1. YAZARLAR

  2. Merve ALKAN

  3. Normalleşiyoruz Türkiye
Merve ALKAN

Merve ALKAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Normalleşiyoruz Türkiye

A+A-

Normalleşme sürecinde ilk adımlar atılmaya başlandı. Pandeminin sonuna gelmedik ancak içerisinde bulunduğumuz karantina ve izolasyon sürecinin kısmen de olsa sonuna geliyoruz.

İş yerlerinin açılmasıyla birlikte dış dünyaya yavaş yavaş tekrar açılacağız. Herkesin aklı karışık, “Bundan sonra neler olacak?” sorusu hayatımızı yönetir hale geldi. Hayatlarımızın değiştiği ve eskisinden farklı olacağı noktadayız. Yeni davranışlar, yeni terimler derken başka bir yolda yürümeye başladık.

Tam da bu noktada, normalleşme sürecinde psikolojimizin bu durumdan ne derece etkileneceği noktasına geliyoruz.

Yenidünya düzenine geçiyoruz. Stres ve travmayla mücadele ediyoruz ve bu bizleri bu sürecin sonunda daha güçlü bir hale getirecek. Kendimizle baş başa kaldık, kendimizi tanıdık, insancıl yönlerimizi keşfettik.

Ailemize, evimize vakit ayırdık, yarım kalmış işlerimizi bitirdik, stresle ve kaygıyla başa çıkmayı öğrendik. Yepyeni bir deneyim oluşturduk. Zorunlu da olsa bir tatil yaptık, uzun süredir oldukça yoğun geçen hayatımızda bir duraklama ve dinlenme fırsatı yakaladık. Tüm bunlardan sonra kendimizi yeniden yapılandıracağız.

Ne zaman bitecek diye düşünmek yerine şu anı, şimdiyi düşünmek, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını kabullenip yeniye ayak uydurmamız gerekiyor. Küçük hedeflerle yola çıkıp daha kısa süreli kazanımlar sağlamak, belirsizliği gidermeye yönelik çabalamak yerine zaten belirli olanı daha iyi hale getirmek bu süreçte hem mental hem de fiziksel olarak bizi daha çok ayakta tutacaktır. 

Bundan 40 yıl sonra bile 2020 yılının ilk çeyreğini çok net hatırlayacağımıza eminim. Bu dönemi nasıl hatırlayacağımız, nasıl yaşantılayacağımız bizim elimizde. Normalleşme sürecinin altından da başarıyla kalkacağımıza inanıyorum. İnsanoğlu bu sürece de kısa sürede alışacaktır. Normalleşme sürecinde de dikkatli ve tedbirleri bırakmamız gerektiğini hatırlatarak sağlıklı günler diliyorum.

Merve ALKAN
Uzman Klinik Psikolog

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.