Merve ALKAN

Merve ALKAN

Korona Salgını Neler Öğretti?

Korona Salgını Neler Öğretti?

Dünya genelinde korkutucu ve belirsiz zamanlara girdik. Corona virüs ile birlikte hepimizi bir endişe ve panik hali aldı.

Öncelikle corona virüsü kendi alışkanlıklarımıza ve yaşam şeklimize eleştirel bir gözle bakmak için bir fırsat olarak görebiliriz. Kendinizi bu ya da herhangi bir virüse karşı güçlü hissediyor musunuz?

Bildiğiniz üzere bu virüse karşı en doğal ve güçlü koruma bağışıklık sisteminiz. Sizce şu an ne kadar güçlü? Herhangi bir ilacın çare olamadığı bir savaşa ne kadar hazır?

Sporla aranız nasıl? Sigara kullanıyor musunuz? Beslenmeniz ne durumda?
Vücudunuz kendi başına her türlü hastalık ile baş edebilecek ve her durumda kendini iyileştirebilecek bir mekanizmaya sahip.

Siz ona iyi davranır ve gereksinimlerini sağlarsanız tabii. Geçtiğimiz bir seneye baktığınızda vücudunuza gerçekten de iyi davrandınız mı? Temiz havayı, bolca suyu, bolca hareketi, yeri geldiğinde rahatlamayı, dinlenmeyi, şefkati ve sevgiyi verdiniz mi?

Şu an ne durumda olduğunuzdan çok, neleri değiştireceğiniz önemli!
Başlamak için hiçbir zaman geç değil. Durumu olduğu gibi görün.

Bahanelerinizi, vakitsizliğinizi, kendi kendinize yarattığınız koşuşturmacanızı bir kenara bırakın. Kendinizi tüm bunlar olmadan, olduğunuz gibi görün ve nelerin kalıp nelerin gitmesi gerektiğine karar verin.

İnsan olmanın bir parçası olarak bazen elimizdekilerin değerini kaybetmeden ya da büyük bir tehdit ile karşı karşıya kalmadan anlamıyoruz.

Bu virüsü korkularınızı büyütmek ve endişelerinizi beslemek için mi kullanmak istersiniz yoksa güçlendirmek için mi?

Böyle bir durum karşısında korku ve endişe hissetmeniz çok normal. Fakat önemli olan bu duygular ile ne yapmayı seçtiğiniz. Eğer hiçbir şey yapmıyorsanız korkunuzun büyüyerek yayılmasına sebep oluyorsunuz demektir.

Farkındalığın yüksek olacağı sağlıklı günlere…

Merve ALKAN
Uzman Klinik Psikolog

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Merve ALKAN Arşivi

Öfke

23 Haziran 2020 Salı 10:18

Stres

15 Haziran 2020 Pazartesi 21:06