1. YAZARLAR

  2. Celal Eren ÇELİK

  3. Bahçeli'nin HDP blokajı
Celal Eren ÇELİK

Celal Eren ÇELİK

Yazarın Tüm Yazıları >

Bahçeli'nin HDP blokajı

A+A-

MHP lideri Devlet Bahçeli dün akşam saatlerinde ani bir çıkış yaparak ağır ifadeler ile yüklendiği HDP için “Kapatılmalı“ açıklamasını yaptı.

Ortada böylesi sert bir çıkışı gerektirecek önemde bir gelişme yokken Bahçeli’nin bu çıkışı yapması pek çok kişi tarafından anlaşılamadı, çoğu kimse ise bunun Bahçeli’nin ve MHP’nin klasik HDP karşıtlığının bir kez daha tekerrür edişi olarak yorumladı.

Oysa ki Bahçeli’nin bu çıkışını ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik tablo gereği giderek erken seçime doğru zorlanan AKP’nin içerisinde bulunduğu durum, muhalefet partilerinin giderek daha yüksek sesle dile getirdikleri erken seçim talepleri ve AKP içerisindeki MHP ile yapılan ittifaktan rahatsız hatrı sayılır ağırlıktaki grubun bu MHP karşıtlığı ve tabii ki AKP’nin MHP’ye olan mahkumiyetinden bir şekilde kurtulmak isteği ışığında okumak doğru olacaktır…

***

Öncelikle yukarıda saymış olduğumuz tabloyu sondan başlayarak daha da detaylandıralım…

Bizzat Bahçeli’nin mucidi olduğu ittifaklar sistemi ve yeni siyasal sistemdeki %50+1 zorunluluğu her geçen gün oylarında daha da azalma gözlenen AKP’nin her geçen gün MHP’ye biraz daha mahkum olması sonucunu doğuruyor.

Bu sonuç aynı zamanda MHP’nin AKP’den her geçen gün daha fazla taviz almasına ve perde arkasında devlet yönetiminde her geçen gün daha fazla artan bir nüfuza sahip olmasını da beraberinde getiriyor.

İşte AKP içerisindeki belli bir grup özellikle yerel seçimler öncesinde başlayan bir süreçte giderek daha yüksek bir sesle MHP ile ittifaktan duydukları rahatsızlığı ve bu ittifakın adım adım AKP’nin sonunu getirdiğini ve MHP’ye mahkum kalındığını dile getiriliyor.

İşin açıkçası kamuoyu önünde “Can ciğer kuzu sarması” pozlar verilse de AKP “Yerine ikame edeceği” aynı güçteki bir başka ittifak partnerini bulabilse MHP “Prangasından” yarın kurtulmak istiyor.

Son dönemde gerçekleştirilen reform söylemleri sadece adalet ve ekonomi ile sınırlı kalmayacak gibi görünüyor…

Topluma vaade edeceği yeni bir şeyi kalmayan AKP’nin siyasal olarak da yeni bir reform paketi açıklamaya ve bu “Siyasal Reform Paketinden” azami ölçüde oy devşirmeye ihtiyacı var.

İşe bu boyuttan bakıldığı zaman AKP için en yakın ve makul gözüken ve en çok “Oy potansiyeline sahip” siyasi reform yarım bırakılıp, buzluğa kaldırılmış olan “Kürt Açılımı” projesini yeniden hayata sokmak gibi gözükmekte…

AKP’nin seçimler öncesinde böyle bir hamleyi yapması ise HDP ile bir işbirliği yolu bulmadan imkansız.

Ama çok çok zor gibi gözükse de AKP HDP ile bu işbirliğinin bir yolunu bulursa bu hamle ile bir taşla birkaç kuş vurabilir.

HDP ile işbirliği içerisinde yeniden hayata geçirilecek yeni bir “Kürt Açılımı” AKP’nin uzun zamandır seçmene veremediği bir yeni vaad, bir yeni Türkiye projesi olarak sunulabilir.

Bu işbirliği AKP’ye gerek kentlerde, gerekse Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde oy olarak da geri dönecektir mutlaka…

Ama daha da önemlisi AKP böylesi bir iş birliğini formüle edebilirse HDP gibi yeni bir partner bulmuş ve MHP’ye olan bağımlılığını sonlandırmış olacak artık MHP’ye ihtiyacı da kalmayacaktır…

***

İşte Devlet Bahçeli tam da muhalefetin erken seçimi daha yüksek sesle dillendirdiği hatta tarih verdiği, AKP’nin ise ekonomik şartlar gereği istemese de erken seçime doğru sürüklendiği bu süreçte seçimler yaklaşırken AKP kanadından gelebilecek “Çok çok zorda olsa” böylesi bir olası HDP hamlesine karşı tedbirini şimdiden alıyor.

Bahçeli HDP ile ilgili söylemlerini bundan sonra daha da sertleştirecektir ve bu süreçte sıklıkla bu şekilde HDP ile ilgili bu tarz açıklamalarına şahit olacağız.

Zira Bahçeli bu şekildeki her bir çıkışı ile HDP’yi CUMHUR İTTİFAKI karşısında bloke ediyor, ”Çok çok zor” da olsa olası bir AKP-HDP işbirliğinin önünü bu söylemler ile HDP’yi CUMHUR İTTİFAKI’na daha da sert bir düşman haline getirerek kesiyor.

Bahçeli bu sözleri ile bir yandan Kürt seçmen ve HDP’yi karşı tarafta bloke ederken, bir yandan da AKP’ye “Beni denklemin dışında bırakamazsın” mesajını veriyor.

Bu nedenle Bahçeli’nin dün akşamki çıkışını sıradan bir HDP karşıtlığının yansıması olan söylemler olarak görmek büyük eksiklik olacaktır…

HDP, AKP için bankadan çekme potansiyeli olan “Hazır kredi” konumundadır ama AKP ne zaman o krediyi çekmek istese geri dönmek zorunda kalmaktadır…

Zira HDP “KREDİSİ” üzerinde Bahçeli “BLOKAJI” gözükmektedir ve biliniz ki Bahçeli o “BLOKAJI” kaldırmadığı sürece AKP o kapıya doğru her adım atmak için ayağa kalktığında sessizce yerine oturmak zorunda kalacaktır…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum