Film senaryosu gibi! 'Barikat için büyük bidonlar getirildi'

Film senaryosu gibi! 'Barikat için büyük bidonlar getirildi'

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırıya ilişkin parti içinde oluşturulan araştırma grubunun ulaştığı ilk bulgular film senaryosu gibi; Güzergâh üzerinde öbek öbek taş yığınları oluşturuldu, barikat kurmak için büyük bidonlar getirildi.

A+A-

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırıya ilişkin parti içinde oluşturulan araştırma grubunun ulaştığı ilk bulgular adeta film senaryosu gibi. Araştırmaya göre Kılıçdaroğlu’nun yönlendirildiği güzergâh üzerinde öbek öbek taş yığınları oluşturuldu, barikat kurmak için büyük bidonlar getirildi, saldırıyı köy dışından getirilen 15 kişi yönetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıya ilişkin parti içinde oluşturulan araştırma grubu; yaşananların organize bir linç girişimi olduğuna ilişkin önemli bulgulara ulaştığını iddia etti.

Araştırma grubunun araştırmaları film senaryolarını aratmadı; Kılıçdaroğlu’nun yönlendirildiği güzergâh üzerinde öbek öbek taş yığınlarının oluşturulduğunu, barikat kurmak için büyük bidonların getirildiğini belirledi. Köy halkı dışından 15 kişinin halkı provoke ettiği belirlenirken, bu kişilerin galeyana gelen kalabalığı bilinçli bir şekilde yönlendirdiği de belirlendi. 

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, araştırma grubu linç girişimi olarak nitelendirilen saldırıyı başından sonuna kadar kare kare fotoğraflarını çıkardı. 

CHP’li araştırma grubunun belirlediği ve film senaryolarını aratmayan veriler şöyle:

- Köy halkından olmayan 15 kişi var: Ancak olayla ilgili görüntüler incelendiğinde köy halkından olmayan ve linç girişiminde halkı kışkırtan 15 kişi daha tespit edildi. Söz konusu 15 kişiyle ilgili verilerin savcılığa iletilmesine yönelik hazırlık yapılıyor. 

ARABALARIN GEÇMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN BÜYÜK BİDONLAR YIĞILDI

- Güzergâh üzerine taş yığılmış: Kılıçdaroğlu’nun cenaze namazından sonra kendisine yönelik sözlü saldırıların başlamasının ardından yönlendirildiği güzergâh üzerinde bazı hazırlıklar yapıldığı belirlendi. Kılıçdaroğlu’nun yönlendirildiği güzergâhta öbek öbek taşların yerleştirildiği; arabaların geçmesini engellemek amacıyla büyük bidonların yığıldığı belirlendi. Görüntülerde linç girişiminin başlamasıyla olaya karışan kişilerin söz konusu taş yığınlarına koşarak taş aldığı görüldü. 

BİR KADIN TAŞ ATIYOR DİĞER BİR KADIN İŞARET EDİYOR

- Kalabalığı yönlendiren kişiler var: Olaylar sırasında bazı kişilerin galeyana gelen halkı yönlendirdiği belirlendi. Elinde taş olan bir kadının olaylar sırasında hedef aldığı aracın koruma aracı olması üzerine genç bir kişinin kadına arkadaki aracı işaret ederek Kılıçdaroğlu’nun arabasına taş atması için yönlendirildiği tespit edildi.

SALDIRI YAPMAK İSTEYEN ANKARA BB ÇALIŞANLARI VAR

- Belediye çalışanları var: Halkı provoke eden ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’na doğrudan fiziksel saldırı yapmak isteyen bazı kişilerin Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışanı olduğu tespit edildi.

- Çatıdan sopa dağıtımı yapılmış: CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yönlendirildiği güzergâh üzerindeki bir evin çatısından bir kişinin görüntülerine ulaşıldı. Görüntülerde çatıda oturan bir kişinin sopaları kalabalığa doğru sevk ettiği belirlendi. 

YAKIN DİYEN BİR KİŞİ DEĞİL GÜRUH

- Yakın diyen bir kişi değil, bir güruh: CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun eve sığınmasının ardından bir kadının “Yakın bu evi” diye bağırdığı kamuoyuna da yansımıştı. Ancak bu sırada evi kundaklamaya yönelik provokasyon yapan tek bir kadın olmadığı, kalabalık bir güruhun “Evi yakın” diye bağırdığı belirlendi. CHP tarafından savcılığa iletilen özel bir çekimde bir topluluğun evin yakılması için bağırdığı görülüyor. 

KILIÇDAROĞLU PROVOKASYONUN YAŞANACAĞI ALANA YÖNLENDİRİLDİ

- Kılıçdaroğlu için koridor açılmadı: Cenaze töreninde olayların başlaması üzerine iktidar için açılan koridordan törene katılan bakan ve kamu görevlileri çıkış yaparken, herhangi bir koridor açılmayan Kılıçdaroğlu doğrudan provokasyonun yaşanacağı alana yönlendirildi. 

- 452 kişilik güvenlik gücü müdahale etmedi: Cenaze törenine katılan bakanların korumalarının yanı sıra 300 jandarma ve 152 polisle birlikte 452 güvenlik gücü bulunmasına karşın Kılıçdaroğlu’na yönelik fiziki saldırılara hiçbiri müdahale etmedi. Yaklaşık 30 dakika boyunca saldırıları Kılıçdaroğlu’nun korumaları, CHP milletvekilleri ve CHP’liler engellemeye çalıştı. 

SİYASETCAFE.COM 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler