1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Azerbaycan kuruluşunun 101. yılını kutluyor 
Azerbaycan kuruluşunun 101. yılını kutluyor 

Azerbaycan kuruluşunun 101. yılını kutluyor 

Kardeş ülkelerimizden Azerbaycan geçen yıl kuruluşunun 100. yılını kutladığı 28 Mayıs tarihini kutluyor! 

A+A-

Azerbaycan'da 28 Mayıs 1918'de ilan edilen ve geçen yıl 100. yılı kutlanan cumhuriyetin ardından Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhuriyet Anıtı önüne çelenk bırakarak töreni başlattı. 

Öte yandan, Twitter'da Azerbaycan konusu TT listesine girdi. Bu nedenle vatandaşlar Google'da Azerbaycan ve Azerbaycan 28 Mayıs hakkında araştırmalar yapıyor...

azerbaycan-haber-siyasetcafe.jpg

Vatandaşların em çok merak ettiği konusu ise, Azerbaycan Cumhuriyeti ne zaman kurulduğu oldu. Azerbaycan, 28 Mayıs 1918'de ilan edilen Cumhuriyet ile birlikte kurulmuş oldu.

Azerbaycan kuruluş yıl dönümü nedeniyle  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Aliyev'e kutlama mesajı gönderdi.

Ayrıca, Azerbaycan Cumhuriyet Günü dolayısıyla ABD, Japonya, Büyük Britanya, Çin, San Marino, Bulgaristan, İtalya, Türkmenistan, Mısır, Kazakistan, Cezayir, Kırgızistan, Tacikistan, Küba, Tacikistan, Belçika, Suudi Arabistan, Irak, Hindistan, Afganistan, Avusturya, Özbekistan, İsveç, Güney Kore gibi çok sayıda ülkenin lideri veya üst düzey yöneticisi, Cumhurbaşkanı Aliyev'i kutladı.

azerbaycan-siyaetcafe.jpg

AZERBAYCAN CUMHURİYETİ NASIL KURULDU? 

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı, 28 Mayıs 1918'de Gürcistan'ın Tiflis şehrinde, Mehmet Emin Resulzade başkanlığındaki Azerbaycan Milli Şurası tarafından ilan edildi.

Bakü, Ermeni ve Bolşevik çetelerinin işgali altında olduğu için Fethali Han Hoyski başkanlığında oluşturulan geçici Azerbaycan hükümeti, faaliyetini bir süre Gence şehrinde sürdürdü.

Azerbaycan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan Osmanlı Devleti oldu. İki devlet arasında yapılan anlaşma çerçevesinde, giderek artan Ermeni ve Bolşevik tehditlerine karşı Nuri Paşa (Killigil) komutasındaki Kafkas İslam Ordusu yardıma geldi.

Göyçay, Salyan, Ağsu ve Kürdemir'i Bolşevik birlikleri ve Ermeni çetelerinden temizleyerek, 15 Eylül 1918'de Bakü'yü kurtardı. Kafkas İslam Ordusu, Bakü'nün kurtuluşu için yaptığı savaşlarda bin 130 şehit verdi.

azerbaycan-siyasetcafe.jpg

Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyeti olarak kabul edilen Azerbaycan'da, kısa sürede eğitim, din ve vicdan özgürlüğü alanında reformlar yapıldı, ülkenin kendi para birimi tedavüle bırakıldı.

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kuruluşunun yıl dönümü kapsamında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Azerbaycan bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.

Cumhuriyetin "İstiklal Bildirisi"nde ırk, din, mezhep ve cinsiyet farkı gözetmeksizin tüm yurttaşlara eşit haklar tanındı.

Azerbaycan Cumhuriyeti, 28 Nisan 1920'de Sovyet ordusunun ülkeyi işgaliyle son buldu.

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler