1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İrem ismi günah gerekçesiyle yasaklandı
İrem ismi günah gerekçesiyle yasaklandı

İrem ismi günah gerekçesiyle yasaklandı

İstanbul’da bir ilköğretim okulunda öğretmenin ‘İrem’ ismini günah olduğu gerekçesiyle yasakladığı ileri sürüldü. İşte haberin ayrıntıları;

A+A-

İstanbul Beykent Adem Çelik İlköğretim Okulu'nda bir öğretmenin, 'İrem' ismini günah diye yasakladığı iddia edildi.

Beykent Adem Çelik İlköğretim Okulu'nda ortaya çıkan bu olay bir öğrencinin velisi tarafından Ekşi Sözlük’te paylaşıldı ve sosyal medyada gündem oldu.

İşte bir velinin Ekşi Sözlük’teki paylaşımı;

“İstanbul beykent adem çelik ilköğretim okulunda 4. sınıf öğretmeni bu sene yeni geldi okula. ilk günler oğlum "anne lütfen gelirken dövmelerini kapa gözükmesin" gibi şeyler diyordu. allah allah diyordum, herhalde öğretmen kapalı diye çocuk çekindi diye düşündüm, pek önemsemedim. fakat günler geçtikçe oğlum okula gitmek istemedi, ders notları inanılmaz düştü ve psikolojik olarak rahatsızlandı.

bugün olayları tam olarak öğrendim. sıkıntı sadece benim oğlumda değilmiş. şöyle bir gözünüzün önüne getirin; bir öğretmen çocuklara eğitim vermek yerine dinle korku vermeyi tercih ediyor. örnek vereyim;

"evinizde kedi köpek varsa o eve melek girmez, namaz kabul olmaz."

"bebeklerin ismini babaanne koyar, başkası koyarsa günaha girer."

"hasta olup okula gelmezseniz beyniniz küçülür, dersleri anlamazsınız"

bunun gibi cümleleri gün içinde sürekli tekrarlayan bir öğretmen. bunlar bile korkunçken bugün duyduğum şey kafamdan kızgın sular dökülmesine sebep oldu.

direk bir velinin sınıf grubuna attığı mesajı yazıyorum;

"ya arkadaşlar siz şimdiye kadar hiç irem isminin günah olduğunu duydunuz mu? ben yeni duyuyorum. öğretmen kızımın isminin söylenmesini yasaklamış, sahte cennet demekmiş. böyle rezaleti ilk defa yaşıyorum, kızım ağlıyor. her şeyin günah olduğunu söyleyen bir eğitimci ne verecek bu çocuklara çok merak ediyorum."

bunu okumamla dünya başıma yıkıldı. bu çocuk sır bu yüzden nasıl ötekileştirilmeye, değersizleştirilmeye çalışılabilir? ve eşitlik sağlaması gereken bir eğitimci tarafından? çok ironik değil mi? 2017 yılında bir ismin günah olduğunu söyletip yasaklatıyor. ve bunlar gibi yüzlercesi bizim çocuklarımızı korkuyla, baskıyla okutarak, beyin yıkayarak bambaşka hallere getiriyorlar.

bu durumu gerek medyaya, gerek milli eğitim bakanlığına ve savcılığa kadar taşıyacağım. yeni eğitim sistemimiz tüm öğrencilere hayırlı olsun.”

Konu ile ilgili CHP Milletvekili Zeynep Altıok, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

İşte İzmir Milletvekili Zeynep Altıok’un önergesinde sorular şu şekilde;

- İstanbul Beykent Adem Çelik İlköğretim Okulunun 4. Sınıf öğretmeni H.P. hakkında yazılan iddialar doğru mudur? Doğruysa konuyla ilgili olarak idari soruşturma başlatılmış mıdır?

-Konuyla ilgili olarak veliler tarafından okul yönetimine ve ilçe milli eğitim müdürlüğü ya da il milli eğitim müdürlüğüne yapılan şikayet sayısı kaçtır. Ne zamandan beri bu şikayetler devam etmektedir? Bakanlık bu konu hakkında hangi adımları atmıştır?

-H.P. isimli öğretmenin pedagojik formasyonu bulunmakta mıdır? Varsa bu formasyonu nereden almıştır? Yoksa, öğrencilerin derslerine bu şekilde nasıl girmektedir?

- Okullarda bu ve buna benzer olayların yaşanmaması için hangi denetimleri ne sıklıklarda ve ne şekillerde gerçekleştiriyorsunuz? Bu ve buna benzer olayların yaşanmaması ve çocuklarımızın korunması için ne tür önlemler alıyorsunuz?

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.