muhteşem (!) sağlık sisteminde bir tuhaflık var arkadaş…

***

Bir kere tuhaflık hastanelerde başlıyor. Yılların köklü hastanelerini, bu hastanelerin kurumsal hafızalarını ve tecrübe havuzunu da yok ederek kapatıyorsunuz, gidip şehrin dışına “ŞEHİR HASTANELERİ” adı altında hastaneler açıyorsunuz. Burayı yapan yandaş müteaahhitlerinize de “HASTA GARANTİSİ” verip, belirlenen sayıda hasta gelmezse parasını Hazine’den yani vatandaşın cebinden veriyorsunuz.

Gerçekten muhteşem (!) bir sistem.

Ama bu muhteşemlik (!) ballı kaymaklı ihaleleri alan yandaş müteahhitler için mi vatandaşlar için mi orası oldukça tartışılır.

***

Dünya’da Pandemi ortaya çıkıyor vatandaşa maske lazım… Diyorsunuz ki “Devlet ücretsiz maske dağıtacak, SMS yolu ile kodlarınız gelecek” Ha bu arada özel şirketlerin maske satışını da yasaklıyorsunuz. Vatandaş da size inanıp maske için kod beklemeye başlıyor…

Bir maske dağıtmayı bile beceremeyip, vatandaşınıza maske dağıtamayıp en sonunda maske dağıtımını yine özel şirketlere bırakıyorsunuz. Ama her ne hikmetse siz şirketlerin maske satışını serbest bıraktığınız esnada yandaşınız olan yüzlerce firma “Maske üretim” işine giriyor.

“Maske rezilliği” bununla bitmiyor…

Vatandaşınıza maske dağıtmayı beceremezken, ABD’den, Almanya’ya, İstail’den, İngiltere’ye kadar 32 ülkeye maske “HİBE EDİYORSUNUZ”. Kendi vatandaşınız maskesiz risk altındayken vatandaşın parası ile Dünya’ya “Hibe cakası” satıyorsunuz.

Daha da bitmiyor rezaletiniz…

“Maske ihraç edecek” maske üreticisi firmalara ihraç izni almak için belirli miktarda Sağlıkı Bakanlığı’na maske hibe zorunluluğu getiriyorsunuz.Resmen kibarca “Haraca bağlıyorsunuz” üreticiyi.

***

Test kitleri önemli pandemi döneminde hemde hayati derecede önemli. O muhteşem (!) sağlık sisteminiz o kitleri yeterli sayıda sağlayamıyor. Hastanelere COVİD şüphesi ile gelen gariban vatandaşa “Test kiti yok” deyip geri çeviriyorsunuz.

Ama söz konusu Külliye olounca her gün binlerce test kiti sağlanıyor,yandaş iş adamı Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak milletin ulaşamadığı test kitlerini bol buluyor adeta kitlerle  oyun oynuyor, AKP’li vekilin ticari deha (!) olan oğlu Instagram’dan vatandaşın ulaşamadığı o kitlerin pazarlamasını yapıyor…

***

Sağlık sistemi muhteşem (!) size göre ama kasada para yok,ABD’ye 2 milyar Dolar ilaç borcu takmışsınız… Adamlar bizi Dünya’ya rezil edip “Borcunuzu ödeyin yoksa ilaç vermeyeceğiz” diyor.Yakında o muhteşem (!) sağlık sistemi vatandaşa ASPİRİN sağlayamaz duruma gelirse şaşırmayacağız…

***

Ve bu muhteşem (!) sağlık sisteminiz ile son olarak bildiğimiz grip aşısını “Puanlama sistemi” adı altında ambalajlayarak resemen “Karneye bağlayıp” tüy diktiniz rezilliğinizin üzerine.

Bir de “Yüksek risk grubu” diye bir şey icat etttiniz lakin ne menem bir şey ise bu “Risk grubu” aynı anda KOAH,şeker hastası  ve lenfoma hastalığını taşıyan ya da kanser olan vatandaş “Yüksek risk gurubunda” sayılmıyor icat ettiğiniz sisteme göre.

Her halde vatandaşı ancak so nefesini vermeye 10 dakika kala “Yüksek risk grubuna” dahil edeceksiniz…

Kısacası “Hıfzısıhha’nın kapısına kilit vurup yerli aşıyı üretemez hale geldik, borcumuzu ödeyemediğimiz için yabancı devletler de şimdi aşı vermiyor. Elimizde sınırlı sayıda aşı var” diyemediğiniz için vatandaşa  yok “Puanlama sistemi”, yok “Risk grubu” diye süslü laflarla Andersen’dewn masallar anlatıyorsunuz vatandaşa…

***

Sizin sağlıkta çığır açmaktan, muhteşem (!) sağlık sisteminden anladığınız tıpkı her ilde gecekondu misali açtığınız tabela üniversiteleri gibi bolca bina dikmek. Bolca “HASTANE” binası dikip hali ile kuyrukları azaltmayı “Devrim” diye bu millete yediriyorsunuz yıllardır.

Sizin bu liyakatsiz ve beceriksiz, ahbap çavuş ilişkilerine dayalı zihniyetiniz ile devrim de olmaz, muhteşem bir sağlık sistemi de…

Ama siz hamasi nutuklar atmaya devam edersiniz her zaman olduğu gibi…

***

Biz ortada muhteşem (!) bir sağlık sistemi yerine bolca rezalet görüyoruz…
Pardon birileri hala “MUHTEŞEM (!) SAĞLIK SİSTEMİMİZ” mi dedi orada?
Diyorsa biz de onlara İsmet PAŞA’nın ünlü sözü ile cevap verelim: “HADİ ORADAN” 
  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Celal Eren ÇELİK Arşivi