İstanbul Havalimanı'nı su bastı mı? Görüntüler gerçek çıktı

İstanbul Havalimanı'nı su bastı mı? Görüntüler gerçek çıktı

İstanbul’un yeni havalimanını su bastı mı? Sosyal medyada paylaşılan görüntüler büyük şaşkınlık yarattı. İşte ayrıntılar;

Sosyal medya platformlarında paylaşılan bir videonun, yeni yapılan İstanbul Havalimanı’ndaki su baskınını gösterdiği ileri sürüldü.

Bir sosyal medya kullanıcısı tarafından İstanbul Havalimanı’ndan olduğu iddiasıyla Twitter’da paylaşılan video, yaklaşık 2 bin 600 kişi tarafından beğenildi. Yine başka bir kullanıcı tarafından 16 Kasım 2018’de Facebook’a yüklenen görüntüler şimdiye kadar yaklaşık 200 bin kişi tarafından görüntülendi.

16 Kasım 2018’de İstanbul’da yağan yağmurdan sonra yeni havalimanından olduğu iddiasıyla paylaşılan videonun yeni yapılan İstanbul Havalimanı’nı gösterdiği iddiası doğru ancak görüntüler eski tarihli. Söz konusu görüntülerin şimdilik Bakü ve Kıbrıs’taki Ercan Havalimanı’na uçan yolcuların kullandığı dış hatlar bölümünde çekildiği söylenebilir. İstanbul Havalimanı’nı yapan ve işleten İGA yetkilileri söz konusu videonun eski tarihli olduğunu ve yangın sistemlerinde boşalan suyun baskına yol açtığını belirtti.

Söz konusu video incelendiğinde yerlerde su birikintilerinin olduğu bazı noktalardan sular aktığı anlaşılıyor. Bazı malzemelerin de ortalıkta olduğu ve havalimanının henüz kullanıma hazır olmadığı fark edilebiliyor.

su-baskini-yeni-havalimani1.pngsu-baskini-yeni-havalimani2.png

Videoda görülen tabelaya dikkatli bakıldığında F6, F7, F8 ve F9 gibi ifadeler fark ediliyor. Bir kullanıcı tarafından 23 Ekim 2018’de video paylaşım sitesi YouTube’a yüklenen görüntülerde söz konusu yerin yakınlarındaki F12, F13 yazılı tabelalar görülebiliyor.

23 Ekim 2018 tarihli videodan hareketle söz konusu yerin İstanbul Havalimanı olduğunu söylemek mümkün. Buna ek olarak Anadolu Ajansı tarafından 12 Eylül 2018’de havalimanının içinden çekilen fotoğrafta aynı bölümdeki F1 ve F3 yazılı tabelalar görülebiliyor. Tüm tabelalar ve yürüyen merdivenler göz önünde tutulduğunda söz konusu yerin İstanbul Havalimanı olduğu anlaşılıyor.

su-baskini-yeni-havalimani3.png

Konu hakkında havalimanının işletmesini yapan İGA şirketinden bir yetkiliyle 18 Kasım’da (bugün) görüşen teyit.org, söz konusu videodaki yerin dış hatlardaki yolcular tarafından kullanılan F bölümü olduğunu öğrendi. Videonun henüz havalimanı açılmadan kaydedildiğini ekleyen İGA yetkilisi, görüntülerin yangın sistemindeki suyun boşalmasından sonra olduğunu ve sorunun daha sonra çözüldüğünü ifade etti.

Bunlara ek olarak 16 Kasım 2018’de İstanbul’da yaşanan yağmurdan sonra yeni havalimanından olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntülerin 13 Ekim 2018’de İnşaat-İş sendikasının Twitter hesabından paylaşıldığını da görmek mümkün. Aynı videonun Gazete Duvar tarafından 14 Ekim 2018’de “3. havalimanını su bastı” başlığıyla haberleştirildiği de fark edilebiliyor. Haberde İnşaat-İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri Kadir Kurt, suların yağmurdan da kaynaklanmış olabileceğini belirtiyor.

Videonun, Ekim ayında sosyal medyada paylaşılmasının ardından havacılık hakkında yayınlar yapan Kokpit Aero isimli sitenin konu hakkında hazırladığı bir habere de ulaşılabiliyor. 14 Ekim 2018 tarihli bir haberde söz konusu su baskınının yangın söndürmede kullanılan yağmurlama sisteminin bozulmasından dolayı “pier 1” isimli bölümde gerçekleştiği bilgisine yer veriliyor.

Diğer görüntüler de İstanbul Havalimanı’ndan ancak kesin tarihi bilinmiyor

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a yağan yağmurdan sonra yeni yapılan havalimanından olduğu iddiasıyla Twitter’da bir kullanıcı tarafından paylaşılan video ise şimdiye kadar yaklaşık 830 bin kullanıcı tarafından görüntülendi.

su-baskini-yeni-havalimani4.png

15 binden fazla beğeni alan tweetteki videoda da benzer şekilde su taşkınları fark edilebiliyor. Ayrıca videodaki tavan tasarımına bakıldığında videonun İstanbul Havalimanı’ndan olduğu anlaşılabiliyor.

Anadolu Ajansı tarafından Eylül 2018’de İstanbul Havalimanı’ndan çekilen bir fotoğraftaki tavan tasarımıyla videodaki tavanın aynı olduğu fark edilebiliyor.

su-baskini-yeni-havalimani5.pngsu-baskini-yeni-havalimani6.png

Videonun İstanbul Havalimanı’nı gösterdiği iddiası da doğru. Söz konusu video henüz kullanıma açık olmayan ve 31 Aralık 2018’de hizmete girecek yolcu transfer bölümünü gösteriyor.

İddiaya konu olan video hakkında İGA yetkilileriyle görüşen teyit.org, görüntülerdeki bölümün halen kullanımda olmayan yolcu transfer bölümüne ait olduğu bilgisine ulaştı. Yetkililer, 16 Kasım’da o bölgede bir sızıntının olmadığını, bölümün kullanılmadığını ve 31 Aralık’ta açılacağını ifade etti. Görüntülerin kesin tarihini bilmediklerini ve havalimanı açılmadan önce bölümü gezen bir ekip tarafından çekilmiş olabileceğini aktaran yetkililer, teyit.org’la videodaki yerin yeni çekilmiş bir görüntüsünü paylaştı.

su-baskini-yeni-havalimani7.png

Sonuç olarak iki videonun da yeni yapılan İstanbul Havalimanı’nı gösterdiği iddiası doğru. Dış hatlardan olduğu anlaşılan ilk videonun eski tarihli olduğunu söylemek mümkün. Henüz kullanıma açık olmayan yolcu transfer bölümünden olduğu doğrulanan ikinci videonun internette daha eski bir versiyonu bulunmuyor. Ancak 15-16 Kasım’da İstanbul’daki yoğun yağış sırasında yeni havalimanının su bastığını gösteren destekleyici başka bir delil de internette yok. Şimdilik videonun ne zaman çekildiğini kesin olarak söylemek zor görünüyor.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.