Mehdi AKSU

Mehdi AKSU

Yerini ve haddini bilmek!

Yerini ve haddini bilmek!

Dünya bir denize benzer; kimisi o denizde akıl, mantık, ilim, bilim gemisine biner, güvenli bir şekilde yolculuk yaparak saadet sahiline ulaşır. Kimisi de o denizde cehalet ve nefs gemisine biner sahile ulaşamadan batar gider.

Her insan yerini, konumunu, haddini, hududunu bilmeli ve ona göre yaşamalıdır.

Mesela; Okuma yazma bilmeyen bir insan kendisini öğretmenin yerinde öğretmen gibi, cahil kendisini alimin yerinde alim gibi, alim kendisini müçtehidin yerinde müçtehit gibi görürse, iki tıp kitabı okuyan kendisini doktor olarak, bir felsefe kitabı okuyan kendisini filozof olarak görürse yerini ve haddini bilmemiş demektir ve böyleleri kınanır. Zira yerini, konumunu, had ve hududunu bilmeyen insanlar Allah tarafından kınanmışlardır ve böyleleri insanlar tarafından da sevilmezler ve kınanırlar.

Allah'u Teala şöyle buyurmuştur:

"Kim Allah'ın hududunu aşarsa, kendisine zulüm etmiş olur." (Talak, 1)

Adamın biri Hz. İsa aleyhisselam ile yol arkadaşı oldu. Anlama kapatisesi zayıf bir adamdı. Bir nehire ulaştılar. Hz. İsa aleyhisselam İsm-i A'zam-ı biliyordu. Yol arkadaşına; ben İsm-i A'zam-ı söyleyip suyun üzerinde yürüyeceğim, sen de (söyleyerek) benim arkamsıra gel.

Hz. İsa aleyhisselam İsm-i A'zam-ı söyleyerek suyun üzerinde yürüyor, arkadaşı da onun arkasından yürüyordu.

Bir müddet bu şekilde gittikten sonra Hz. İsa aleyhisselamın arkadaşının kalbine vesvese girdi.  Kendi kendisine şöyle düşünmeye başladı: Benim Hz. İsa aleyhisselamdan ne farkım var! O suyun üzerinde yürüyor, ben de suyun üzerinde yürüyorum. 

Şeytanın vesvesesine kalbinde yer verdiği ve Hz. İsa aleyhisselamdan bir farkının olmadığını düşündüğü için bir anda suya battı. Suda boğuluyordu. Can havliyle bağırarak Hz. İsa aleyhisselamdan kendisini kurtarması için yardım istedi.

Hz. İsa aleyhisselam onun elinden tutarak suyun üzerine çıkardı ve şöyle buyurdu:

"Kendini Allah'ın seni bırakmadığı yere bıraktın." (ve böylelikle suya battın.)

Demek ki kim bu dünyada had, hudut bilmez, olduğu yerden daha büyük bir yere layık olduğunu tasavvur eder ve kendisini büyük görürse Allah onu dünya denizinde batırır. 

Allah bizleri dünya denizinde batanlardan etmesin inşallah.

Selam ve dua ile...

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehdi AKSU Arşivi