Askerlikte flaş 7 değişiklik

Askerlikte flaş 7 değişiklik

Yeni çıkacak olan askerlik yasası öncesinde AK Parti’nin muhalefet partileriyle görüşme yaptığı ve görüşme sonrası 7 maddede değişiklik yapılması yönünde bir eğilim olduğu öğrenildi.

A+A-

AK Parti’nin dün TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine devam edilen askerlik yasa önerisinde muhalefet partileriyle yapılan görüşmeler sonucunda 7 maddede değişiklik yapılması yönünde eğilim ortaya çıktı.

Dün yapılan görüsmelerde AK Parti, CHP, İyi Parti ve MHP grup başkan vekillerinin ortak önergesiyle muhalefetin itiraz ettiği 5. maddede değişiklik yapıldı.

Buna göre Cumhurbaşkanı askerlik süresini 6 ayın altına düşüremeyecek. Ayrıca ortak önergeyle 9. maddede de değişiklik yapıldı. Buna göre Milli Savunma Bakanlığı’nın bedelli askerlikten yararlanacak yükümlü sayısını belirlerken TSK’nin ihtiyacını dikkate alması hükme bağlandı.

Muhalefet partileri uzlaşılan maddeler dışında itirazları olan düzenlemelerle ilgili görüşlerini açıklayıp önerge verecek.

Muhalefetin itiraz ettiği “Barışta, olağanüstü hal veya seferberlik hallerinde veya savaşta, askerliğini henüz yapmadan Cumhurbaşkanı’nca gerekli görülen sahalarda özel olarak görevlendirilen gönüllüler, Cumhurbaşkanı’nca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetinden muaf tutulur” hükmünü içeren maddede değişiklik yapılacak.

AK Parti tarafından verilecek önergeyle Cumhurbaşkanı’na verilecek özel muafiyet yetkisine “Genelkurmay Başkanı’nın önerisi, Milli Savunma Bakanı’nın oluru” koşulunun getirilmesi bekleniyor.

Önerinin zorunlu askerlik hizmetini yaptıktan sonra orduda kalmak isteyenlere verilmesi öngörülen ek puan düzenlenmesinde de değişiklik planlanırken, “sınav tam notunun yüzde 20’sine kadar” olarak öngörülen ilave puanın yüzde 15’e düşürüleceği belirtiliyor.

AK Parti ile yapılan görüşmeler sonucunda muhalefet partileri, üzerinde görüş birliğine varılamayan maddeler üzerinde genel kuruldaki görüşmeler sırasında itirazlarını kayda geçirmek için konuşma yapacak ve önerge verecek. Görüşmeler sırasında da başka maddeler üzerinde muhalefetle uzlaşma sağlanabileceği, önerge sayısının artabileceği kaydediliyor.

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler