1. YAZARLAR

  2. Celal Eren ÇELİK

  3. ALİ BABACAN’IN RÖNTGENİ
Celal Eren ÇELİK

Celal Eren ÇELİK

Yazarın Tüm Yazıları >

ALİ BABACAN’IN RÖNTGENİ

A+A-

Ali Babacan’ın kuruluş çalışmalarını sürdürdüğü ve kuruluşunu sürekli ertelediği partisinin önce ismi sonra kurucular listesi sosyal  medyaya sızdı.Partinin de Çarşamba günü kurulacağı belli oldu. 


DEMOKRASİ VE ATILIM PARTİSİ adı ile kurulacağı ortaya çıkan partinin kurucular kurulunda kimler olacağı uzun zamandır meraklı bir bekleyiş vardı.Bu partiye umut bağlayan kitle üzerinde Ankara kulislerinde dile getirilen “Parti çok geniş bir siyasi yelpazeye hitap edecek ve yıpranmış isimler parti vitrininde olmayacak” sözleri etkili olmaktaydı.

 
Ancak sosyal medya üzerinden kamuoyuna sızan yahut bilinçli şekilde sızdırılan ne Babacan, ne de Babacan’a yakın kaynaklar tarafından yalanlanmayan bu liste o Ankara kulislerinde konuşulan tanımlamanın oldukça gerisinde bir liste. 


*** 


Partinin “kimliği ve karakteristiği” hakkında en önemli ipucunu veren parametrelerden bir tanesi olması açısından önem taşıyan kurucular listesine şöyle bir yakından bakmamız gerekiyor o zaman… 


Mehmet Şanver: 15 Temmuz Darbe girişimi esnasında tüm generallerin kızının Moda Deniz Kulübü’nde düğününde bir arada olduğu, daha sonra YAŞ toplantısında terfi ettirilmeyince istifa eden Muharip Hava Kuvvetleri eski Komutanı… 


Mehmet Atalay: Kendisi Recep Tayyip Erdoğan’ın bir dönem en yakın bürokratlarından bir tanesiydi. Erdoğan ile yolları ilk kez Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Mehmet Atalay’ın İBB’de “Spor Danışmanı” ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Etkinlikleri Genel Müdürü olarak görevlendirilmesi ile başladı. 
Mehmet Atalay daha sonra Erdoğan’ı “İktidara hazırlayan” Albayrak Grubu’nun sahibi olduğu Yeni Şafak Gazetesi’nin Genel Müdürü oldu.    


AKP döneminde önce Gençlik Spor Genel Müdürlüğü,sonrasında ise Basın Yayın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü yaptı. 


2015 yılında AKP’den milletvekili aday adayı olsa da listeye alınmadı. 

Medeni Yılmaz: 23.Dönem  (22 Temmuz 2007 seçimleri) AKP Muş Milletvekili 


Sami Topbaş: Babacan’ın sızan “Kurucular listesinin” en tartışılan isimlerinden birisi.Tam adı Mahmut Sami Topbaş. Kadir Topbaş ile alakası yok. Ancak kendisi Erenköy Cemaati’nin lideri olan BİM’in sahibi Topbaş Ailesi gibi Konyalı. Burada Erenköy Cemaati’nin TOPBAŞ Ailesi’nden önceki liderinin  Mahmut Sami Ramazanoğlu olduğunu belirtelim .Enteresan bir tesadüf. 


Öt yandan Sami Topbaş, AKP 23.Dönem Kahramanmaraş Milletvekili Muharrem Candan ile dünür. Muharrem Candan’ın oğlu Ömer candan ile Sami Topbaş’ın kızı Rabia evli. 

 
 
Esra Aygün:Tam adı ile Kadriye Esra Akgün… Suriye Dostluk Derneği Başkanı…Sosyal medya hesabı dahi “Arapça” formatta. Erdoğan’ın Kürt Açılımı sürecine ekranlarda düzdüğü övgüler ile hafızalarda yer eden Esra Aygün aynı zamanda sahibi olduğu AYKON GRUP isimli firma ile MÜSİAD üyesi. 


İdris Şahin: 24.Dönem Çankırı AKP milletvekili olan İdris Şahin’in ismi de kamuoyunda sızan listede İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin ile karıştırıldığı için tartışma konusu oldu.Bu arada İdris Şahin, FETÖ/PYD davasından yargılandı ancak 2018’de bu davadan beraat etti. 


Prof.Dr.İbrahim Gezer: TÜBİTAK bursu ile İngiltere’de okuyan İbrahim Gezer,Fırat Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu üyeliği sonrasında 30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı oldu ama aday gösterilmedi.Sonrasında 2015 seçimlerinde AKP’den Malatya Milletvekili aday adayı da olan İbrahim Gezen yine listeye alınmadı. 


İbrahim Dönertaş: İbrahim Dönertaş, Makedonya Fahri Konsolosu olup Makedonya kökenli bir isim.Dönertaş 2018 milletvekili seçimlerinde İYİ PARTİ’den İzmir 1. Bölge 12.sıra milletvekili adayıydı. 


İbrahim Çanakçı: Tam adı ile İbrahim Halil Çanakçı. AKP’nin ekonomideki en önemli bürokratlarından birisiydi. 5 Mayıs 2003 tarihi itibariyle AKP tarafından Hazine Müsteşarlığı görevine getirildi. Gerek Eximbank gerekse Dünya Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası, Asya Kalkınma Bankası, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Kalkınma Bankası ve Afrika Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası, İslam Ülkeleri Arası Yatırım ve İhracat Kredi Sigortası Kurumu (ICIEC) ve İslami Dayanışma Fonu (ISFD) Yönetim Kurullarında görevler üstlendi ve bu kurumlar ile sıkı ilişkileri dolayısı ile Babacan’ın küresel sermaye ile bağlantıları noktasındaki en önemli isimlerinden bir tanesi olması bekleniyor. 


