1. YAZARLAR

  2. Celal Eren ÇELİK

  3. BEYAZ MÜSLÜMANLARIN 'REFERANSI'
Celal Eren ÇELİK

Celal Eren ÇELİK

Yazarın Tüm Yazıları >

BEYAZ MÜSLÜMANLARIN 'REFERANSI'

A+A-

Son günlerde Türkiye’nin gündeminde bir okul var: Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi…

Bu lise kamuoyunda “BilaL ve Burak Erdoğan’ın” okuduğu okul olarak bilinse de, son günlerde gündeme gelme sebebi Türk Hava Yolları’nda yönetim kademesinde bu okul mezunu 80’e yakın ismin varlığının ortaya çıkması olmuştu.

Kamuoyu bu haberi tartışırken Hürriyet Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirilen Ahmet Hakan ise “Genel Yayın Yönetmeni” sıfatı ile ilk köşesini bu okula ayırarak Kartal Anadolu İmam Hatip Okulu’nu ne kadar kaliteli ve seçkin bir okul olduğunu anlatmış, okulu “Muhafazakar kesimin Galatasaray Lisesi” olarak tanımlayarak bu kadar kaliteli eğitim verdiği için de THY’deki 80 yöneticinin bu okuldan mezun olmasının yadırganmaması gerektiğini belirtmişti…

Tabii konu Ahmet Hakan için bu kadar basit ve gayet mantıklı olabilir ama Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin mezunlarına ve bulundukları mevkilere daha yakından bakınca öyle “Ne var ki bunda?” denilip geçilmeyecek ve bir “okuldan” çok daha fazla anlam ifade eden bir eğitim kurumu tablosu çıkıyor karşımıza.

Efendim Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi 1985 yılında kurulurken ilk mezunlarını ise 1993 yılında veriyor ve tam bir sene sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine Recep Tayyip Erdoğan seçiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1994 yılında dönemin İstanbul Belediye Başkanı seçilmesinden hemen sonra 1996 yılında oğlu Bilal Erdoğan’ı Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne yazdırıyor.

İşte Erdoğan’ın önce büyük oğlu Bilal Erdoğan’ı,sonrasında ise küçük oğlu Burak Erdoğan’ı Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne yazdırması sonrasında bu okul adeta İstanbul’da muhafazakar-siyasal islamcı çevre arasında bir yıldız gibi parlıyor ve siyasal islamcı çok sayıda önde gelen muhafazakar aile, yine bu camiaya yakın pek çok iş adamı çocuklarını Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne yazdırmaya başlıyorlar…

E tabii “Çocuğunun Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuğu ile okul arkadaşı olması” hem çocuk için hem o aile için önemli “prestij”…

Tabii okulumuz böylelikle “sıradışı” bir İmam Hatip profili de çiziyor,en iyi hocalar,en iyi imkanlar bu okulumuza kanalize oluyor.

Hal böyle olunca okul başarılı sonuçlar da alıyor eğitim alanında ve bu okuldan işte o “elit”, tabiri yerindeyse “Beyaz” Siyasal İslamcı ailelerin çocukları yetişmeye başlıyor.

Ve bu özelliği ile aslında bu okul bir siyasal felsefenin “seçkin kadrolarını” yetiştiren önemli bir mevziye dönüşüyor muhafazakar camia için.
Ve tabii aradan yıllar geçince de işte bu “beyaz” elit Siyasal İslamcı ailelerin çocukları okuldan mezun olduktan sonra, AKP iktidarı ile birlikte teker teker en önemli kurumlarda, AKP’ye yakın STK’larda,İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde,büyük holdinglerde yönetici konumuna geliyor ve büyük bir Kartal Anadolu İmam Hatipliler “NETWORKÜ” kuruyorlar…

İsterseniz daha somut konuşalım,bazı “örnek” isimler üzerinden gidelim…
Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı… Kendisi Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin en önemli mezunlarından birisi olur.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren yine bir diğer Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu…

Malumunuz AKP’nin göz bebeği olan vakıflar var,onlara da şöyle bir bakalım isterseniz Kartal Anadolu İmam Hatip oralara nasıl damga vurmuş…

Biliyorsunuz bir TÜRGEV Vakfı var meşhur…

İşte efendim TÜRGEV Vakfı’nın yönetim kurulu üyelerinden “Başkanvekili” Ahmet Bayraktutar bir Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu.

Ahmet Bayraktutar aynı zamanda Erdoğan “aşığı” iş adamı Ethem Sancak’ın sahibi olduğu ES MEDYA’ya ait olan Star Medya Grup’un da başındaki isim.

Yani SABAH-ATV Grubu için Serhat Albayrak neyse, Ethem Sancak medyası için de Ahmet Bayraktutar o… Kendisine daha sonra tekrar geleceğiz ama şimdi bir başka isimle devam edelim.

TÜRGEV Yönetim Kurulu’nda bulunan diğer bir Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu isim ise Osman Bozkurt.

