1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Yahya Sezai TEZEL

  3. Bahçeli'yi küçümsemeyin
Prof. Dr. Yahya Sezai TEZEL

Prof. Dr. Yahya Sezai TEZEL

Yazarın Tüm Yazıları >

Bahçeli'yi küçümsemeyin

A+A-

1. Sayın RTE AKP'nin iller ve ilçelerdeki teşkilatın yapılanmasından memnun değildir. Bunun temel nedeni bu yapılanmada Gülen Cemaati önemli bir yer kaplamaktadır.

 

2. Sayın RTE Gülen Cemaati ile arasındaki köprüler yanıncaya kadar bu Cemaatin devlet kurumlarına yerleşmesinden rahatsız olmadığı uzun dönem sırasında cemaatin AKP teşkilatına yerleşmesinden de rahatsız olmamıştır. Bunu doğal ideolojik ittifak gibi görmüştür.

 

3. Sayın RTE, Gülen Cemaatinin ABD Pentagon+CIA derin devletinin (ve İngiltere ve Almanya derin devletlerinin) kendisini devirme projelerinin temel aleti olduğunu anladığı andan itibaren, bu cemaatin Türkiye'de tamamen etkisiz hale getirilmesi, onun için onu "devirmek" isteyen uluslararası komplo süreçlerinin engellenmesinin ön koşuludur.

 

4. RTE + Bahçeli ittifakı, Bahçeli'nin Erdoğan'a yamanması değil, Erdoğan'ın devlet kadrolarında kendi kadrosu olmadan Cemaati tasfiye ederken bir başka kadroya yaslanmak ihtiyacının sonucudur. Bahçeli'nin eli Erdoğan karşısında sanıldığından çok daha güçlüdür.

 

5. Siyasi Partilerin ideolojik ve sosyolojik olarak nispeten tutarlı kadroları kolay kolay, bugünden yarına yetiştirilemez. CHP'nin klasik parti kadroları, Turan Güneş+Kırıkoğlu+Ecevit tarafından partiden tasfiye edildikten sonra parti onların yerini alacak tutarlı bır alternatif kadro olmadığı için, bir uçta Dev Genç, öteki üçta Aleviciler, bir başka kenarda Kürtçüler olmak üzere CHP geleneğiyle ilgisi olmayan aralarında da bütünleşiklik bulunmayan kadrolar kolajının eline geçmiştir. CHP'de bugünkü dağınıklık ve etkisizlik, İsmet İnönü'nün hileli bir kurultayla 1972'de tasfiye edilmesinin yarattığı sosyolojik-siyasi boşluğun ne olduğu belirsiz bir sürü kadronun ordan burdan teşkilatları ele geçirmesi ile doldurulmasının sonucudur. Merak ediyorum üniversite öğrencisi iken Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin Dev Gençli mi CHP li miydiler?

 

6. 2019'daki siyasi sonucun belirlenmesinde CHP ikincil önemli etsisi olacak durumdadır. Bugünle önümüzdeki aylarda 2019'u etkileyecek olan asıl önemli gelişme, Akşener Hareketi'nin MHP'nin tarihi olarak yetişmiş ve bugüne gelmiş sosyolojik kadrolarının ne kadarını Bahçeli'nin emrinde hareket etmekten kopartacağına bağlıdır.

 

7. RTE eğer Başkanlık seçimini büyük bir seçim yolsuzluğu yapıldı iddiasına yol açacak gelişmeler olmadan rahatça bir farkla birinci turda kazanırsa, ve bu MHP'li seçmenlerin Akşener Hareketini desteklemediklerini gösteren bir tablo ile gerçekleşirse, RTE+Bahçeli ittifakı seçimden sonra da devam edecektir. Yok eğer, Akşener Hareketi seçimde MHPli seçmenin büyük bir kısmının desteğini alır ve RTE seçimi kaybeder ya da ikinci tura kalırsa, Bahçeli'nin ve onunla kalan MHP kadrolarının RTE için gerekliliği ortadan kalkacaktır.

 

8. CHP, teşkilat tabanında birbiri ile uyumsuz ve çoğu CHP'nin güya temsil ettiği Avrupalı Türkiye projesi ile uyumsuz sosyolojik bir kolaj olduğu için "iktidarsız"dır. Bunun bugünle 2019 arasında değişmesi nerede ise imkansızdır.

 

İşte bu nedenledir ki arkadaşlar maçı izlemek istiyorsanız merakla, Bahçeli'yi bugün RTE'ye yamanmış bir zavallı gibi görmekten vazgeçin, bu bir. Türkiye'de "devlet kadroları"nda solcuların ve Nurcuların tasfiyesinden sonra kalan tek önemli kadronun "Teşkilat-ı mahsusa" olduğunu görmeye çalışın. Akşener Hareketi'ne dikkatinizi yoğunlaştırın. CHP "iktidarsız" olduğu için ondan siyasi tarihi zürriyet beklemeyin.

 

Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel

siyasetcafe.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.