1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Yahya Sezai TEZEL

  3. Can Dündar ne yaptı ne yapıyor?
Prof. Dr. Yahya Sezai TEZEL

Prof. Dr. Yahya Sezai TEZEL

Yazarın Tüm Yazıları >

Can Dündar ne yaptı ne yapıyor?

A+A-

Maalesef şu ihtimal yüksektir. ABD'nin Pentagon merkezli ve uzun vadeli ve Başkanların yönetimlerinden büyük ölçüde bağımsız stratejik plan yapan derin devlet kurumları, Orta Doğu'nun devlet yapılanmalarını yeniden şekillendirmeye yönelik bir planı vardır.

Bu planın, fırsat oluşursa, bir Büyük Kürdistan'ı kurup bunu bölgede ABD ve İsrail'in ana müttefiki olarak kullanma stratejisini içerdiğine dair çok ama çok sayıda işaret vardır.

Türkiye'de bir çok gazeteci ve üniversite hocası ve iş adamının Pentagon merkezli ABD derin devletinin ağına düştüğü ve kullandığı eleman haline geldiğinden eminim.

Can Dündar'ın, Türkiye Cumhuriyeti devletinin (Hükümet+TSK+Dışişleri+Mit) yaptığı bir gizli operasyonu, ki bunun doğruluğu yanlışlığını tartışmıyoruz, devletin yaptığı bir gizli operasyonu cürm-ü meşhut, suç üstü yakalattırıp dünyaya teşhir etme kumpasının kritik rolünü oynaması ASLA normal gazetecilik işi değildir.

Türkiye'de anayasal yurttaşlığa dayalı bir hürriyetler rejiminin inşaası için mücadele, Türkiye üstünde ABD, İngiltere, Almanya, Rusya gibi dünya düzenine örtülü projelerle müdahale etme eylemini kurumsallaştırmış devletlerin adına hareket eden eleman durumuna düşmesi ile verilemez.

Hürriyetler ve açık toplum mücadelesi, bir Türkiye Cumhuriyeti devletinin varlığı aksiyomuna dayandırılmalıdır.

Kişi dünya kamuoyunu Türkiye'deki hürriyetçi ve açık hukuk ve siyaset rejiminin inşaasına katkı yapmak için etkilemeye çalışmak hakkına elbette sahiptir. Ama Can Dündar'ın sınırda MİT'in devletin aldığı bir gizli işi yürütürken cürm-ü meşhut halinde dünyaya teşhirinde oynadığı rol, Türkiye'de hürriyetler rejimini inşa etmek için dünya kamuoyunu etkileme faaliyeti değildi.

Doğru düşünme ve analiz, duygularla yapılamaz. Duygusallık bilimsel ve felsefi düşünme tekniklerinin önündeki en büyük engeldir. İnsanlar doğuştan bilimsel ve felsefi düşünme tekniklerine fıtri olarak sahip varlıklar değillerdir.

Matematik, matematikvari mantık, deney ve gözlemle teyid edilmek ve doğrulanmazsa çöpe atmak üzere hipotezler geliştirme tekniğine dayalı bilim ve felsefe ve bilgisel tarih geleneği insanlık tarihindeki uygarlıklar yelpazesinde istisnai bir kültürdür.

Bugün yaşayan 7.5 milyar insanın çok büyük bir bölümü de, Amerika'da da olduğu gibi, bu kültürün dışında yaşamaktadır.

Ama eğer siz olan biteni saçmalamadan anlamaya çalışmak yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız, dünya görüşünüzü sürekli olarak tutarlılık süzgecinden geçiriniz. Bir dediğinizin öteki dediğinizle bunların da daha önce dediklerinizle tutarlı olup olmadığını sürekli düşünün. En önemlisi dışınızdaki gerçekliği, ananız ve babanızdan öğrendiğiniz masalların zihninizde yarattığı optik sapmadan kurtarmaya çalışarak algılama egzersizleri yapın.

Bu sözlerim bir yaşlı adam ukelalığı değil. Hayallerinin yıkıldığını görme endişesi ile çaresiz kalmış bir arkadaşınızın önerileri gibi okuyun lütfen.

Vohu Mana: Zarathuştra'nın felsefesinde "doğru düşünme" yeteneği ya da özelliği demektir. Doğru düşünebilmeye uzanmanın bir de adeta kutsal bir tarafı var. Çünkü matematik, mantık, bilim, felsefe sadece ve sadece eğer öğrenebilirlerse insanların edinebilecekleri yetenekler. Bunlar evrenin, varlığın gizeminin içine bakmamızı sağlıyor. Ot gibi, böcek gibi yaşamaktan bizi kurtaracak olan Vohu Mana’dır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.