1. YAZARLAR

  2. Ramaray Hakdan AGUN

  3. Şeb-i Arus’ un Felsefesi
Ramaray Hakdan AGUN

Ramaray Hakdan AGUN

Yazarın Tüm Yazıları >

Şeb-i Arus’ un Felsefesi

A+A-

 

Öldüğüm gün tabutum götürülürken, bende bu ‎dünya derdi var sanma... 

Benim için ‎ağlama, ‎yazık, vah vah deme; 

Şeytanın tuzağına düşersen, o zaman ‎eyvah demenin sırasıdır, 

Cenazemi gördüğün zaman firak, ‎ayrılık deme, 

Benim kavuşmam, buluşmam işte o zamandır, 

Beni toprağa verdikleri zaman, ‎elveda elveda demeye kalkışma, 

‎Mezar, ‎cennet topluluğunun perdesidir. 

Batmayı gördün değil mi? Doğmayı da seyret, güneşle aya gurubdan hiç ‎ziyan gelir mi? 

Hangi ‎tohum yere ekildi de bitmedi? Ne diye ‎insan tohumunda şüpheye düşüyorsun? Hangi kova kuyuya salındı da dolu dolu çıkmadı? ‎Can Yusuf’u ne diye kuyuda ‎feryat etsin? 

Bu tarafta ağzını yumdun mu, o tarafta aç. 

Zira senin Hayy u Hu’yun, ‎mekansızlık aleminin fezasındadır.

‎Mevlana (‎Rumi)

‪‎Bizler, ‪‎manevi varlıklar olarak dişiyiz. Bu evrendeki tek erkek ise ‪‎Tanrı - Allah'tır. Bu ‪‎maddi dünyadaki ‪‎kadın-‪‎erkek ilişkilerine baktığımızda, kadın zevk verenken, erkek zevk alandır. Fakat ilişkinin en ‪‎doruk noktasında, artık ‪‎zevk ‪‎veren ya da zevk ‪‎alan gibi kavramlar tamamen ortadan kalkar. Her iki taraf da - kadın da, erkek de - birbirlerine zevk verir ve aynı zamanda birbirinden zevk alır. 

Aynı şekilde, manevi varlıklar olarak bizler, hepimiz dişi olduğumuz için Tanrı'ya zevk veren tarafız. Tanrı ise bizden zevk alan... O'nunla olan ilişkimizin doruk noktası ise aydınlığa ulaşacağımız an olacaktır. O andan itibaren artık her iki taraf için de [aziz (ermiş, aydınlanmış kişi) ve Tanrı] zevk alan ve veren kavramları silikleşerek kaybolur ve geriye sadece birbirlerinden zevk almak kalır.

Hepimiz bir gün o mertebeye ulaşmak ve bu gerçeği idrak etmek için çaba göstermeliyiz. Kendi "zevk veren" konumumuzu hatırlamalı ve bu özelliğimiz doğrultusunda Tanrı'yla ilişki ya da bağlantı kurmaya çalışmalıyız. Kendimizi O'na adamalı ve O’na hizmet etmeliyiz. Çünkü bizler, ancak kendimizi O’na adayarak ve O’na hizmet ederek zevk ve haz alabiliriz. Zaten hepimizin nihai hedefi de bu değil midir? Hepimiz zevk almayı arzulayıp, mutluluk peşinde koşmuyor muyuz? Dikkat edin, gündelik hayatımızda, sevdiğimiz kişiyi mutlu etmek için bir şeyler yapar ve onu memnun etmek için elimizden geleni yaparız. Onun mutlu olduğunu görmek ise bizi kat ve kat mutlu eder (yani ondan zevk alırız). 

Mutluluk ve vecd kaynağı olan Tanrı’ya yapılan her şeyin katlanarak döndüğünü göz önünde bulundurduğumuzda, O'na zevk vermenin, O'na hizmet etmek için çaba göstermenin hazzını ve keyfini tarif etmek mümkün müdür sizce?

Şeb-i Arus... Gelinin Gecesi... Uzun bir ayrılıktan sonra Sevgiliye (Allah'a) kavuşulacağı, ayrılığın sona ereceği ve özlemlerin giderileceği o gün... Hz. Mevlana, özlemle beklediği ölüm gününü bu şekilde adlandırmaktaydı... Kendisini gelin, Tanrı'yı ise damat olarak görmekteydi... Çünkü evrendeki tek erkeğin Tanrı olduğunu ve O'nunla olan ilişkilerimizde hepimizin dişi olduğunu çok iyi biliyordu.

Şeb-i Arus... Gelinin gecesi... Uzun bir ayrılıktan sonra Sevgilimize kavuşacağımız gün... Herkese nasip olması dileklerimle...

 

Ramaray (Hakdan Agun)

 

Ramaray Yoga Merkezi

 

+90 (312) 441 58 57

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.