Cübbeli’den RTÜK'e şok şikayet! Dini istismar ediyorlar

Cübbeli’den RTÜK'e şok şikayet! Dini istismar ediyorlar

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, RTÜK’e çok konuşulacak bir şikayette bulundu. İşte haberin ayrıntıları;

A+A-

Cübbeli Ahmet, başka bir cemaatin kanalını RTÜK’e şikayet etti. Cübbeli’nin gerekçe olarak ise ‘dini istismar ediyorlar’ iddiasını öne sürdüğü kaydedildi.

Ahmet Mahmut Ünlü, İsmailağa Cemaati’nden ayrılan bir grubun yayın organı olan FM TV’yi “Çocuklar istismar edildiği” ve “Kendisinin hedef alındığı” gerekçesiyle RTÜK’e şikayet etti.

Cübbeli Ahmet ile birlikte Hoca Ahmet Yesevi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de şikayetçi olarak yer aldı. ‘Dini istismar ediyorlar’ diyen Cübbeli, geçtiğimiz günlerde Menzil Şeyhi Dıyaüddin’in protez kolunu öptüğü fotoğraflarıyla gündeme gelmişti.

RTÜK CEZAYI KESTİ!

Şikayet sonrası RTÜK, RTÜK kanunun ihlal edildiğine karar vererek, FM TV’ye ceza verdi.

Şikayete konu olan haber programının 16 ve 20 Haziran 2017 tarihli yayınlarında konuşturulan çocuklar, Cübbeli Ahmet Hoca hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bizler Fatih Medreselerinde hafız olabilmek için okuyan, küçücük kalplerimizde Kur’an-ı Kerim’i ezberlemeye çalışan, Rabbimize emanet küçücük talebeleriz. Ey Cübbeli Ahmet Hoca ve İsmailağa Vakfı! Fatih Medreselerini kötülemekle bizleri kötülüyorsunuz ve engelliyorsunuz farkında mısınız? ‘Fatih medreselerine talebe vermeyin’ diyorsunuz. Bunu söylemekle bir neslin İslami yetişmesini engelliyorsunuz. ‘Fatih Medreselerine yardım etmeyin’ diyorsunuz. Hafız olabilmek için küçücük bedenimize güç ve kuvvet olacak, önümüze gelecek olan bir ekmeği ve yemeği bize çok mu görüyorsunuz? Ey Cübbeli Hoca ve İsmailağa Vakfı! Bizlerin minik kalplerini kırdığınızdan ve üzdüğünüzden dolayı sizleri Allah’a emanet ediyoruz.”

Programda ismi geçen Fatih Medreseleri önceki yıllarda İsmailağa Cemaatinden ayrılmıştı. Geçtiğimiz yıllarda da iki grup “İsmailağa markasını kullanma” tartışması yüzünden mahkemelik olmuştu.

ÇOCUKLAR MEB’İN OKULLARINDA EĞİTİM GÖRMELİ!!!

Cübbeli’nin avukatları şikayet dilekçesinde programda yaşları 5 ile 15 arasında değişen çocukların konuşturulduğu ve müvekkillerinin çocukların medreselerde eğitim almasını engellediğine yönelik ithamlarda bulunulduğuna dikkat çekerek, çocukların medreselerde değil, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında eğitim görmesi gerektiği yönünde açıklamalara yer verdi.

TEKKE VE TARİKATLAR ARACILIĞIYLA DİNİ DUYGULAR MANİPÜLE EDİLİYOR

Geçtiğimiz günlerde Menzil Şeyhi Dıyaüddin’in protez kolunu öptüğü fotoğraflarıyla gündeme gelen Ünlü’nün avukatları ilginç bir şekilde şikayet dilekçesinde  akademik çalışmalara atıf yaptı. Avukatlar, “Önemle belirtmek isteriz ki akademik çalışmalarda doktrince çocukların bu şekilde dini görüşleri kabul ettirme amacıyla kullanılması din istismarı olarak nitelenmektedir” denildi.

Dilekçede bir başka dikkat çekici eleştiri ise Türkiye’deki “tekke” ve “tarikat”lara oldu. Dilekçede son 10-15 yılda “tarikat” ve “tekke”ler aracılığıyla insanların din duygusu üzerinden büyük provokasyon ve manipülasyon yapıldığına şahit olunduğu, dinin toplumsal, siyasal, kültürel ve ekonomik düzlemde istismar edilebildiğine dikkat çekildi.

Ünlü'nün şikayeti sonrası toplanan RTÜK üyeleri, FM TV'de yayınlanan haber programında 6111 sayılı RTÜK Kanunu'nun ihlal edildiğine karar verdi. RTÜK oy birliği ile aldığı kararda şikayet konusu yayınların, RTÜK Kanunu'na muhelefet ettiği gerekçesiyle  FM TV'ye "İdari Para Cezası ve/veya 5 keze kadar program durdurma cezası" verdi.

siyasetcafe.com

cubbeli-010.jpg

kavga-001.jpg

protez.jpg

cubbeli-operasyon.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.