“Peki kimdir Osman Bozkurt?” derseniz hemen cevap verelim… Kendisi aynı zamanda Bilal Erdoğan’ın son derece önem verdiği “ETNO SPOR” konusunda önemli bir isim zira TÜRGEV’deki Yönetim Kurulu üyeliği dışında aynı zamanda ETNO SPOR KONFEDERASYONU Başkanı. Öte yandan iş hayatına baktığımızda da Osman Bozkurt’un AKP yönetiminde olduğu dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş’de avukatlık  ve İstanbul Şehir Hatları A.Ş.nin Hukuk Müşavirliği görevlerini yürüttüğünü görüyoruz.

Şimdi geçelim ENSAR VAKFI’na isterseniz, zira Kartal Anadolu İmam Hatip buraya da bir damga vurmuş…

ENSAR VAKFI Mütevelli Heyeti Başkanı olan İsmail Cenk Dilberoğlu da Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin güzide mensuplarından bir tanesi…
Aynı zamanda THY Yönetim Kurulu Üyesi de olan İsmail Cenk Dilberoğlu ismini kamuoyu ilk kez ENSAR VAKFI’na ait yurtlarda yaşanan çocuk tacizi skandalı sonrası, “yalanlanmış haberleri” gerçek gibi sunup bu “yalan” haberlere dayanarak aynı olayların ÇYDD’de de yaşandığını iddia etmesi ve tabii bu iddiasının yalan olduğunun ortaya çıkması ile duymuştu,not olarak bunu da ekleyelim.

Yine AKP’nin en gözde vakıflarından bir tanesi de TÜGVA…

AKP’nin “göz bebeği” bir Vakıf olur da Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin imzası orada olmaz mı efendim tabii ki var…

TÜGVA’nın Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı olan 2 isim Kemal Bilal Aydın ve Eyüp Balta da Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu.

Ama efendim Kartal Anadolu İmam Hatip öyle “sıradan” bir okul değil ki izi sadece Türkiye’de olsun…

Geçtiğimiz aylarda bizzat benim haberleştirdiğim ve daha sonra pek çok medya organında da yer alan ABD’de ENSAR VAKFI ve TÜRGEV’den gelen bağışlar ile  ABD’nin meşhur Manhattan bölgesinde gökdelen diken bir vakıf vardı:TÜRKEN VAKFI…

İşte bu TÜRKEN VAKFI’nın yönetim kuruluna da şöyle bir bakınca

YİNE,YENİDEN Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi çıkmakta.

TÜRKEN VAKFI Yönetim Kurulu üyesi ve Sekreteri Haluk Gani Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu…

TÜRKEN VAKFI’nın bir diğer Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu Yönetim Kurulu üyesi ise yazımızın başlarında kendisi için “döneceğiz” dediğimiz tanıdık bir isim,aynı zamanda TÜRGEV’in Başkanvekili ve Ethem Sancak’a ait Star Medya Grup’un başındaki isim Ahmet Bayraktutan.

Efendim emin olun bu listeyi sayfalarca uzatmak mümkün ancak bu yazdığımız isimler ve konumları da zaten sizlere Kartal Anadolu İmam Hatip’in sıradan bir okul olmanın çok ötesinde anlam taşıdığını ifade etmeye yetmiştir.

Yazımızın giriş bölümünde de ifade ettiğimiz gibi bu okul muhafazakar “elit” beyaz Siyasal İslamcıların kalesidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanı seçilmesi ve çocuklarını bu okulda okutmasından sonra muhafazakarların tercihi olmuş ve okulda okuyan bu camiaya yakın önemli ailelerin ve iş adamların çocuklarının olması nedeni ile okul çok farklı ve iyi imkanlar ile eğitim vermiştir.

Günümüzde gelinen nokta ise Kartal Anadolu İmam  Hatip Lisesi’nin eğitim kalitesi yerine Erdoğan ailesi ile olan yakınlıkları ve  mezunlarının atama, iş bulma,terfilerinin “ne kadar da kolay” olduğu ile övünüyor olması durumudur.

Ahmet Hakan yazısında “Ya THY’de 80 tane Galatasaray Liseli yönetici olsaydı” demiş ya… Bu da yanlış olurdu.

Zaten sıkıntı bir okulun AKP yanlısı sermayede, vakıflarda,kurumlarda üst düzey konuma gelebilmek noktasında “Referans” haline getirilerek bu okul mezunlarının önlerin açılarak özellikle ve “sistematik” biçimde çeşitli kadrolara getirilmesidir.

Ayrıca Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi 1985 yılında kurulmuş, ilk mezununu ise 1993 yılında vermiştir. Yani okulun “mazisi” kuruluştan sonra 36,ilk mezunlarını vermesinden bu yana 28 senedir.

Yani Galatasaray Lisesi,Robert Kolej,Ankara Cumhuriyet Lisesi,Bursa Erkek Lisesi gibi yüzlerce yıllık bir maziye ve geleneklere sahip bir okul değildir, bu okullar ile “denk tutulamaz”…

Ahmet Hakan ille bir efsane arıyorsa, tüm öğrencileri Çanakkale Savaşı’na gönüllü giderek şehit düşen ve o yıl mezun veremeyen İstanbul Lisesi’ne baksın.

Hiç değilse gerçek bir “EFSANE” görmüş olur…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.