1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Berna Laçin hakim karşısında! Tecavüz mesajına 'Kaşıkçı'lı savunma
Berna Laçin hakim karşısında! Tecavüz mesajına 'Kaşıkçı'lı savunma

Berna Laçin hakim karşısında! Tecavüz mesajına 'Kaşıkçı'lı savunma

Ünlü oyuncu Berna Laçin, 3 Temmuz'da idam tartışmalarının yaşandığı sırada attığı bir tweet nedeniyle bugün hakim karşısına çıktı.

A+A-

Ünlü oyuncu Berna Laçin, 3 Temmuz'da idam tartışmalarının yaşandığı sırada attığı bir tweet nedeniyle 'dini değerleri aşağılama' suçundan bugün hakim karşısına çıktı.

İstanbul Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına sanık Berna Laçin ile İstanbul Barosu avukatlarından Av. Bekir Sinan Akboğa ile Av. Melis Haseki sanık vekil olarak katıldı.

İddianamede geçen ifadeleri hiçbir şekilde kabul etmediğini belirten Berna Laçin Eşiz, "İddianameye konu tweeti ben attım. Bu idam ile ilgili bir tweettir. Tweette idam etiketi bulunmaktadır. Dinle ilgili herhangi bir konu yok. İdamla ilgili bir konudur. Bunlar troller tarafından bilinçli olarak saptırılıp bir gündem yaratılmıştır. Şu anda burada olmama sebep olmuşlardır" dedi.

berna-lacin-siyasetcafe.jpg

"SADECE SANAL DÜNYADA KALMIŞ BİR OLAYDIR"

Sosyal medyada yaratılan infial ile günlük yaşamında karşılaşmadığını söyleyen Berna Laçin Eşiz, "Ne benim şahsıma bir tehdit gelmiştir ne de halk arasında bir tartışma, bir atışma olmamıştır. Günlük hayatta karşılığı yoktur. Sadece sanal dünyada kalmış bir olaydır" diye konuştu.

KAŞIKÇI CİNAYETİ ÖRNEĞİ

Davaya konu tweette Medine şehrinin adı geçtiği için yargılandığını söyleyen Laçin, "Medine şehrinin adı geçtiği için iddianame de oradan tutturdu. Oysa ki benim bahsettiğim idamın bulunduğu şehirler içinde verilmiş bir örnektir, herhangi bir dini içeriği yoktur. Nasıl ki Sultanahmet'te hırsızlık çok arttı desem camiye bir hakaret değil ise buradaki Medine sözü de dini bir içerik taşımamaktadır. Şehirlerin kutsalları vardır ama o şehirde doğup büyüyen herkesi kutsal saymak mümkün değildir. Bunun böyle olmadığı da çok yakın zamanda Kaşıkçı cinayeti ile hepimiz gördük. Bana saldırıların öznesi olan Arap kardeşlerimiz Müslümandır. Dolayısı ile 'böyle bir şey yapmaz' cümlesinin içinin de boş olduğunu gördük. Nasıl ki Sayın Cumhurbaşkanımız Suud'ların yaptığı cinayeti anlatırken 'katiller' dediğinde Müslümanları kast etmiyor ise ben de Medine şehrinden bahsederken bunu İslamiyet'le ve Müslümanlıkla bağlamadım" ifadelerini kullandı.

Berna Laçin Eşiz savunmasını şöyle sürdürdü:

"Kaldı ki 30 yıldır tüm canlı yayınlarda, röportajlarda her an halkın önünde olan biriyim, 6-7 yıldır Twitter kullanıyorum, 5-6 bin tweetim var. Bugüne kadar bir kere bile değil kendi dinime hakaret etmek, başka dine mensup insanlara karşı nezaketsiz bir sözüm bile olmamıştır. Bütün kayıtlar da ortadadır."

"KUTSAL BÖLGELERE İLİŞKİN HERHANGİ BİR İFADE SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

Davaya konu tweeti attığı günlerde hac görevi sırasında kaçırılıp o bölgede esir tutulan bir kadın vatandaşımız gündemde ilişkin haberlerin gündemde olduğunu hatırlatan Berna Laçin Eşiz, "Bu konular tazeydi. O sırada konu idam olduğu için, idam yönetiminde olan ülkeler içinde tesadüfen Suudi Arabistan aklıma geldi. En popüler olduğu için. Örneği oradan verdim, bir kasıt yoktur. Tamamen bir şehir adı kullanılmıştır. İçerik idamdır. Etiket idamdır. Peygamberimizin ya da ehlibeytinin mezarının bulunduğu kutsal bölgelere ilişkin herhangi bir ifade veya söz, söz konusu değildir" diye belirtti.

"BÖYLE BİR İDDİANAMEDE BULUNULMASI BENİM İÇİN AĞIR OLDU"

Berna Laçin Eşiz, "Son söz olarak bir tarafta iddianamenin hazırlanmasına neden olan troller ve onların iddiaları suçlamaları var. Öte taraftan halkın büyük çoğunluğunun gayet yakından tanıdığı, 18 yaşımdan beri her anımı takip ettikleri, evliliğimden çocuğa kadar her konuda fikirlerini bildikleri benim sözüm var, karar sizin. Beraatimi talep ediyorum, böyle bir iddianamede bulunulması benim için ağır oldu" dedi.

Avukatlar Bekir Sinan Akboğa ile Av. Melis Haseki yazılı savunma yapmak için süre istedi ve duruşma 19.02.2019 tarihine ertelendi.

İşte Berna Laçin'in verdiği ifade:

berna-lacin-ifadesi-siyasetcafe.jpgberna-lacin-ifadesi-2-siyasetcafe.jpg

siyasetcafe.com

ata-007.jpgcam-001.jpgnurvc.jpg

chp-009.jpgfesli-kadir.jpgmansur.jpg

milyoner.jpgbahceli-025.jpgaksener-022.jpg

sedat-peker.jpg

kpss.jpg

ak-parti-020.jpg

diyanet-001.jpg

kaiskci.jpgata-006.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.