1. YAZARLAR

  2. Tevfik Fikret TAŞKIN

  3. Doğu Türkistan'da Türklere Yapılan Soykırıma Dur Deyin
Tevfik Fikret TAŞKIN

Tevfik Fikret TAŞKIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğu Türkistan'da Türklere Yapılan Soykırıma Dur Deyin

A+A-

DOĞU TÜRKİSTAN’DA TÜRKLERE YAPILAN SOYKIRIMA DUR DEYİN!

 

Tarih boyunca Orta Asya’da kanayan yara olarak duran Doğu Türkistan yine kanamaya başladı. Zalim Çin hükümetinin resmen soykırımıyla inanılmaz vahşete sahne olmakta…

Türklerin M.Ö. IV. asırdan beri devletler kurup vatan edindiği Doğu Türkistan, bugün Çin hâkimiyeti altında inim inim inlemektedir.

Çinliler, uygar geçinen dünya devletlerinin gözlerinin içine baka baka Müslüman Türkleri öldürmekte. Bunu yaparken de en ufak bir çekinme göstermemekte, kaygısızca hareket etmekte.

Çinlilerin yaptığı bu zulüm, internet sayesinde bütün dünyaya resimli olarak yayılmakta.

Dün, internette, Müslüman bir Uygur kadının Çinliler tarafından işkenceyle nasıl öldürüldüğünün, karnındaki bebeği canlı canlı nasıl çıkarıldığının, inanılmaz işkencenin resmini gördüm.

Kanım dondu, mübarek Ramazan ayında Müslüman Türk kardeşlerimize yapılan bu kıyıma inanamadım. Eminim, bu ve buna benzer binlerce resmi, videoyu sizler de görmüşsünüzdür.

Elbette bütün dünya da görmekte ama başta biz Türkler olmak üzere hiçbir devlet, millet yapılan bu kıyıma, zulme tepki göstermemekte…

Bu soykırımdan haberi olan meşhur insan hakları savunucusu dernekler, kurumlar, şahıslardan hiç ses çıkmamakta. Sadece “Bakar kör.” misali izlemekteler…

Özellikle de bizi Ermenilere soykırım yapmakla suçlayan Fransa, Belçika, Rusya ve Amerika gibi büyük devletlerden en ufak bir tepki yok.

Hani sizler, insan hakları koruyucularıydınız. İşte, Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türkleri, çoluk çocuk, genç yaşlı, erkek kadın demeden vahşice öldürülüyor.

Tepkinizi göstersenize, Çin hükümetini uyarsanıza, dünyayı ayağa kaldırıp siyasî, ekonomik yaptırımlarda bulunsanıza…

Niye yapmıyorsunuz? Çin’e neden engel olmuyorsunuz? Akan kanı neden durdurmuyorsunuz?

Bu soruların cevabını sizler de biliyorsunuz ama ben yine de söylemek istiyorum.

Çünkü, orada öldürülen insanlar Müslüman…

Çünkü, onların hepsi Türk…

Çünkü, onlardan hiçbir menfaatiniz, beklentiniz yok…

Çok ilginçtir, bu canavarlığa dünyada sadece Japonya tepki gösterdi.

Ben de Müslüman bir Türk olarak tepki gösteriyor mübarek ramazan ayında yapılan bu vahşete tüm benliğimle “Dur!” diyorum.

Elimden, dilimden gelen desteği Müslüman Türk kardeşlerime, Doğu Türkistan’a veriyorum. Hiçbir şey yapamazsam da kalemimle, yüreğimle, dualarımla haykırıyor, yüceler yücesi Rabb’ime yalvarıyorum.

Binlerce yıldır Türkün ana vatanı olan ve yüzlerce yıldır Çin’in kıyımına uğrayan Doğu Türkistan’daki Müslüman Türk kardeşlerimizi koru, zalimlere fırsat verme!”

Vahşetin durması ve tarihte olduğu gibi özgür, bağımsız bir Doğu Türkistan’ın yeniden kurulması için bütün dünya Türklerine sesleniyorum, haykırıyorum:

“Doğu Türkistan’daki Türk kardeşlerimize sahip çıkalım, Allah’ın izniyle bu soykırımı durduralım.”Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.