Tevfik Fikret TAŞKIN

Tevfik Fikret TAŞKIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Apa Türk Budunu

A+A-

APA TÜRK BUDUNU (BÜYÜK TÜRK MİLLETİ)

 

Türk begler Türk atın ıtı. Tabgaçgı begler Tabgaç atın tutupan Tabgaç kağanka körmiş...

“Türk beyler Türk adını bıraktı. Çinli beyler Çin adını tutarak Çin kağanına itaat etmiş.”

Türk milletine ait ilk edebi nitelik taşıyan yazılı belge olarak bildiğimiz Gök Türk Yazıtları’ndan Bilge Kağan Yazıtları’ndan(735), Gök Türk Yazıtları’ndan öğrenebileceğimiz çok şey var.

Özellikle, devlet ve millet olarak ayakta nasıl kalınacağı, iç ve dış düşmana karşı neler yapılması gerektiği bundan yaklaşık 1300 yıl önce Bilge Kağan’ın ağzından söylenmiş.

Kendi kültürünü inkar edip yabancı kültürlere özenmenin hele de Türklüğünü unutup insancıl olacağım diye milletini, kökenini unutmanın toplumu, devleti zayıf düşürüp parçalayıp yok edeceğini; erkeklerinin köle, kadınlarının cariye edildiğini ve edileceğini yazmış ve Kültiğin Kağan 732 yılında diktirdiği yazıtta bizi şöyle uyarmış:

Türk budun tokurkak sen. Aç sık tosık ömez sen. Bir todsar açsık ömez sen. Antagıngın üçün igidmiş kaganıngın sabın almatın yir sayu bardıg. Kop anda alkıntıg, arıltıg. Anda kalmışı yir sayu kop toru ölü yorıyur ertig...

“Türk milleti, tokluğun kıymetini bilmezsin. Açlık, tokluk düşünmezsin. Bir doysan açlığı düşünmezsin. Öyle olduğu için, beslemiş olan kağanının sözünü almadan her yere gittin. Hep orda mahvoldun, yok edildin. Orda, geri kalanınla her yere hep zayıflayarak, ölerek yürüyordun..”                        

Aradan geçen uzun süre, Kültiğin Kağan’ın ne kadar haklı olduğunu, millet olarak yaşadığımız acı olaylardan ders almadığımızı, geleceğimizi düşünmeden hareket ettiğimizi göstermekte.

Büyük ve yetenekli liderlerin milleti, devleti yüceltiğini bu yüzden onların izinden, açtığı yoldan yürümek gerektiğini görüyoruz.

Bunun tersini yaptığımızda zayıfladığımızı, mahvolduğumuzu, ölüp yok olduğumuza şahit oluyoruz.

Türk Oğuz begleri budun eşid: Üze tengri basmasar asra yir telinmeser Türk budun ilingin törügün kim artatı udaçı erti? Türk budun ertin, ökün!...

Türk, Oğuz beyleri, milleti işit: Üstte gök basmasa, altta yer delinmese, Türk milleti, ilini, töreni kim bozabilecekti? Türk milleti, vaz geç, pişman ol!...”

Bilge Kağan, kıyamet kopmadıktan sonra, gök yarılmadıkça, yer delinmedikçe iline, törene sahip çık ve sonsuza kadar yaşa diyor. Yaptığın yanlışlardan ders alıp pişman ol ve milletin yolundan ayrılma diyor.

Bizler de bin yıl önce yapılan bu uyarıyı dinlemeli, Vezir Tonyukuk’un(720), Bilge Kağan’ın ve Bilge Kağan’ın dediği gibi millî birliğimize ve beraberliğimize sahip çıkmalı, geleceğimizi, ekonomimizi, eğitimimizi, adaletimizi, sağlığımızı kendimiz şekillendimeliyiz.

Eğer kendi kültürümüzü aşağılamaya, yok saymaya devam edersek Allah korusun sonumuz tarih sahnesinden silinen onlarca Türk devleti gibi olabilir.   

Özellikle yakın tarihimizi belirleyecek bu seçimlerde, kısa vadeli düşüncelerle değil tarihten gelen ve bizleri geleceğe taşıyacak büyük Türk milletinin oluşumunu sağlayacak  ve sonsuza kadar yaşatacak yüce düşüncelerle sandık başlarına gitmeli, bu inançla yüreğimizin, aklımızın gösterdiği yolda oylarımızı kullanmalıyız, diyorum.

Unutmayalım ki tarih bir tekerrürden ibarettir. İnşallah her şeyin en hayırlısı olur.

Ders alan güçlü olur, ders olmayan ise yok olur...

Apa Türk milleti sonsuza kadar var ol...


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.