Hasan Karal: AKP’nin kurucu Rize İl Başkanlığı görevini uzun yıllar yürüten Hasan Karal ünlü El-Ehze üniversitesi mezunu.24. ve 26. Dönem AKP Rize milletvekilliği yapan Hasan Karal’ın bir başka önemli özelliği ise yine uzun yıllar ENSAR VAKFI Rize Şube Başkanlığı görevini yürütmesi. 


Seyit Halil Özsoy: Seyit Halil Özsoy 18.dönem ANAP Kayseri milletvekili.Ancak kamuoyu kendisini milletvekilliği ile değil batık hastanesinin bozuk cihazlarının sağlam diye satıldığı ANAP’lı Bakırköy Belediye Başkanlığı ile olan ilişkisindek skandalı ile hatırlıyor. 


Seyit Halil Özsoy,Türkiye Kalkınma Bankası’ndan 7 milyon 400 bin dolarlık meblağı leasing yoluyla kullanarak Kayseri’de Bilim Tıp Merkezi adında bir hastane açmış daha sonra bu hastane batınca hastanenin cihazları Türkiye Kalkınma Bankası’nın olmuştu. 


O dönem ANAP yönetiminde bulunan Bakırköy Belediyesi ise iflas eden ANAP milletvekili Seyit Özsoy’un hastanesindeki cihazları sağlam olarak teslim aldık diye imza atarak satın almış ancak cihazların bozuk olduğu ortaya çıkmıştı. 


Böylece ANAP’lı bir belediye iflas eden ANAP’lı vekili  borçlarından milletin parası ile “bozuk cihazları satın alarak” kurtarmıştı… 


Gülçin Avşar: Özellikle Kürt ayrılıkçı hareketine yakınlığı ve PKK yanlısı tavır ve söylemleri ile bilinen Avukat Gülçin Avşar aynı zamanda bir dönem Fethullah Gülen için yaptığı övgü dolu sosyal medya paylaşımları ile biliniyordu.

Şimdilerde Gülen ile ilgili yaptığı tüm övgü dolu paylaşımları silen Gülçin Avşar’ın bir diğer özelliği ise SOROS’un fonladığı TESEV’E raporlar hazırlayan bir isim olması. 


TESEV için “Faili Meçhuller ve Kayıplar” raporunun altında imzası olan Gülçin Avşar Zaman Gazetesi’ne Gezi Olayları döneminde verdiği röportaj ile de gündeme gelmişti. 


Gülay Göktürk:1980 öncesinde Maocu olup Perinçek’in Aydınlık Dergisi’nde yazılar kaleme alan Gülay Göktürk,19902lar ile birlikte tam bir ideolojik savrulma yaşayarak liberalizme savrulmuş, yetmemiş ve hızını alamamış ATATÜRK VE CUMHURİYET DÜŞMANI “2.CUMHURİYETÇİ” akımda yer aldığını gururla ilan etmiştir. 
Daha sonraları ise Gülen hareketine yakınlaşan Gülay Göktürk, Nazlı Ilıcak’ın Tercüman’ında yazmış,FETÖ firarisi Akın İpek’in Bugün TV’sinde programlar yapmıştır. 


Ergenekon kumpası sürecinde Ergenekon operasyonlarının en hızlı savunucularından birisi olan Gülay Göktürk,TEKEL işçileri eylemini ise yazılarında eleştirmiş,FETÖ’nün Emniyeti ele geçirmesi konusundaki yazılara “Haksızlık demiştir. 


Ahmet Faruk Ünsal: Listenin dikkat çeken isimlerinden bir tanesi de Ahmet Faruk Ünsal… Ünsal 2002 seçimlerinde AKP’den Adıyaman milletvekili seçildi. İHH Mütevelli Heyeti Üyeliği de yapan Ünsal aynı zamanda bir başka AKP’ye yakın STK olan MAZLUMDER Başkanlığı görevini de yürüttü. 


Naci Koru: Abdullah Gül’e yakınlığı ile bilinen gazeteci-yazar Fehmi Koru’nun kardeşi. 


Ali Ufuk Yaşar: Petrol-İş Sendikası Başkanı Ali Ufuk Yaşar özellikle TÜPRAŞ özelleştirilmesi sonrasında toplu sözleşme süreçlerinde işçiler yerine Koç Ailesi’nin istediklerine/çıkarlarına yakın hareket ettiği gerekçesi ile eleştirilerin odağına oturmuş bir isim.  

** 

Evet Babacan’ın sızan listesinden Sadullah Ergin,Nihat Ergün,ülkü ocakları kurucu başkanı Ramiz Ongun gibi isimleri saymıyorum bile… 


Bu liste daha çok kurduğu ekip AKP tabanına daha çok hitap eden Davutoğlu’nun bu konumlanmasına karşı AKP seçmenine mesaj verilmek istenirken “Merkez partisi” olmaktan uzaklaşmış, “eski yüzleri” “Yeni” adı altında cilalama çalışması yapıp,üzerine liberal,Kürtçü,2.Atatürkçü eklenerek oluşturulmuş, DAHA ÇOK “KÜSÜNLER HAREKETİNİ” ANDIRAN bir liste ve Babacan’ın şahsi güvenilirliği dışında (Tabii o da şu an Türkiye’de değil daha çok uluslar arası finans piyasalarında) hiçbir işe yaramayacak bir listedir. 


Yani uzun sözün kısası Babacan’ın röntgeni sağlıksızdır ve bunun DEVASI da eğer “İngiltere’den takviye ilaç gelmezse” yoktur. 
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.