1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan grip genelgesi Küresel salgına dikkat!
Erdoğan'dan grip genelgesi Küresel salgına dikkat!

Erdoğan'dan grip genelgesi Küresel salgına dikkat!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Küresel grip salgınına (pandemi) ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

A+A-

Küresel grip salgınına (pandemi) ilişkin  Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan  genelgede, influenza virüslerinin yol açtığı bir solunum yolu hastalığı olan,  özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen ve mevsimsel olarak seyreden  influenzanın (grip) zaman zaman pek çok kişinin ölümüyle sonuçlanan salgınlara  neden olduğu, zaman zaman da küresel çapta görülen ve pandemi olarak adlandırılan  salgınlara yol açabildiği belirtildi.

İnfluenza virüslerinin genetik yapısında meydana gelen değişikliklere  bağlı yeni tipte bir influenza virüsü ortaya çıkabildiği ve insandan insana  kolayca geçiş yeteneği kazanabildiği kaydedilen genelgede, yeni tipte influenza  virüsü ile daha önce hiç teması olmayan veya virüsün yol açacağı enfeksiyonun  gelişmesine yatkın olan kişilerin önemli bir kısmının etkilenmesiyle pandeminin  ortaya çıkabildiği ifade edildi.

Genelgede, nüfusun büyük çoğunluğunu etkileyebilecek böyle bir pandemi  ihtimaline karşı kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirler şöyle sıralandı:

- Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan, bakanlıklar ile diğer  kamu kurum ve kuruluşlarının pandemiye yönelik görev ve sorumluluklarının  belirtildiği 'Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı' (Plan) 'www.grip.gov.tr'  adresinde yayımlanacak. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgilendirmeler ve güncel  duyurular, bu adresten düzenli olarak yapılacak.

- Pandemi sırasında yapılacak çalışmaların belirlenmesi ve pandeminin  toplumdaki etkisinin azaltılması amacıyla valiliklerin koordinasyonunda, "Pandemik İnfluenza İl Hazırlık ve Faaliyet Planı" hazırlanacak.

- Küresel bir grip salgınında hizmet sunumunun aksamaması amacıyla il  sağlık müdürlükleriyle işbirliği içinde pandemi hazırlık çalışmaları yapılarak  hastaneler ve tedavi merkezlerinin yanı sıra kamu kurumlarında da sağlık hizmeti  verilebilmesi için ilde ihtiyaç duyulan ek hizmet, birim, alan, araç ve  malzemelerin tedariki ile bunların hizmete sunulması planlanacak.

- Kamu kurum ve kuruluşlarının bilgilendirilmesi amacıyla merkezde  Sağlık Bakanlığı, illerde ise valiliklerin koordinasyonunda il sağlık  müdürlükleri tarafından bilgilendirme ve iş birliği toplantıları düzenlenecek,  uygulamalar Sağlık Bakanlığınca takip edilecek.

- Pandemi döneminde kamu hizmetlerinde herhangi bir aksaklığa yol  açmayacak şekilde gerekli tedbirler alınacak, "Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık  Planı" ve "Pandemik Influenza İl Hazırlık ve Faaliyet Planı"nın uygulanması ve bu  kapsamdaki görevlerin yerine getirilmesi konusunda Sağlık Bakanlığının merkez ve  taşra teşkilatınca ihtiyaç duyulacak her türlü katkı ve destek bütün kamu kurum  ve kuruluşlarınca ivedilikle sağlanacak.

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler