1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İmamoğlu'nun Demirtaş muamması 'Seviyorum ama bilmiyorum' 
İmamoğlu'nun Demirtaş muamması 'Seviyorum ama bilmiyorum' 

İmamoğlu'nun Demirtaş muamması 'Seviyorum ama bilmiyorum' 

Mazbata verildikten sonra PKK destekçisi Rudaw'a verdiği demeçte, HDP'li Selahattin Demirtaş'ın süreci iyi yönettiğini ve siyasetini beğendiğini tekrarlayan CHP adayı İmamoğlu 6-7 Ekim olayları hakkında ise cevap veremedi. 

A+A-

Habertürk'te Didem Arslan Yılmaz'ın moderatörlüğünde gerçekleşen programda Nagehan Alçı, Deniz Zeyrek ve Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtlayan Millet İttifakı CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, HDP'li Selahattin Demirtaş hakkında yine çelişkiye düştü.  

CHP ve İYİ Parti'nin HDP destekli İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, itiraz sürecinde İl Seçim Kkrulu'nun tutumu ile mazbatasını aldıktan bir gün sonra PKK destekçisi Rudaw'a verdiği demeçte terör örgütü suçundan cezaevinde olan HDP'li Selahattin Demirtaş'ın kullandığı dili beğendiğini ve kendisinin barışcıl birisi olduğunu söylemişti. 

CHP adayına katıldığı Habertürk programında bu konu soruldu. Sözcü Gazetesi yazarı Deniz Zeyrek bu konuyu açtı. CHP adayı Ekrem İmamoğlu da, "Ben sayın Demirtaş'ı Cumhurbaşkanlığı döneminde takip etmiş birisiyim. Kendisiyle tanışmadım. Keşke tanışsaydım. Ülkenin ihtiyaç duyduğu bir dille süreç yönetti. Bu yöntemi siyaset anlayışını beğeniyorum dedim. O siyasi dönemini, anlayışını beğenen birisiyim. Keşke o dil herkesin gündeminde olsa" dedi. 
 
Bunun üzerine Habertürk yazarı Nagehan Alçı da, "6-7 Ekim olayları ve o süreçte Selahattin Demirtaş çizgisine ne dersiniz?" sorusuna şu şekilde cevap verdi: "Nagehan Hanım, bunlar bir programlık konu. Detayını bilmediğim hususta benden hüküm istiyorsunuz. O konulara çalışır konuşuruz. Fikir suçu olmadığı bir Türkiye istiyorum. Hak ve özgürlüklerin kanun yasa temelinde sağlıklı bir şekilde işlendiği bir Türkiye istiyorum. 1 gün önce siyasi iradenin konuşup 2 gün sonra yargının ona göre hareket ettiği bir ülke istemiyorum."

İMAMOĞLU İSTANBUL MEGA PROJELERİNİ AÇIKLADI!

Ekrem İmamoğlu, 'AK Parti'nin bir çok hayata geçirdiği İstanbul mega projeleri karşısında kendisinin de bir mega projesi olup olmadığı sorusuna şöyle cevap verdi: "Benim elbette mega projem var. İstanbul bugün mutsuz bir şehir haline gelmiştir. Yaptığımız araştırmalarda yüzde 60 fırsatını bulsam bu şehri terk ederim diyor. Kent yoksulluğunun giderilmesinden bahsettim. Benim derdim vakıflarla işbirliği yapmamak değil. Seçilmiş üç beş vakıf üzerinden bu şehrin nimetlerini, fırsatlarını sürekli paylaşırsanız facia olur."

CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"BİZ İSTATİSTİK BİLİMİNE GÖRE KONUŞUYORUZ"

YILMAZ: AK Parti bu sayım sandıkların yüzde 10'unu oluşturuyor. Tamamı sayılsaydı fark kapanırdı.

İMAMOĞLU: Biz istatistik bilimine göre konuşuyoruz. Binali Bey'in mühendislik okumuş birisi olarak istatistik olarak yanlış bilgilerini görüyorum üzülüyorum. Geçersiz oylarda hatalar olduğu ortada. Buradaki istatislikle geçerli oyların istatistiki arasında ciddi fark var. Kimisi ampüle basmış, kimisi altı okun ucuna basmış. Bu AK Parti'de daha çok bize az olmuş.

ALÇI: Sayın Sadi Güven'e CHP'liler çok haksızlık etti

İMAMOĞLU: Kimi kastediyorsunuz bilemem, ben etmedim.

ALÇI: Sayın Engin Altay.

"BENİM PARAMLA MAAŞLARINI ALANLAR İHANET ETTİ"

İMAMOĞLU: Benim paramla, 82 milyon insanın parasıyla maaşlarını alan insanlar sürece ihanet etti, çok  net.

İMAMOĞLU: Bu ülkede azınlık denmesine bile karşı insanım. Bu ülkede Rum, Ermeni, Katolik, Proteston, Ortodoks, Yahudisini azınlık kabul etmeyen, vatandaş kabul eden bir kişiliğe sahibim. Türk, Kürt ayırt edmeyen bir duruşa sahibim.

"GELİN TÜRKİYE'Yİ HEP BERABER YÖNETELİM"

ERSOY: Cumhurbaşkanı miting yapmayı planlıyor, Bahçeli mitili İstanbul'a attık dedi. Siz bunu manasız buluyorsunuz? Aynı anda Kuleli'yle ilgili yurtta sulh cihanda sulh mesajı yanlış anlaşıldı.

İMAMOĞLU: 21. yüzyılın dış ilişkiler felsefesi. Kim yanlış anladıysa anlasın.

ERSOY: Kullanıldığı yer itibarıyla zihinlerde bıraktığı algı, başka bir yere çekildi. Beka tartışmasıyla gittik meseleye. Uluslararası basında çok konuşuldu. Burada FETÖ, PKK, S-400'ler Türkiye'ye gelecek. Çok sıcak bir yaz geçireceğiz. Cumhurbaşkanının bu konuları önemsemesi bununla ilintili bir şey mi?

İMAMOĞLU: Ne olabilir ki? Gelin Türkiye'yi beraber yönetelim. 24 Haziran'da yetki alan AK  Parti. Ne bekası? Kim daha vatansever? Bu ülkenin 82 milyon vatanseveri var. Terör örgütlerine karşı hep beraber dimdik ayaktayız. İşin altından başka kuyular kazıp, uydurma bahaneler üretip, FETÖ'cü diyenlere gidin aynaya bakın diyorum. Bu ülkenin bekasını bana göre benden çok düşünen olmaz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, CHP'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin evladı, 48 yaşında bir adam yönetecek. Sayın Erdoğan'ın olduğu gibi. Kolkola hizmet etsek, omuz omuza olsak. Yani her yeri aynı siyasi parti yönetecek. Ülkenin yarısı terörist mi? Bunlar boş işler.

YUNAN MEDYASININ HABERLERİNE YİNE CEVAP VERMEDİ 

ALÇI: PKK derken, Türkiye'nin güvenliği varken, Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşme kararına ne diyorsunuz?

İMAMOĞLU: Hukukçularıyla görüşmesi kadar doğal bir şey olamaz. Bu kadar tecritle adil olduğunuzu kime söyleyebilirsiniz.

ZEYREK: Yunanistan'da sizi destekleyen haberler yapılıyor. Biri de 'o tarafa bakın' diyor. Bunu düşünmüş müydünüz? Ceketinizi çıkardınız. Bu çalışılmış mıydı?

İMAMOĞLU: Kavgayı ve kavgacı dili çok seven siyasi anlayış var. Ben de tam tersi. Hayatta hiç kavga etmedim, hiç de dayak yemedim. Onları ringte kendi kendileriyle bırakırım. Birbirlerini dövmeye başlar. Benim bu şehirle ilgili projelerim var. Ben onlarla ilgilenirim. Kavgaya beni çekemezler.

TKP'Lİ BAŞKANA 'DERSİM' DESTEĞİNE CEVAP VERMEDİ 

ALÇI: Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'na ciddi destek verdiniz. Dersim konusunda ne  düşünüyorsunuz?

İMAMOĞLU: Tarihle ilgili program yapın inanın 2-3 saat konuşurum. İnanın ne bu akşamla ilgisi var. Arzu ederseniz ilerleyen günlerde, aylarda otururuz bu hususları görüşmemiz gerekiyorsa birkaç saat tartışırız. Bu işler 1 dakikalık cevaplarla cahil insanların eline fırsat vermek olur. Mesele İstanbul meselesi. Urfalı bir çocuğumuzun İstanbul'a gelip, çöplerden kağıt toplayıp, niçin çöp ayrıştırma makinasına kapılıp ölme meselesidir. Benim gündemim Urfalı çocuğun meselesi. 3 milyon Kürt vatandaşımın gündemi adalet ve eşitlik istiyorum demesidir. 

"DERSİM DEMEK BENİM HOŞUMA GİDİYOR"

ALÇI: Tunceli konusunda kaçamak cevaplar verdiniz. 

İMAMOĞLU: Bu başka programın konusu dedim. Ayrıca Dersim demek benim hoşuma gidiyor. 

"İŞTEN ADAM ATMADIĞIM ÇOK NET ORTADADIR"

ZEYREK: Sizi destekleyen CHP'liler, ittifak partilerinden insanlar sürekli bir umutsuzluk dile getiriyorlar. İptal ettirdilerse ne yapıp edip kazanacaklar, bu sefer bırakmazlar  deniyor. Diğer cenahta da özellikle gelince işsiz kalacaksınız, 18 günde bir şey yapmadı ama, YSK iptal yönünde karar vermeseydi herkesi atacaktı. 

İMAMOĞLU: Allah'a şükür olsun ki, ben 5 yıl belediye başkanlığı yapmış birisiyim. İşten adam atmadığım çok net ortadadır. O kurum çalışanı mı değil mi, alın teri akıtıyor mu akıtmıyor mu değil. Gerisi teferruat. Üç makam arabasıyla gezen kendini genel sekreter olarak tanımlayanlarla derdim var. 

VERİ KOPYALAMADA BELEDİYE DIŞINDAN 3 KİŞİ HAKKINDA CEVAP VEREMEDİ 

ERSOY: Verilerin kopyalanması çok tartışıldı. Bazı iddialar duydum, sizin talimatınızla değil CHP Genel Merkezi'nden olduğu yönünde. Neden 'dışarıdan' ibaresi var.

İMAMOĞLU: Orada iki tane teftiş kurulundan arkadaş var. Kimse öküzün altında buzağı aramasın. Görevi aldığımız tarih itibarıyla o bilgilerin büyükşehir belediyesinde muhafaza altına alınması. 

ERSOY: Dışarıdan belirlenecek ve veya üç uzman...

ALÇI: Milli İstihbarat Teşkilatı bundan rahatsız oldu.

İMAMOĞLU: Rahatsız olabilir, cevabını almış gitmiştir. Mahkeme yanlış karar vermiştir. Bir bakanın bile bu konuyla ilgili yorum yapması kadar üzüntü verici bir şey yok. Benim maça gitmemle ilgili olarak. Yahu siz bu ülkenin İçişleri Bakanısınız, sayın Bakan beni arasaydınız ya, 'siz ne yapmak istiyorsunuz' diye.

"BEN KENT YOKSULLUĞUNUN GİDERİLMESİNDEN BAHSETTİM"

ARSLAN: Avrasya Tüneli, Marmaray, şehir hastaneleri açıldı. Bu büyük projeler sayın Yıldırım'ın bakanlığı ve başbakanlığında gerçekleştirildi. Önce bunlara ne diyorsunuz? Sizin projeleriniz neler?

İMAMOĞLU: 25 yıl belediyeyi yönetiyorsunuz. Ne yapacaktınız, arkaya yatıp uzanacak mıydınız? Ondan öncekiler hizmet etmedi mi? Sayın Sözen, sayın Dalan hizmet etmedi mi? Ondan öncekiler. Sonrasında sayın Erdoğan, sayın Gürtuna, sayın Topbaş. Elbette bir şey yapacaklar. Bakanlık kanalıyla İstanbul'a yapılmış hizmetler. Tabii ki yapılacak. İtirazlarım olanlar var olmayanlar var. Bir köprüden geçmeme rağmen benim cebimden para çıkarsa  tartışırım. 

"BENİM ELBETTE MEGA PROJEM VAR"

Benim elbette mega projem var. İstanbul bugün mutsuz bir şehirhaline gelmiştir. Yaptığımız araştırmalarda yüzde 60 fırsatını bulsam bu şehri terkederim diyor. Sizce AK Parti niye mega proje anlatamadı? Ben sosyal projelerden bahsettim. Kent yoksulluğunun giderilmesinden bahsettim. Benim derdim vakıflarla işbirliği yapmamak değil. Seçilmiş üç beş vakıf üzerinden bu şehrin nimetlerini, fırsatlarını sürekli paylaşırsanız facia olur. Biz bu şehre çocuklarının mutluluğunu vaadediyoruz. Bu kent nereye gidiyor? Tamamıyla aksını kaybettirdiler. Geleceğe dair iyi işlerin önüne taş kondu.

"ERMENİ DE RUM DA ELBETTE OLABİLİRSİNİZ"

İMAMOĞLU: Bu akşam fırsat verdiniz. Çok geniş konulara değindik. Birilerin merak ettiğini bana sordunuz ben de görüşlerimi söyledim. FETÖ ile PKK üzerine cevap veriyorum. Gelin beraber yönetelim diyorum. Sayın Cumhurbaşkanım gelin beraber yönetelim diyorum. Bunu kesiyorlar FETÖ, PKK'yı koyuyorlar sosyal medyaya. Bunlar ülkeye zarar veriyor. Az önce şöförümün İngiliz ajanına gidip bilgileri teslim etmek istemesi gibi. Bu kadar kirli bilgiler üzerinde. Neymiş Ekrem İmamoğlu'nu nasıl lekeleyebiliriz. Benim bilinmedik tarafım yok. Bu sayın Erdoğan'a yapıldı Gürcü, Rum dendi. Sayın Abdullah Gül'e Ermeni dendi.

