1. HABERLER

  2. TARİH

  3. İttihat Terakki'nin genel merkezi otopark oldu! 
İttihat Terakki'nin genel merkezi otopark oldu! 

İttihat Terakki'nin genel merkezi otopark oldu! 

Dönemin İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Genel Merkez Binası olarak kullanılan tarihi Münif Paşa Konağı'nın yeri otopark olarak kullanılmaya başlandı. 

A+A-

2012 yılında bir şirket tarafından satın alınan konak, uzun süredir çökme tehlikesiyle atıl halde bekliyordu. İstanbul 4 Numaralı Koruma Kurulu, konağın yıkılmasına karar verdi. Konağın bazı bölümleri iş makineleri kullanılmadan sökülerek, yapılacak otelde kullanılmak üzere koruma altına alındı. 

Ancak yerine yeni bina yapılmayan yıkımın ardından konağın bulunduğu alan günlük otopark ücreti 20 TL'ye kullanıma başlandı. 

konakotopart.jpg

ÜÇ AYA RAĞMEN HENÜZ OTEL YAPIMINA BAŞLANMADI 


Münif Paşa Konağı 1977 yılında Anıtlar Kurulu tarafından 1’inci Derece Tarihi Yapı olarak tescillendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlıklarının Yönetmeliğine göre, tescilli yapıların yıkılmaları halinde aynı oturum üzerine projelendirilerek yeniden yapılması zorunlu. Ancak aradan geçen yaklaşık 3 aya rağmen bu alanda henüz otel yapımına başlanmadı.

İTTİHAT VE TERAKKİ'NİN GENEL MERKEZİ'YDİ 

Eski Maarif Nazırı Münif Paşa tarafından tam olarak ne zaman yaptırıldığı bilinmeyen İstanbul'un Fatih ilçesi Cağaloğlu semtindeki konak, 1908 - 1918 yılları arasında Osmanlı'nın fiilen yönetildiği yerdi. Bu dönem İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından kullanılan konak, yapımında kullanılan ahşabın rengi nedeniyle 'Kırmızı Köşk' olarak da biliniyor. Daha sonraları renginin solmasıyla birlikte konağa 'Pembe Köşk' de denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler