Tevfik Fikret TAŞKIN

Tevfik Fikret TAŞKIN

Doğu Türkistan ve Müslüman Uygur Türkleri

Doğu Türkistan ve Müslüman Uygur Türkleri

DOĞU TÜRKİSTAN VE MÜSLÜMAN UYGUR TÜRKLERİ (DÜNYA TÜRKLERİ-3)

 

Orta Asya’nın ortasında bulunan Türkistan, batıda Hazar Denizi’nden, doğuda Altay ve Altın Dağları’na, güneyde Horasan, Karakurum Dağları’ndan, kuzeyde Ural Dağları ile Sibirya’ya kadar uzanır.

 

Doğu Türkistan, Türkistan’ın doğusunda ve Asya kıtasının tam ortasında bulunur. Güneyinde Pakistan, Hindistan, Keşmir ve Tibet, güneybatısında Afganistan ve Batı Türkistan, kuzeyinde Sibirya, doğu ve kuzeydoğusunda Çin ve Moğolistan bulunmaktadır.

 

Asya’nın kalbi olan Doğu Türkistan’da Karakurum, Tanrı Dağları, Tarbagatay ve Altay sıradağları ve dünyanın en büyük çöllerinden Taklamakan Çölü bulunur. Bu büyük alan, 1.820.000 km2  gibi devasa bir ölçüye sahiptir.

 

Orta çağdan beri “Uygurların Ülkesi” anlamına gelen “Uygur Eli” kelimesi, Doğu Türkistan için kullanılmıştır. 1949 yılından itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’nin kontrolü altına geçen Doğu Türkistan’da, bugün 50.000.000’un üzerinde Müslüman Uygur Türkü yaşamaktadır.

 

Biz Türklerin anavatanı olan bu bölge, yüksek dağların hakim olduğu, 7.300 metreye dayanan yüksekliği ve sert iklimi ile Müslüman Uygur Türklerinin yaşadığı büyük bir coğrafyadır..

 

Akarsuların ve göllerin etrafında oluşan vahalarda, Müslüman Türk medeniyetine ev sahipliği yapan Kaşgar, Yarkent, Hotan, Aksu, Uçturfan, Kumul, Altay, Gulca ve Turfan gibi büyük kültür merkezleri kurulmuştur.

 

Doğu Türkistan, sert iklimi ve ve yüksek coğrafyasından dolayı tarih boyunca göç vermiş, daha verimli topraklar arayan Türkler, dünyanın dört bir yanına dağılmışlardır.Yani, çoğumuzun kökeni bu mübarek topraklara dayanmaktadır.

 

Bu göç olayında Çin’in de büyük etkisi olmuştur. Tarih boyunca gözü bu topraklarda olan Çin, 12 Kasım 1933 tarihinde bağımsızlığını ilân eden “Doğu Türkistan İslâm Cumhuriyeti’ni” bir yıl sonra, 1934’te, asker gücüyle yıkmıştır.

 

“Doğu Türkistan İslâm Cumhuriyeti”, 12 Kasım 1944 tarihinde tekrar kurulmuş, fakat beş yıl sonra, 20 Ekim 1949 tarihinde yine Çin tarafından yıkılmıştır. Aralık 1949’da Çin Halk Kurtuluş Ordusu, bölgeye girmiş ve Doğu Türkistanı, zorla Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlamıştır.

 

İşte, Doğu Türkistan halkı ve dünya Türkleri de o zamandan beri Çin işgaline karşı direnmektedir.

 

Siyasî ve askerî öneme sahip bu bölgede, tarih boyunca Uygur Kağanlığı, Karahoca Uygur Krallığı, Kansu Krallığı, Karahanlılar, Çağatay Hanlığı, Doğu Çağatay Hanlığı, Yarkand Hanlığı, Yakup Beğ ve Kaşgar Emirliği, Doğu Türkistan İslâm Cumhuriyeti, Doğu Türkistan Cumhuriyeti, Doğu Türkistan Cumhuriyeti Sürgündeki Hükûmeti ve Sincan-Uygur Özerk Bölgesi kurulmuştur.

 

Çin, 60 yıldır Doğu Türkistan’da uyguladığı baskıyı, zülmü ve kıyımı bugün de hiç çekinmeden devam ettirmektedir. Bu kıyım, o kadar pervasızca ve acımadan yapılmıştır ki rakamları duyunca insanın dudağı uçuklamakta, aklı almamaktadır. Buna rağmen biz Türkler başta olmak üzere dünyadan yeterince tepki gelmemiştir...

 

1965’ten sonraki katliamlarla birlikte öldürülen Müslüman Doğu Türkistanlı sayısı, 35.000.000 gibi inanılmaz bir rakama ulaşmıştır.

 

Bugün bile Müslüman Uygur Türklerinin erkekleri hiçbir gerekçe gösterilmeden tutuklanıp idam edilmekte; kadınları ve genç kızları ise toplanıp Çin’in başka bölgelerine gönderilmekte, çeşitli fabrikalarda çok ağır şartlarda çalıştırılmakta veya dilim söylemeye bile varmıyor ama umumhanelerde çalışmaya zorlanmaktadır.

 

Bir milleti yok etmek için gereken maddî, manevî her türlü yol uygulanmaktadır. Çin hükûmeti, gözünü kırpmadan her türlü baskı ile Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerini yok etmeye çalışmakta, dünyanın en büyük soykırımını gerçekleştirmektedir.

 

İçim kan ağlayarak bir kez daha söylüyorum, Çin, 60 yılda, 35.000.000 Uygur Türkünü, çağdaşlığıyla övünen dünyanın gözünün içine baka baka öldürmüştür ve öldürmeye de devam etmektedir.

 

Bu inanılmaz vahşetin her türlü görüntüsü, belgesi internette dolaşmaktadır.  

 

Bu katliama inanmayanlar, hafife alanlar veya kulaklarını tıkayıp gözlerini kapatanlar, bunları izleyip vahşetin farkına varın ve tepki gösterip oradaki kardeşlerimize kuçak açın, destek verin!

 

“Ben, binlerce kilometre uzaklıktaki Müslüman Uygur Türk kardeşime nasıl yardım edebilirim? Çin’in yaptığı bu zulme, katliama nasıl dur diyebilirim?” demeyin, elinizden ne gelirse onu yapın. Meselâ, kesinlikle Çin malı kullanmayın, satın almayın...

 

Hiçbir şey yapamıyorsanız da elinizi, kalbinizi yüce Rabb’imize açıp başta Doğu Türkistan’da ve dünyanın birçok yerinde yaşayan Müslümanlara, Türklere yapılan zulümleri durdurması için dua edin, yalvarın!

 

“Allah’ım zalimlere fırsat verme, tüm Müslümanları ve Türkleri koru!” diye dua edin! Ayrıca, Allah’ın izniyle elinizden her şey gelir. Yeter ki siz isteyin!

 

Türklük sevdasını yüreğinde taşıyanlar,bu tür zulümlerden kurtulmak için dünya Türk birliğini sağlamaya çalışın! Her fırsatta düşüncelerizi anlatın, okuyun, okutun!

 

Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımız, siz de dayanın! Emin olun ki çok yakın bir zamanda tekrar özgürlüğünüze kavuşacak, özgür bir devlet olarak beyaz ay yıldız ve gök mavisinden oluşan bayrağınızı gönlerde, sonsuza dek dalgalandırabileceksiniz!

 

Allah, yâr ve yardımcınız olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Tevfik Fikret TAŞKIN Arşivi