ALÇI: Siyasette oluyor bunlar

İMAMOĞLU: Ermeni de, Rum da olabilirsiniz. Hristiyan da Müslüman da olabilirsiniz. Türkiye'nin ahlaki sorunu olan insanlar üzerinden siyaset yapma döneminin bitirilmesi lazım. Ben bu ülkede sanki benim ailem dinliyormuş gibi siyaset yapacağım. Türkiye normalleşecek, güzelleşecek, iyi dille sevgi dilinin kazandığı bir ülke olacak.

"SAYIN DEMİRTAŞ ÜLKENİN İHTİYAÇ DUYDUĞU BİR DİLLE SÜREÇ YÖNETTİ"

ZEYREK: HDP seçmeniyle temas halindeyim. Benim kararımda etkili olan şey sayın Demirtaş'ın 'benim hatırım için bunu yapın' şeklinde attığı tweet deniyor. Sizin açıklamanız, sonra Demirtaş'ın tweeti çok etkili olmuş. Bu konudaki duruşunuzda bir değişiklik var mı?

İMAMOĞLU: En çok beğendiğim yanımı söyleyeyim. Düşüncesini güne, zamana göre hele hele oya göre çevirecek, evirecek bir insan olmadım, asla olmayacağım. Habertürk kayıtlarına geçsin. Siyasi ömrüm ne kadar olur bilemem. Ben milletvekili değilim, bakan değilim. Ben sayın Demirtaş'ı Cumhurbaşkanlığı döneminde takip etmiş birisiyim. Kendisiyle tanışmadım. Keşke tanışsaydım. Ülkenin ihtiyaç duyduğu bir dille süreç yönetti. Bu yöntemi siyaset anlayışını beğeniyorum dedim. O siyasi dönemini, anlayışını beğenen birisiyim. Keşke o dil herkesin gündeminde olsa.

İşte CHP'li İmamoğlu'nun HDP'li Demirtaş'ı alkışladığı o anlar: 

6-7 EKİM OLAYLARI: "BUNLAR BİR PROGRAMLIK KONU"

ALÇI: Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan, Osman Kavala gibi davalar var. Anayasa Mahkemesi'nden kararlar çıktı. Bunlarla ilgili ne söylersiniz? 6-7 Ekim olayları ve o süreçte Selahattin Demirtaş çizgisine ne dersiniz?

İMAMOĞLU: Nagehan Hanım, bunlar bir programlık konu. Gündemle uzaktan yakından alakası yok. Gazetecilerin özgürce görevlerini yapmalarını isterim. Bu ülkede fikir suçu diye bir şey olmamasını isterim. Detayını bilmediğim iddianameyi görmediğim hususta benden hüküm istiyorsunuz. O konulara çalışır konuşuruz. Fikir suçu olmadığı bir Türkiye istiyorum. Hak ve özgürlüklerin kanun yasa temelinde sağlıklı bir şekilde işlendiği bir Türkiye istiyorum. 1 gün önce siyasi iradenin konuşup 2 gün sonra yargının ona göre hareket ettiği bir ülke istemiyorum." 

İŞTE EKREM İMAMOĞLU'NUN 'HABERİM YOK' DEDİĞİ 6-7 EKİM OLAYLARI 

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin Eş Başkanı olan ve terör propogandası yapma suçundan tutuklanan Selahattin Demirtaş hakkında bilgiler. 

HDP'Lİ SELAHATTİN DEMİRTAŞ NEDEN TUTUKLANDI?

Tutuklanarak hakkında en fazla dosya bulunan milletvekili HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın fezlekelerinde, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "örgüt adına suç işlemek" gibi suçları işlediği yer alıyor.

Demirtaş'ın dosyalarında yer alan diğer suçlar şu şekilde:

"Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılamak, terör örgütü propagandası yapmak, Türk milletini, Cumhuriyeti ve TBMM'yi alenen aşağılamak, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak, terör örgütü PKK propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, 298 sayılı kanuna muhalefet, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, 2911 sayılı kanuna muhalefet, hakaret, suç işlemeye alenen tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, kamu görevlisinin aleyhine iftira, suç işlemeye tahrik ve suç işlemeye azmettirme, devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs." 

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler