1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Yahya Sezai TEZEL

  3. SONER YALÇIN'A DİKKAT
Prof. Dr. Yahya Sezai TEZEL

Prof. Dr. Yahya Sezai TEZEL

Yazarın Tüm Yazıları >

SONER YALÇIN'A DİKKAT

A+A-

Soner Yalçın'a dikkat. Fetullahçılar virüs gibi. Ne var ki Ulusalcılar da aynen onlar gibi öldürücü bir tehdit sergiliyorlar. 

 

Ben Şahin'le arkadaştım. Gülen Cemaatiyle ilişkisi nedeniyle dindarmış gibi bir tavır sergiledikten sonra arada bir yemek yiyip sohbet etmemiz kesildi. Cemaatçi olacak bir çizgiye gelmesi yanlıştı. Entelektüel olarak. entelektüelliği dışındaki faaliyetlerini bilmem. Ama Soner Yalçın'ın bu yazısında çok ciddi bir haksızlık ve disinformation amacı var. Soner Yalçın'ın kitaplarını edindim ve okudum. Çünkü merkezi TSK'da olan "ulusalcı sivil asker istihbarat yapılanması ve meşru olmayan siyasi stratejinin içinde olup, bu konuların bu kadar açık konuşulmadığı dönemde Türkiye'deki güya sosyalist güya ulusalcı yapılanmanın varlığı hakkında nadir somut deliller sunuyordu. Soner Yalçın'ın yazdıklarının bir dönemin tarihine katkı, bugünü şekillendirmeye yönelen bir entrikanın disiformation'ı değil de bir dönemin tarihine katkı gibi okunabilmesi, değerlendirilebilmesi için Soner Yalçın kendisinin içerideki ve dışarıdaki gizli örgütler ve meşru olmayan asker sivil cuntamsı hareketlerle ilişkilerini anlatması gerekiyor. Birinin bir başkasının ajan olduğuna dair iddiasının "temiz" olması için bu iddiayı yapanın kendisinin birilerinin ajanı olmadığını bilmemiz gerekiyor. Ben Soner Yalçın'ın ideolojisini, bugünkü ideolojisini bilmiyorum. Karl Popper'e bok atmak için birinin zihninin abdestli olması lazım. Soner Yalçın Kuzey Kore'dekine benzer bir iktisadi-sosyal sistem mi istiyor. Uluslararası küresel ekonomiyle sanki alternatifi insanlığın imkan aralığı içinde imiş gibi dalga geçebilmesi bana göre bu zatın yani Soner Yalçın'ın realite ile ilişkisini kaybetmiş bir Allahsız dinin mümini olduğunu düşündürtüyor. Türkiye enerjisinin nerede ise tamamını ithal ederek döndürüyor iktisadi ve siyasi hayatını. Böyle esner gibi car car konuşmak yetmez Soner Bey. Bu enerjiyi ithal etmek için ödemesini nasıl yapacaksınız. Yoksa hayranı olduğunuz Kuzey Kore gibi vatandaşlarınıza ot yedirip bok mu temizleteceksiniz.

 

 

Türkiye'nin önünde Gülen cemaatinin yarattığı tehdit kadar büyük bir tehdit var. Bu da Türkiye'nin ABD kaynaklı fesada karşı kendini korumak için sap yiyip saman mıçan Ulusalcı hezeyanın etkisi altına girmesidir. Girer mi? Girebilir. Çünkü Türkiye'nin Soner Yalçın benzeri güya okumuşları matematik bilmiyorlar. Sayı saymasını da bilmiyorlar.

 

 

Yeniçeri ağası çarşıda gezerken rüşvet almak için gözüne bir Yahudi esnafı kestirmiş. Etrafındaki askerlere yıkın şunu yere, bağlayın falakaya, vurun buna bin sopa demiş. Esnaf yere yatırılırken, Ağasın, Paşasın, ne istersen yaparsın ama izin ver bir maruzatım var arz edeyim demiş. Ağa hadi söyle demiş. Yahudi esnaf da, biraz doğrulmuş, Ağam demiş, sen ya sayı saymasını bilmiyorsun, ya da ömründe hiç dayak yemedin.

 

 

Türkiye'de TSK'daki sol cunta vardı. Bu sol cunta 1960 öncesinden beri vardı. Bu sol cuntayı AKP lider kadrosu Fethullahçı savcı ve hakimleri kullanarak tasfiye etti. Bu sol cuntanın tasfiyesi sırasında büyük hukuk hataları, adalet cinayetleri işlendi. Doğru. Ama bu cuntanın anlı şanlı mensuplarının hukuk katledilerek mahkum edilmiş, zulme maruz bırakılmış olması, Türkiye'de bir sol cuntanın var olmadığını göstermez. Ulusalcılık, bu sol cuntanın ideolojik ve sivil kurumlarda örgütlenme ideolojisi idi.

 

 

Türkiye saatin rakkasesi gibi bir sola bir sağa gidip geliyor. Tik tak. Tik tak. Türkiye'de rekabet hukuku ile denetlenen açık piyasa ekonomisinin EN AZ KÖTÜ kaynak tahsis süreci mekanizması olduğunu anlamayan Soner Yalçın, Doğu Perinçek gibi güya sosyalist ulusalcı ve istihbarat yapıları ile içli dışlı olmuş uzun bir geçmişe sahip adamların bu ülkede paniğe kapılmış bir Erdoğan'ı etkileme ihtimali uykunuzu kaçırmalıdır. Bunu göremiyorsak yazıklar olsun bize.

 

 

Türkiye'nin NATO'dan çıkması ya da atılması Türkiye'yi bırakın İstanbul'un parçalanmasına yol açar. Şam gibi. Bu Ulusalcı hezeyan meddahlarına şimdi sıkıntımız var daha sonra lak lak yaparsınız dememiz gerekiyor.

 

 

Arz ederim efendim, 5 Ağustos 2016.


 


Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel       siyasetcafe.com


 https://www.facebook.com/yahya.tezel?fref=nf

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.