Danıştay'dan flaş karar Atatürk kaldırılamaz

Danıştay'dan flaş karar Atatürk kaldırılamaz

İyi Parti Milletvekili ve eski Türk Kamu Sen Genel Başkanı ve İsmail Koncuk, yönetmelik değişikliğinin iptali için Danıştay'a dava açtı.

İyi Parti Milletvekili ve eski Türk Kamu Sen Genel Başkanı ve İsmail Koncuk, yönetmelik değişikliğinin iptali için Danıştay'a dava açtı.

Danıştay başvuruyu yerinde buldu ve Atatürk kabartmasının nişanlarda yeniden kullanılmasına hükmetti.

Başbakanlık Hukuk Müşavirliği, Danıştay kararına itiraz etti ve temyize taşıdı. Danıştay'da kararı yerinde buldu ve nişanlarda Atatürk kabartmasının kullanılmasını öngördü.

KARAR UZUN SÜRE YAZILMADI

Karar alınmasına rağmen, gerekçeli karar uzun süre yazılmadı ve taraflara tebliğ edilmedi. Bu gecikme "Atatürk'ün kabartmasının kullanılması yönünde oy kullanan bir üyenin oyunu değiştirmesi için baskı yapıldığı" yorumlarına yol açtı.

devlet-nisani-siyasetcafe.png

Yeni devlet nişanı

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nda alınan kararda şöyle denildi:

'Uluslararası dostluğun gelişmesinin sağlanması amacıyla ülkelerin devlet başkanlarına, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına verilen Devlet Nişanları'nda, Anayasa'nın sözüne ve ruhuna uygun olarak Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk kabartmasının kaldırılması yönünde yapılan yönetmelik değişikliğinin, haklı makul, somut ve kabul edilebilir bir nedene dayandırılmaktadır. Bu durumda, Devlet Nişanı'nda yer alan ‘Atatürk kabartması'nın kaldırılması anlamını taşıyan düzenlemenin Anayasal hükümler karşısında eksik düzenleme niteliğinde olması nedeniyle hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.'

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.