Tevfik Fikret TAŞKIN

Tevfik Fikret TAŞKIN

Yazarın Tüm Yazıları >

İLK YALVAÇ

A+A-

İLK YALVAÇ, HZ. ADEM(A.S.)

 

İslâm alimlerinin çoğunun ortak görüşüne göre, son peygamber Hz. Muhammed(SAS) Efendimize kadar 125.000 civarında yalvaç yani peygamber, Allah(CC) tarafından dünyaya gönderildi.

 

Bu peygamberlerin 25 tanesinin ismi Kuran’da geçmektedir.

 

Bunlar, Hz. Adem, Hz. Sit, Hz. İdris, Hz. Nuh, Hz. Hud, Hz. Salih, Hz. İbrahim, Hz. Lut, Hz. İsmail, Hz. İshak, Hz.Yakup, Hz. Yusuf, Hz. Eyyüp, Hz. Şuayp, Hz. Musa, Hz. Harun, Hz. İlyas, Hz. Zülkifl, Hz. Davud, Hz. Süleyman, Hz. Yunus, Hz. Zekeriyya, Hz. Yahya, Hz. İsa ve peygamberimiz Hz. Muhammed’dir.

 

Bunlardan bir kısmına yazılı belge, kitap gönderilirken diğerlerine gönderilmemiştir.

 

Bu peygamberlerin sonuncusu, bildiğiniz gibi son din olan İslâmı tebliğ eden sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’dir (SAS).

 

Ben, ismi Kuran’da geçen yalvaçlarımızı, peygamberlerimizi zaman zaman sizlere aktarmak istiyorum. Sabırla okuyacağınızı ve Allah’ın elçilerini daha iyi tanıyabileceğinizi ümit ediyorum.

 

Bu yazımda, ilk insan, ilk peygamber ve insanların     ilk babası olan Hz. Adem’den bahsedeceğim.

 

Allahu Teala’nın(CC) emriyle melekler, farklı memleketlerden topraklar getirip çamur yaptılar. Bu çamura da insan şeklini verdiler. Çamurdan yaptıkları bu insanı, Mekke ile Taif arasında bir yerde, 40 yıl güneş altında bırakıp kuruttular.

 

Önce, peygamberimiz Hz. Muhammed’in nurundan alnına koydular. Sonra, Muharrem’in onuncu günü olan cuma günü ruh verildi.

 

Bilmesi gereken her şey ve yararları kendisine öğretildi.

 

Allah’ın (CC) emriyle bütün melekler, Adem’e secde etti. Sadece İblis, kibirlenip secde etmedi.

 

Bunun üzerine kafirlerden oldu ve Cennet’ten kovuldu.(Bakara,34)

 

Hz. Adem, 40 yaşına geldiğinde Firdevs isimli cennete götürüldü. Uyurken sol kaburga kemiğinden Hz. Havva yaratıldı. Hz. Adem ile Hz. Havva Allah tarafından nikahlandı.

 

Cennette yaşarlarken Şeytan’ın oyununa gelip yasak ağacın meyvesinden önce Hz. Havva, sonra da Hz. Adem yedi. Bunun üzerine her ikisi de Cennet’ten çıkarıldı.

 

Hz. Adem, Hindistan’da, Seylan adasına; Havva ise Cidde’ye indirildi. Pişman olup 200 yıl yalvarıp dua etti. Allah, tevbe ve dualarını kabul edip hacca gitmesini emretti. Hz. Adem, Arafat ovasında Havva’yla buluştu. Kabe’yi inşa etti.

 

Hz. Adem her sene hac yaptı. Sonra Şam’a geldi. Burada çocukları oldu. Soyundan 40.000 kişiyi gördü ve 1500 yaşında onlara peygamber oldu. Çocukları farklı dillerde konuştu.

 

Cebrail(AS), 12 defa kendisini ziyaret etti ve orucu, her gün bir vakit namazı, gusul abdestini getirdi.

 

Hz. Adem, 2000 yaşında iken cuma günü vefat etti. Hz. Havva ise 40 yıl sonra vefat etti. Kabirlerinin Kudüs, Mina, Mescid-i Hif veya Arafat’ta olduğu rivayet edilir.

 

Tüm insanlığın babası olan Hz. Adem’in hayatını kısaca aktardım. Hz. Adem’i mutlu eden beş şeyi sizlere aktarıp sizleri de mutlu etmesini dileyerek yazıma son veriyorum.

 

Hatasını itiraf etmek, pişmanlık duymak, nefsini kötülemek, tevbeye devam etmek ve Allah’ın rahmetinden ümidini kesmemek...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.