1. YAZARLAR

  2. Merve ALKAN

  3. Salgından sonra bizi nasıl bir değişim bekliyor?
Merve ALKAN

Merve ALKAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Salgından sonra bizi nasıl bir değişim bekliyor?

A+A-

Baş etme becerileriniz ne kadar çeşitli ve gelişkinse, aile ve sosyal destek kaynaklarınız ve yakın ilişkileriniz ne kadar sağlam, güvenli ve doyurucuysa, iletişim ve problem çözme becerileriniz ne kadar esnekse kendinize ne kadar zaman ayırabiliyorsanız, stres verici böyle dış gerçeklerin ve travmatik olayların size etkileri o derece azalır.

Salgın kontrol altına alındıktan sonra ve normal hayatımıza döndükten sonra bizi içsel ve dışsal olarak nasıl bir dönüşümün beklediğini henüz tam olarak bilmiyoruz, hep birlikte yaşayarak göreceğiz.

Her şeyin bir anda bir düğmeye basılmışçasına sıfırlanmayacağı muhakkak, elbette bir takım izler, etkiler kalacaktır. Değişimi ve dönüşümü hep beraber izleyeceğiz ve yenidünya düzenine alışma antrenmanları yapacağız. 

Zaman, kendimize de birbirimize de iyi bakma zamanıdır; hem bedensel sağlığımıza hem de psikolojik sağlamlığımıza ve dayanıklılığımıza özen gösterme zamanıdır. İnsan denen varlık çok güçlü bir varlıktır; hayatta kalma güdüsü, mücadele etme ve adapte olma yetisi çok güçlüdür.

Tarih boyunca insanlık pek çok benzer hastalık salgınını, krizleri, savaşları ve felaketleri atlatabilmiş ve bugünlere gelebilmiştir.

Umutsuzluğa kapıldığımızda dönüp insanlık tarihine bir bakmak, gücümüzü yeniden toplamamıza ve inancımızı tazelememize yardımcı olacaktır. Hayat kendine her zaman bir yol bulacaktır.

En büyük güç kaynaklarımızdan birinin dayanışma olduğunu da unutmamak gerekir. Yani hayatta kalmak kadar birbirimizi hayatta tutmak da önemli. Hep birlikte, işbirliği içinde, toplumsal özveriyle, dayanışarak aşacağız bu zor günleri de…

Zamanla ben bilincini değil biz bilincini benimsemiş olacağız. Zamanla rutinlerimize yeni bir akım getirecek ve sürecin tüm zorluklarına ayak uyduracağız. Evet, uzaktan bakıldığında yabancı bir ekranmış gibi geldiğinin farkındayım fakat insanoğlunun alışmadığı bir şey yok.

Yenidünya düzeni oluştururken kendi içsel sürecimizi de başlatmış olacağız. Koronanın olumsuz taraflarını konuşurken dilimizi de dönüştürmenin zamanı geldi! Olumlu taraflarını bize kattıklarını lütfen dile getirelim, paylaşalım, köklerimizle kucaklaşalım…

 

Sağlıklı Günler
Merve ALKAN
Uzman Klinik Psikolog

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.