Ramaray Hakdan AGUN

Ramaray Hakdan AGUN

MUCİZEVİ ÖNERİLER-1 GÜNE İYİ BAŞLAMAK İÇİN 10 ÖNERİ

MUCİZEVİ ÖNERİLER-1 GÜNE İYİ BAŞLAMAK İÇİN 10 ÖNERİ

 

Çoğumuzun iş ya da eğitim hayatı çok yoğun tempoda geçiyor. Kimimiz sabahları yataktan zor kalkıyor, kimimiz öğlene kadar kendimize gelemiyor, kimimiz de vücudumuzdaki yorgunluğu gün boyu atamıyoruz ve eve çok yorgun dönüyoruz.

 

Oysa gün boyu zinde ve enerjik hissetmek için kendinize biraz zaman ayırmanız yeterli. Sizin için hazırlamış olduğum mucizevi önerileri 3 yazıda topladım:

 1. Güne İyi Başlamak İçin 10 Öneri

 2. Günü İyi Geçirmek İçin 12 Öneri

 3. Günü İyi Bitirmek İçin 14 Öneri

 

Yaşamınızı kolayca ve etkili bir şekilde değiştirmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey bu listeye bir göz atmak. Maddeler halinde sıraladığım önerileri her gün harfiyen uygulayarak bunu hayatınızın bir parçası haline getirin ve yaşamınızın nasıl mucizevi bir şekilde değiştiğine bir bakın.

 

Sabah faaliyetleri

 

 1. Yatağınızda birkaç dakika hareket yapın.

Uyanır uyanmaz yatağınızdan hemen kalkmayın. Yatağınızda sırtüstü uzanırken, önce vücudunuzu gerin ve 2-3 dakika vücudunuzun değişik bölgelerini hareket ettirin; ayak ve ayak bileklerinizi, el ve el bileklerinizi, omurganızı, boynuzu, omuzlarınızı... Bu şekilde vücudunuza bir nevi masaj yaparak, kan dolaşımınızı hızlandırır ve gece boyunca hareketsiz kalan vücudunuza canlılık katarsınız. Bu birkaç dakikalık masajdan sonra, 5 dakika kadar daha yatağınızda kalın. Sırt üstü ya da yana dönük bir şekilde uzanabilirsiniz. Ardından gözlerinizi yavaşça açın ve nerede olduğunuzun bilincine varın. Kalkarken yatağınızdan hemen fırlamayın. Çünkü bu, kalbi zorlar ve tansiyon hastası olan kişiler için uygun değildir.

 

 1. Yatağınızda oturun.

Yatağınızın ucuna oturun ve ayaklarınızı yere basın. Başınızı 2 dakikalığına öne sarkıtın. Ardından yavaşça vücudunuzu kaldırın.

 

 1. Vücudunuzu gerin.

Gece boyunca hareketsiz kalan bedende kan dolaşımı ve metabolizma yavaştır. Birkaç fiziksel egzersizle kendinizi daha zinde hissedeceksiniz.

 

1. Hareket: Ayaklarınızı bir omuz boyu açın. Nefes verirken ellerinizi önde birleştirin; nefes alırken, vücudunuzu tavana asarcasına kollarınızı düz olarak yukarı çekin. Başınızı arkaya sarkıtın. Ardından önce sağa sonra sola eğilin. Pozisyonu, nefesinizi boşaltırken ve kollarınızı yandan aşağı indirerek bırakın.

 

3


 

2. Hareket: Kollarınızı düz olarak yana açın. Vücudunuzu sağa ve sonra da sola çevirin. Bu hareketi birkaç kez tekrarlayın.

 

C:\Users\PC\Desktop\48\height_gain_basic_twist.jpgC:\Users\PC\Desktop\48\height_gain_basic_twist.jpg

 

3. Hareket: Bacaklarınızı iki omuz boyu açın ve öne eğilin. Bu pozisyonda istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Nefesinizi verirken vücudunuzu yavaşça yukarı kaldırarak pozisyonu bırakın. (Yüksek tansiyonu olanlar için tavsiye edilmez)

 


 

 1. Birkaç derin nefes alın.

Birkaç derin nefes sizi canlandırıp enerjiyle dolduracaktır. Odanızdaki pencereyi açın ve uzun ve derin birkaç nefes alıp verin. (Not: Nefes uygulamaları esnasında hava temiz olmalıdır.) Nefes alma ve verme sürelerinin eşit olmasına dikkat edin. Bu egzersizi düzenli olarak her sabah uygulayın ve kapasiteniz doğrultusunda nefes alıp verme sayısını düzenli olarak arttırın.
 

 1. Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Soğuk su cilt için mükemmeldir. Cilde temas eden soğuk su, damarları daraltır, dolayısıyla cildi sıkılaştırır, yani kırışıklıkların oluşmasına engel olur. Bu nedenle yüzünüzü sıcak ya da ılık suyla değil, mutlaka soğuk suyla yıkayın.

 

 1. Dilinizi temizleyin.

Kahvaltı yapmadan önce mutlaka ağız temizliğinizi tamamlayın. Ağız temizliği sadece dişleri fırçalamak ve ağzı çalkalamakla bitmez. En önemli bölüm, dil üzerinde gece boyunca biriken toksik maddeleri atmaktır. Bunun için bir dil temizleyicisi kullanmalısınız. Diş fırçası, dili temizlemek için uygun bir alet değildir, çünkü dil üzerindeki duyu reseptörlerini tahriş ederek tat alma duyularını köreltir. Gece boyunca kendini yenileme süreci içerisindeki vücut, zararlı olan toksik maddeleri, sadece boşaltım sistemi, ter vs. aracılığıyla değil, aynı zamanda dil aracılığıyla da atar. Vücutta biriken toksik maddelerin hastalıkların temel nedeni olduğu düşünüldüğünde, dil temizliği göz ardı edilmemelidir.

 

 1. Hemen duş alın.

Banyo yapmak ya da duş almaktaki amacımız, fiziksel bedenin temizliğinden çok sübtil/ince bedenin (zihin) temizliği ve enerjimizin arttırılmasıdır. Dikkat edin, banyo yaptıktan, duş aldıktan ya da el ve ayaklarınızı yıkadıktan sonra kendinizi ne kadar da hafif ve rahatlamış hissedersiniz. Çünkü su, sübtil bedeninize (zihin) yapışmış olan tüm negatif titreşim ve enerjilerden sizi arındırır. Saçınızı yıkamasanız bile mutlaka bedeninizi yıkayın. Duş almak, sadece uyku sonrasındaki uyuşukluğu gidermekle kalmaz aynı zamanda zihne tazelik ve zindelik kazandırır ve onu canlandırır.

 

 1. Yoga hareketleri (Asana) yapın.

Vaktiniz varsa, mutlaka kahvaltı öncesi bir kaç dakika yoga hareketleri (asanaları) yapın.

 

 1. Yürüyüşe çıkın.

Vakit ayırıp mutlaka açık havada yürüyüşe çıkın.

 

 1. Kahvaltıdan sonra ağzınızı temizleyin.

Kahvaltı sonrası mutlaka ağzınızı suyla çalkalayın. Ardından ise, isterseniz dişlerinizi tekrar fırçalayın.

 

Zaman kaybetmeyin ve hemen şimdi sıraladığım önerileri uygulamaya ve mucizevi sonuçlarını deneyimlemeye başlayın.

 

Güne güzel başlamanız dileğimle...

 

Not: Bir sonraki yazımda “Günü iyi geçirmek için dikkat etmeniz gereken öneriler”e yer vereceğim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Ramaray Hakdan AGUN Arşivi