1. YAZARLAR

  2. Selçuk DÜZGÜN

  3. Aysel Tuğluk olayı ve Kerkük!
Selçuk DÜZGÜN

Selçuk DÜZGÜN

Yazarın Tüm Yazıları >

Aysel Tuğluk olayı ve Kerkük!

A+A-

Diyeceksiniz ki; Aysel Tuğluk olayının Kerkük`le ne bağlantısı var?

Biraz sabırla okuyun lütfen!

Kürtlerin taa Osmanlı Devletinden beri sık sık ayaklandıkları ve bir Kürdistan devleti kurmak istedikleri açıkça ortadadır.

Bu ayaklanmaların tamamına yakınının ortak özelikleri aşiret liderleri tarafından sevk ve idare edilmiş olmalarıdır.

Bilinen ilk ayaklanma 1800`lü yılların başlarında olmuştur. Tarihe “Babanzade Abdurrrahman Paşa” isyanı olarak geçen bu isyanın kaynağı şuydu; Süleymaniye valisi olana Baban aşiretinden İbrahim Paşa`nın ölümü üzerine yerine, yine aynı aşiretten Halil Paşa Osmanlı valisi olarak bölgeye atanır. Paşanın yeğeni Abdurrrahman Paşa hakkının yendiğini iddia ederek isyan eder.

İsyan kısa bir zamanda bastırılır.

Bu olaydan sonra Rewanduz, Bedirhan bey, Vezdan İzettin Şer, Şeyh Ebeydullah ayaklanmaları isyan sinsilerini devam ettirilir.

Bir devlet kurma çabaları Osmanlı Devletin parçalanmaya başlayınca daha çok ortaya çıkar.

Bu sürecin başlangıcı ise; 1900`lü yıllardır.

Bu yıllarda KÜRDİSTAN hayalleri ortaya atılır ve batılılardan aldıkları talimatlarla Kürtler sık sık dernekler kurar, gizli gizli örgütlenirler.

O dönem kurulan cemiyetlerin bir kaçının adı ise şöyledir; Kürdistan Azmi Kavi Cemiyeti, Kürt Terakki ve Teavun cemiyeti, Cemiyeti Hevi, Roji Kurdi-Hetava Kürt…

Cumhuriyet dönemine geldiğimiz de karşımıza çıkan en önemli kısaca şunlardır;

Nasturi, Şeyh Sait, Sason, Mutki, Asi Resul, Menemen, Dersim ayaklanmaları vs…

Bu ayaklanmaları yapanların tarihsel amaçları, gayeleri bellidir ve temeli olmayan o hayalleri sonuca ulaşamamıştır.

Sonuca ulaşamayınca 1970`li yıllarda özelikle Türkiye`de ayaklanmaların taktiği değişir ve iş terörizme dökülür.

Bu taktik için kurulan pkk adlı terör örgütü kurulduğu günden bu güne kadar binlerce insanımız katletmiş, ülke ekonomisi ve kalkınmasına en büyük darbeyi vuran olmuştur.

Şimdi onları tek tek saysam bir milyondan fazla sayfa yazı yazmam lazım.

Pkk ve batılı müttefikleri Türkiye ve dolayısı ile bölgeye yaptıkları her terör saldırısından sonra kendilerini masum, mağdur göstermeyi de ihmal etmemişlerdir.

Bunun için özelikle Yahudi ve ermeni lobilerini çok iyi kullanmışladır.

Mağdur edebiyatının ana sloganları; kendi dillerini kullanamamaları, ülkede 3. Sınıf vatandaş muamelesi görmeleri ve devletin “faşizan” tutumuna maruz kalmaları üzerine oluşturulmuştur

Hedeflerine giden her yolu şerefsizlik üzerine bina eden bu maşa Kürtlerin tek korkusu onlara uymayan gerçek Kürtlerdir.

Onları yanlarına çakmak içinde her türlü ahlaksızlığı mübah sayarlar.

Örneğin; Türk askerinin elbiseleri ile kamufle olup kürt köylerini basarlar, devletin hukuk sistemini hiçe sayar suç işlerler ve adaletin karşısına çıkınca “ düşünce özgürlüğü” der slogan atarlar. Dillerinden ortada bir savaş varmış gibi “ barış” sloganını hiç eksik etmezler, metropol yapılanmaları ile otobüslerde sivilleri yakarlar, kundakta bebek öldürürler.

Şimdi Kürtler tarihi bir dönemeç yaşıyorlar, özelikle Türkiye dışındaki Kürtler Suriye ve Irak`ta bir devlet kurma hayallerine beklide tarihleri buyunca yakın olmadıkları kadar yakınlar.

Ama bir yanlış var ortada bu devletlerini Türk`ün en hassas olduğu Türkmen kentlerinde gerçekleştirmek istiyorlar.

Yani tabiri caizse Cami Avlusuna işiyorlar.

Peki niye?

Çünki ; Devlet kurma gibi bir çabaları yok tek amaçları BOP`a hizmet, büyük Etmenistan ve İsrail`e uşaklık.

 

Bu uşaklık için Türkiye`nin cendere çekilmesi lazımdı ve bunun Türkiye`nin en hassas noktası olan Kerkük`ten yapmaları lazımdı.

Elbette ki en ufak aşiretinden Cihan Devleti kurmuş, sonra Cihan devletini bir kenara bırakıp Cumhuriyet`e geçmiş bu millete Barzani gibi bir aşiret lideri kafa tutacak değildi.

Sahipleri zıpla dedi, çekirge zıplıyor işte…

Zıplatanlar sadece Irak`ta sınırlı kalmıyor, Türkiye`de de kaos ortamı için her türlü argümanı kullanıyorlar.

İşte KÜRDİSTAN`ı Kerkük üzerinden kurmaya çalışılıyorken Aysel Tuğluk`un annesinin cenazesine yapılan saldırıya bir de bu gözle bakın.

 

Her gün şehit haberleri gelirken arka sayfa sütunlarında sıradan bir haber yapan DOĞAN Medya gurubunun Tuğluk olayını manşetten verme gayesine bir de bu gözle bakın.

Kısaca bu hadiselerle şunu yapmak istiyorlar; Orada bir Kürdistan kurulurken, buna en çok karşı çıkacak Türkiye`yi “Kürtlere Zulüm Yapılıyor” diyerek yalnızlığa itmek ve kurulacak Kürdistan`a haklılık zemini hazırlamak.

Aysel Tuğluk`un cenaze komplosunu manşet yapan bu hain güruh, Kerkük`ün demografik yapısı değiştirilirken nerelerdeydiler.

Pkk`nın katlettiği Bilgehan Şapkacı, Viyan Kanat, Ceylin Naz Aydın, Yasin Börü, Mevlüde İrem Çiftçi ve bir yaşındaki Ecrin Açıkgöz'ü neden hiç görmediler.

Çözüm!

Irakta`ki Türkmenler tıpkı Kıbrıs`lı Türkler gibi TMT yapılanması yapılmalı ve en geç 5 yıl içerisinde Kerkük, Musul gibi şehirler de KKTC gibi Türkmen devletleri kurulmalıdır.

 

Kimse bana artık Irak`ın toprak bütünlüğünden falan bahsetmesin, Suriye`de buna dahil.

Oralar da BOP gerçekleşecekse Türkiye parçalanmadan o bölgede birkaç kardeş devlet kurmalı.

Yoksa değil Kerkük`ten sonra Diyarbakır`ın elden gitmesi, Ankara dahi bize dar gelir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum