Mehdi AKSU

Mehdi AKSU

Fitneden ve fitne ehli insanlardan uzak durun!

Fitneden ve fitne ehli insanlardan uzak durun!

Dikkatli olun!

Fitne gelip çatınca tanınmaz, (hakla karışır), sırtını dönünce hakikat ortaya çıkar, gelince tanınmaz, gidince tanınır. Hz. Ali (a.s) 93. Hutbe

Halk dilinde fitne; karışıklık ya da kargaşa çıkaran veya ara bozuculuk yapan, içinde bulunduğu toplumda insanların sürtüşmelerine sebep olan, insanları kutuplaştıran ve insanların birbirlerinden nefret etmesine neden olan anlamlarında kullanılmaktadır. 

Fitne kelimesi kök ve mastar olarak  imtihan anlamına gelmektedir. İslami litaratürde bozguncu, bela, şirk gibi farklı anlamalarda da kullanılır. 

Müslümanlar arasında insanların birbirlerine düşmesine, bölünmelere sebep olan, insanları sıkıntılara sokan, günaha yönlendiren, kendi dünyevi çıkarları uğruna amaç edindikleri hedefe doğru gitmek için başkaları hakkında daima yalan konuşan, çok rahatlıkla iftira atan, zahirde "hizmet, toplum, birlik" gibi güzel sözler söyleyerek insanları kendi nefsani gayeleri uğruna kullanmayı hedefleyen, sözde "hizmet, toplum, birlik" diyerek toplumun birlik dokusunu bozan ve insanları birbirine kışkırtan kişiler de fitneci olarak isimlendirilmektedir.

Fitne dinimizde büyük günahtır hatta insan öldürmekten daha ağır bir günahtır.

Allah'u Teala şöyle buyurmuştur:

''Fitne çıkarmak, adam öldürmekten daha kötüdür." (Bakara, 191)

Birçok hadiste insanları doğru yoldan saptırmak için fitne çıkaran, fitne çıkararak tefrika çıkaran, Müslümanların birbirlerine düşmelerine neden olan kişilerin cehennemde yanacağı bildirilmiştir. 
Bazı hadislerde fitne çıkaran kişilere Allah’ın lanet ettiği de bildirilmiştir. 

Kur'an'a ve hadisi şeriflere göre toplumda uzak durulması gereken insanların en başında gelenlerdir fitneciler ve fesat insanlar. Aslında başkalarında hiç iyi bir şey olmasını istemezler. Sadece istiyormuş gibi görünüp insanları hedefleri ve menfaatleri gereği kullanmak isterler.

Fitneci insanların dilleri zehirli bir yılan, tehlikeli bir akrep gibi daima zararlı olur. Kuran'ı tabire göre fitne ehli böyle bir insanın üzerine gitseniz de, arkanızı dönseniz de dilini dışarı sarkıtıp hırlar durur.

Allah'u Teala buyuruyor;

"Onun durumu köpeğin durumu gibidir: Üzerine varsan da dilini sarkıtıp solur; kendi hâline bıraksan da dilini sarkıtıp solur." (Araf-176) 

Fitneci insanlar güzel hizmetleri hazmedemez, başarıyı kabullenemez, sevgiyi kıskanır, sevilmenizi kıskanır, sevmenizi kıskanır. İçinizdeki insan sevgisini bitirmeye çalışıp sizi her şeyden mahrum kılmaya çalışır.

Bugün Müslüman toplumlar genelde fitneci insanların eli ile bir fitnenin girdabına düşürülmüştür. Fitne ve fitne ehli insanlar insanın ve toplumun karşısına farklı farklı elbiselerle çıkabilir. Hz. İmam Ali (a.s) şöyle buyuruyor: "(Fitnelere karşı) iki yaşındaki deve gibi olunuz. Zira onun binilecek sırtı ve sağılacak memesi yoktur." Yani insan fitne ve fitnecilere karşı kendisini merkep etmemeli ve sağdırıp sömürtmemelidir.

Toplumda hak ve batılın, doğru ile yanlışın birbirinden ayrılmasının güçleştiği her dönemde, o toplumun fitne ile yüzleştiğini söylemek mümkündür. Fitneci insanlar daima nefis ve batıl yönünde hareket ederler ama kendilerini hak ehli ve doğru gibi gösterirler, hakkı, doğruyu, iyiyi ise haksız ithamlar ve büyük yalanlarla batıl olarak tanıtırlar. 

İslam tarihinde de Müslümanların fitne ile karşı karşıya geldikleri ve bunun sonucunda büyük zararlara uğradıklarına tanık olunmuştur. Müslüman bir insan teklif ve dini vazifesi gereği her zaman hakkı savunmalı, haksızlığın ve batılın karşısında durmalı ve içinde bulunduğu Müslüman camianın birlik  ve bütünlük dokusunun bozulmaması için kardeşlik ruhu ile hareket etmelidir.

Neden bazı insanlar fitne yapmaktan yorulmaz, usanmazlar? Hatta onlara direk yahut dolaylı olarak fitne yaptıkları söylenmesine rağmen kendilerinin fitne yapmadıklarını ve topluma faydalı olmak istediklerini ima ederler?  İnsan fitne ve günah yapmakta ısrarlı olursa, sigaraya veya alkole tiryaki olan insan gibi fitne ve günah tiryakisi olabilir. Fitne ve günah tiryakisi olan insanlar artık fitne ve günah yapmadıkları zaman rahat edemezler. Böyle insanların bulundukları aile ve toplumlar fitne ve fesatlardan kurtulamaz ve rahat edemezler. Hatta böyleleri namaz ehli olup cami cemaatlerinin içinde bile bulunsalar, o mukaddes mekânlarda bile fitne ve fesat kaynağı olurlar ve tefrikaların, niza ve çekişmelerin çıkmasına sebep olurlar. İnsanın fitne ve günah yapmaması tövbe etmesinden kolaydır sözü bu gerçeğe işaret etmiş olabilir.

Fitneci insanlar utanmadan, sıkılmadan yalanlara sarılırlar, iftiralar atarlar, gerçekleri ters düz ederler. Fitne, fesat ve günah ateşlerine odun taşırlar, küçük menfaatlere teslim olurlar.

Hadislerde buyrulduğu üzere; “ahir zamanda gece karanlığı gibi fitneler zuhur edecektir. Kişi sabah mümin, akşam kâfir, akşam mümin, sabah kâfir kalkacaktır ve az bir pahaya dinini satacaktır.” Yani doğruya yalan, yalana doğru, hakka batıl, batıla hak, iyiye kötü, kötüye iyi, mümine müfsit, müfside mümin gözüyle bakacak ve baktığı gibi muamele edecek. Böyleleri hakka karşı duyarsız, sağır, dilsiz, kör ve kalpsiz olurlar.

Fitne ehli insanların din derdi, topluma hizmet derdi olmaz. Fitneci insanlar ahlaksız, ikiyüzlü, tefrikacı, yalancı, riyakar olurlar. 

Müslümanım diyen bir insan fitne ehli olanların destekleyeni oluyorsa veya onların şeytani durumlarını gördüğü halde görmezden geliyorsa, o Müslüman erdemini yitirmiştir. Erdemini yitiren bir Müslüman üç günlük dünya menfaati için vatanı da satar, dinini, imanını da satar, seni de satar; yani öylesinden hayır beklenmez"

Din ve ahiret derdi olan müminler ve akıllı insanlar zehirli ve öldürücü bir yılandan kaçtıkları gibi fitneci insanlardan da kaçmalı ve onlardan uzak durmalıdırlar. Zira zehirli yılan insanın sadece canına zarar verir ama fitneci insanlar insanın hem canına, hem malına hem de ahiretine zarar verir.

Fitneci insanlardan zarar görüp görmemek insanın kendi elindedir. Uzak durmak insana, ailesine ve sevdiklerine huzur verecek ve insanın kendi cehenneminin ateşine odun olmamasına neden olacaktır.  Durup durup herhangi bir konuyla size gelecek olan bu tür insanlara hayatınızın hiçbir anında fırsat vermeyin çünkü fitneci insanlar yalnızca bencillerdir, asla sizi düşünmezler.

Fitneci insanlar sizin her şart ve koşulda onların ego ve kibrine hizmet etmenizi isterler ve bu konuda sürekli saldırgan bir canavar misali gelip sizi yoklarlar.  İçinde yaşadığınız camianın huzursuz olmaması, tefrika fitnesine düşmemesi ve dünya huzurunuz ve ahiret saadetiniz için fitneci insanlara yolları ve kapıları kapatınız.

Selam ve dua ile...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehdi AKSU Arşivi