1. YAZARLAR

  2. Vedat DEMİRBAĞ

  3. BERLİNDE HAKİMLER VAR
Vedat DEMİRBAĞ

Vedat DEMİRBAĞ

Yazarın Tüm Yazıları >

BERLİNDE HAKİMLER VAR

A+A-

 

Prusya Kralı Büyük Friedrich, Potsdam Ormanları'nda gezinirken bir değirmenin bulunduğu tepenin yanındaki alçak bir tepe üstünde durur ve değirmeni satın alarak yerine şanına yakışır muhteşem bir saray yaptırmak ister. 


Hemen yardımcıları değirmenin sahibini bulur ve araziyi değirmenle birlikte kendisinden almak isterler. Ancak değirmenci araziyi vermeye razı olmaz. Bunun üzerine askerler değirmenciyi Kral'ın huzuruna çıkarırlar. Kral, değirmenciye bakar:


-Arazine bir saray yaptırmak istiyorum. der.İkna etmek için önce değirmene değerinin kat kat üstünde bir meblağ ödemeyi teklif eder. Fakat değirmenci, Kral ne kadar para verirse versin, bu satışa bir türlü razı olmaz.


Kral, teklif ettiği onca paraya rağmen değirmeni satın alamayınca sinirlenir ve;


-Sen benim Prusya Kralı Friedrich olduğumu bilmiyor musun yoksa?" diye gürler.

 

Değirmenci hiç alttan almaz:


-Biliyorum, der. Senin Kral olduğunu biliyorum. Ama ben de bu değirmenin ve arazinin sahibi Sans-Souci’yim.


Kral iyice köpürür ve:


-Madem benim kim olduğumu biliyorsun, o halde zorla alabileceğimi de biliyor olmalısın. Bakalım ozaman ne yapacaksın? Benim binlerce askerim var. Senin kimin var? der.


Değirmenci bu söz üzerine hiç telaşa düşmeden tarihe geçen o ünlü sözü söyler:


-Berlin'de hakimler var. Ben de onlara güveniyorum.


Kral bu cevap üzerine ıslah ettiği mahkemelerin adaletine kendi aleyhine bile güvenildiğini anlar ve tarihe geçen şu ünlü sözünü söyler:


-Hiçbir güç, hiçbir iktidar, Kral dahi olsa adaletten üstün değildir.


Kral İkinci Friedrich bu yel değirmeninin Prusya Krallığı devam ettikçe korunmasını ister ve onun daha altında olan tepeye sarayını diker ve adını da Sans-Souci Sarayı koyar.


Tarihte bu ve buna benze yaşanmış bir çok örnek vardır. Ancak özellikle "Berlinde Hakimler var bende onlara güveniyorum." sözü Hakimlere duyulan güven duygusunun adaletin tesis edilmesinde ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.


Hukukun Üstünlüğü mü?


Yoksa Üstünlerin Hukuku Mu?


Asıl olan hukukun üstünlüğüdür. Hukukun üstün olduğu yerlerde adalet tesis edilir.


Tarihte yaşanan bu olay Hukukun üstünlüğünün herkes için geçerli bir durum olduğunu ortaya koymaktadır. Üstünlerin hukukunun adaletsizlikle sonuçlanacağı, sadece güçlünün adaletsizliklerini ört bas edeceği bir gerçektir.


Türkiye çok sıkıntılı süreçlerden geçiyor, adaletin şirazesi ile oynanmış, cemaatlere, cemiyetlere, siyasilere göre hukuk tesis edilmeye çalışılmaya başlamıştır. Demokraside Yasama yetkisi siyasilerin elinde olabilir, ancak Yasama adına Yürütme yetkisini elinde tutanlar devletin bütün yapılanmasını siyasi olarak dizayn edemezler, hele hele Yargı kesinlikle bağımsız olmalıdır.


Sonuç olarak Adalet herkese lazım.


Adaletin şirazesi ile oynamamak lazım.


Ayarı ile oynadığınız kantar gün gelir sizi de tartar...

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.