1. YAZARLAR

  2. Merve ALKAN

  3. Hayır demek neden bu kadar zor ?
Merve ALKAN

Merve ALKAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayır demek neden bu kadar zor ?

A+A-

Hayır kelimesi kulağa kimi zaman ürkütücü gelsede bireyin kendi iç huzuru için gerekli olan bir kelime olduğunu hatırlatmak isterim. Gerek özel yaşantısında gerekse iş yaşantısında söylemesi zor kelimelerden biridir “hayır”. Çünkü yaratacağı etkileri düşünerek, nasıl söyleyeceğini düşünerek pek çok kişi yaşantısında hayır demekten kaçınır.

Yaratacağı etkiler kişinin gözünde felaketleştirici senaryolar kurmasına neden olur.

İnsanların isteklerine, taleplerine olumsuz yanıt vermenin yani “hayır” demenin o kişiyi reddetmek, geri çevirmek olacağını düşünerek "hayır" demekten çekiniliyor. .

"Hayır" dediğimizde ilişkilerimizin zarar göreceğini düşünürüz, hatta ilişkilerin bitme noktasına gelebileceğinden endişe duyarız ve bu kaygılar hayır dememizi zorlaştırır.

Bencil olarak algılanabileceğimizi düşünerek hayır demekten korkarız.

Herkesle iyi olmak, herkesi mutlu etmek ve dolayısıyla da herkes tarafından sevilebilmenin yolunun her şeye “evet” demekten geçtiğini düşünerek "hayır" demekten kaçınırız.

Peki gerektiği zamanda "hayır" diyebilmek neden bu kadar önemli •Kendi yaşantınızın dümenini elinizde tutabilmek için "hayır" diyebilmek gerekiyor. Çok yorgunsunuz ve eve misafir gelmek istiyor, onlara kırarım- ayıp olur endişesiyle "hayır" diyemiyorsunuz. Ancak o akşam için planladığınız, rahat bir koltukta oturup rahatlamayı feda ettiğiniz için hem sıkıntılı- gergin bir akşam geçiriyor, hem de ertesi sabaha daha da yorgun olarak kalkıyorsunuz.

Ya da; işyerinizde çok yoğunsunuz ve bir dosyayı daha bitirmeniz isteniyor, ancak bu dosyayı yetiştiremeyeceğinizi söyleyemiyorsunuz ve dosyayı bitirmeye çalışıyorsunuz. Bu arada yapmakta olduğunuz iş aksıyor. Bir şekilde elinizdeki tüm işleri bitirseniz bile karşı tarafa bu işi yaparken ne kadar zorluk çektiğinizi bildirmediğiniz için karşınızdaki kişi sizin emeğinizi anlamaz ve takdir edemez ve sizden hep aynı performansı göstermenizi bekleyebilir ve hatta daha az çalıştığınızı söyleyebilir.

•“Hayır” denmediği için sürekli biriken işler ve başkalarının isteklerini "hayır" diyemediği için sürekli yerine getiriyor olmak bir süre sonra yaşantınızın kontrolünün elinizden kaçmasına, kendi isteklerinizin yaşantınız içinde yer almamasına neden olabilir.

Nasıl hayır diyebilirsiniz ;

•Yapmak istemediğiniz davranışı kısaca tanımlayın. “Benden .......... yapmamı istiyorsun”

• Yapmak istemediğiniz davranışla ilgili kendi gerçeğinizi ve duygularınızı anlatın.

• Bu davranışı yaparsanız kendinizi nasıl hissedeceğinizi, üzerinizde bırakacağı etkiyi tanımlamaya çalışın. “.............. yaparsam kendimi mutsuz hissedeceğim” veya “............ yaparsam işlerim aksayacak, gerginleşeceğim, bitirmek için çok yorulacağım” veya “......... olursa çok huzursuz olacağım” v.b

Açık iletişimi öğrenmek ve uygulamak bu anlamda kendinizi net ifade edebilmek çok önemli. Her koşulda duygularınızı net ifade etmenin yollarını bulmaya çalışın. Kişinin kendi

sınırlarını ve bu sınırların ihlal edilmemesi konusunda çaba harcamak oldukça değerli bir mücadeledir.

”Hayır” diyerek koruduğunuz kendi sınırlarınız, yönetimini eline almaya çalıştığınız kendi yaşantınızdır.

 

Siyasetcafe.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.